Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda w Kenii. Współpraca gospodarcza głównym tematem rozmów

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mam nadzieję, że moja wizyta w Kenii będzie stanowić silny impuls do rozwoju polsko-kenijskiej współpracy gospodarczej, a także w dziedzinach nauki oraz badań – powiedział w poniedziałek w Nairobi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z kenijskim przywódcą Williamem Samoei Ruto.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką przybył do Kenii. Spotkał się tam ze swoim odpowiednikiem oraz jego małżonką
Prezydent Andrzej Duda z małżonką przybył do Kenii. Spotkał się tam ze swoim odpowiednikiem oraz jego małżonką Marek Borawski / KPRP

Spis treści

Prezydent Andrzej Duda w Kenii

Prezydent Andrzej Duda podkreślał podczas wspólnej konferencji z kenijskim przywódcą, że jego wizyta jest pierwszą podróżą prezydenta RP do Kenii w ciągu 61 lat istnienia relacji dyplomatycznych obu państw. Zaznaczył, że „niesie ona ze sobą bardzo duży ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu krajów”.

Polski prezydent przebywa w stolicy Kenii od niedzieli. Jest to początek jego podróży po wschodniej Afryce, gdzie ma promować polski biznes, a także rozmawiać o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.

Duda podkreślił, że głównym tematem rozmów z prezydentem Ruto były kwestie gospodarcze, kierunki rozwoju i perspektywy na przyszłość. Mówił o zorganizowanym niedawno przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) polsko-kenijskim forum gospodarczym, które zgromadziło wielu przedsiębiorców zainteresowanych współpracą.

Polsko-kenijskie forum gospodarcze

Prezydent przekazał, że w poniedziałek razem z przywódcą Kenii wezmą udział w drugiej odsłonie tego forum biznesowego. Zaznaczył, że obszarów do rozwoju współpracy przedsiębiorców z obu krajów jest co najmniej kilka: rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, mleczarstwo, nowoczesne technologie w ochronie środowiska, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, nowoczesna polityka podatkowa, sektory bankowy i usług medycznych.

Dodał, że wśród poruszonych tematów znalazły się także „niepokoje, które są w Afryce, także w tej jej części (wschodniej – PAP); sytuacje wojenne, z którymi Kenia ma czynienia w swoim sąsiedztwie”. Prezydent przekazał, że on z kolei w rozmowie z prezydentem Ruto „relacjonował sytuację za wschodnią granicą Polski, wynikającą z rosyjskiej agresji na Ukrainę”. Wyjaśniał też, jak dramatyczne są skutki tej wojny oraz wskazywał na jej wpływ na światowy rynek żywnościowy i energetyczny.

Prezydent Kenii zaproszony do Polski

Duda przekazał, że zaprosił prezydenta Kenii do Polski.

– I mam nadzieję, że ta wizyta, która jest spektakularna ze względu na to, że jest pierwszą wizytą polskiego prezydenta w Kenii, będzie miała także wymiar przełomowy jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę. Będzie to pierwszy bardzo silny impuls do współpracy gospodarczej, także do rozwoju współpracy w dziedzinie nauki, badań. Ale mam też nadzieję, że drugim takim impulsem będzie wizyta pana prezydenta u nas, w Polsce, w Warszawie, na którą już w tej chwili czekamy – zaznaczył.

William Samoei Ruto o relacjach z Polską

Głos po spotkaniu zabrał także przywódca afrykańskiego państwa William Samoei Ruto.

– Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu – mówił prezydent Kenii.

Nawiązał jednocześnie do podpisanych w obecności prezydentów memorandów. Jak oznajmił, są one świadectwem kenijskiego i polskiego „zaangażowania na rzecz współpracy”.

Rozmowy polsko-kenijskie

Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii.

– Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości – podkreślił Ruto.

Kenijski przywódca dodał, że poruszono tematy dotyczące rolnictwa, zielonej energii. Poinformował również, że Kenii potrzebne są technologie magazynowania wody i zarządzania wodą.

Przekazał, że rozmawiano także na temat rynku pracy.

– Mamy wysoce wykształconych profesjonalistów, Polska jest natomiast krajem, w którym brakuje pracowników. Moglibyśmy ustanowić odpowiednie ramy, na których skorzystałyby oba nasze państwa. Oczekujemy dalszych dyskusji na ten temat – powiadomił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda w Kenii. Współpraca gospodarcza głównym tematem rozmów - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska