Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z Krosna dbają o przyrodę

Leszek Kalinowski
Przedszkolaki z ,,trójki” prezentują ekologicznego smoka, którego zrobiły razem z paniami
Przedszkolaki z ,,trójki” prezentują ekologicznego smoka, którego zrobiły razem z paniami fot. Paweł Janczaruk
Jak tak dalej pójdzie, za parę lat Krosno będzie najbardziej ekologicznym miastem w Polsce. A to za sprawą tych, którzy są dziś jeszcze w przedszkolu.

Dzieci z przedszkola nr 3 wiedzą, że trzeba oszczędzać wodę, dbać o zwierzęta i rośliny. Mało tego, wiedzę tę przekazują innym za pomocą plakatów i ulotek. Klaudia Świątczak chętnie je pokazuje... Podobnie jak Marcelinka Sielka i Maciek Wełniak
- A my nawet drzewa sadziliśmy - mówią.

Sadzonki drzewek przekazali rodzice. Dzieci ubrały się tego dnia na zielono. Ba, nawet przedstawiły program artystyczny o ochronie środowiska naturalnego! Potem odbyła się akcja sadzenia. Przed placówką pojawiły się m.in.: dęby, lipa ,buk oraz bukszpan, jałowiec i żywotniki.

Nie mogło zabraknąć burmistrza, do którego dzieci wysłały zaproszenie. Gospodarz miasta zasadził "drzewko dla pokoju"- dąb papieski - symbol długowieczności. Przedszkolaki obiecały , że będą się opiekowały nowo posadzonymi drzewkami i że do akcji wraz ze swoimi rodzicami i paniami przyłączą się znów za rok.

Dzieci rysowały też kredą - w ramach warsztatów plastycznych - swoje drzewa.

Przedszkolaki martwią się, bo w domach coraz więcej gazet i papierów się gromadzi.
Dyrektor placówki Danuta Gąsior i z tym problemem postanowiła się uporać. Ogłosiła zbiórkę makulatury.

- Dochód ze sprzedaży kartonów i starych gazet przeznaczony będzie na szczepionkę dla kasztanowca, który zdobi przedszkolny plac od wielu lat i niestety, jak wszystkie drzewa tego gatunku jest podatny na choroby - dodaje nauczycielka Małgorzata Orzeszko-Deszcz.

Maluchy chcą też jak najwięcej wiedzieć. Nie tylko o drzewach. Dlatego proszą, by czytać im książki. Nic dziwnego, bo placówka bierze udział w ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom". A warunkiem uczestnictwa jest m. in. codzienne, systematyczne czytanie dzieciom książek przynajmniej przez 20 min. Zainteresowanie książką rozwijane jest też poprzez regularne wizyty w miejskiej bibliotece, do której zapisanych jest coraz więcej dzieci. Mogą wtedy same wypożyczać książki, które je ciekawią.

Placówka współpracuje też z liceum ogólnokształcącym. Młodzież co czwartek czyta dzieciakom bajki, wiersze i opowiadania. Dzieci często też same odgrywają bohaterów książek. Ostatnie inscenizacje o tematyce jesiennej bardzo się podobały rodzicom, którzy pomagali w przygotowaniu strojów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska