Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na dania ze szparagów

Anastazja Bezduszna
Wystarczy odrobina fantazji, aby proste danie wyglądało wykwitnie
Wystarczy odrobina fantazji, aby proste danie wyglądało wykwitnie pixabay.com
Przygotowując szparagi do gotowania, pamiętajmy: białe obieramy i odcinamy zdrewniałe końcówki, z zielonych także usuwamy końcówki, ale nie trzeba już ich obierać, wystarczy tylko umyć.

Kluczem do udanej kolacji ze szparagami jest ich świeżość. Te delikatne w smaku lekkostrawne i niskokaloryczne warzywa trzeba umieć wybierać. – Wybierając szparagi, warto zwrócić uwagę, gdzie były przechowywane. Powinny być trzymane w wilgoci – ich końcówki muszą być zanurzone w wodzie. Bez niej szparagi szybko więdną, a pozostając długo na słońcu – drewnieją, co od razu widać – mówi prof. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kiedy łodyga jest miękka i sprężysta, a po przełamaniu wypływa z niej sok, można je śmiało kupować. Ale nie każdy sprzedawca pozwoli łamać szparagi, wtedy zwróćmy wagę na końcówki. U świeżych nie powinny one być rozwarstwione. A przy pocieraniu o siebie wydają charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Świeże szparagi trzeba jak najszybciej ugotować. Jeżeli planujemy zrobić to później, najlepiej przechowywać je w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę.

Przed gotowaniem szparagi należy umyć. Pamiętajmy, że białe, grube obieramy. Niezależnie od koloru, wszystkie szparagi mają twarde końcówki, które należy obciąć. Szparagi, w zależności od grubości, gotujemy od 5 do 15 minut w osolonej wodzie. Łodygi układamy w dużym garnku do góry główkami. Jeżeli nie mamy odpowiednio wąskiego garnka, można związać je sznurkiem, aby się nie przewracały i mogły równomiernie ugotować. Zielone, najbardziej cienkie szparagi możemy od razu dodać do omletu lub tylko na chwilę zanurzyć do wrzątku i polać ciepłym sosem. Jakim? – Do szparagów najbardziej pasują maślane sosy, jak holenderski na bazie żółtek i masła czy też beszamelowy i cytrynowy – mówi Ireneusz Ptak, szef kuchni restauracji Rzymianka w Hotelu Rzymskim. Nie wylewajmy wody po ugotowaniu warzyw. Na jej bazie też można przyrządzić zupę szparagową lub nawet sos.

Rzadko zdarza się , aby po uczcie został choć jeden szparag , ale jeżeli tak się stanie, to ugotowane możemy dodać do omletu czy tarty, ale także sałatki, makaronu, kaszy lub zrobić na ich bazie sos. Szparagi możemy także upiec w piekarniku z szynką czy w cieście francuskim lub nawet zgrillować.

Zobacz: Szparagi w kuchni Anny Starmach
(wideo: Dzień Dobry TVN/x-news)

Zobacz na następnych stronach, jak można przyrządzić szparagi.

Omlet z szynką, szparagami i sosem serowym

SKŁADNIKI:
5-6 szt. szparagów zielonych,
4 plasterki szynki parzonej,
2 łyżeczki masła,
3 jajka,
1 garść młodego szpinaku,
sól,
pieprz do smaku,
sos serowy.

WYKONANIE: Szparagi umyć, odciąć zdrewniałe końcówki i gotować w osolonej wodzie ze szczyptą cukru ok. 8 minut. Szynkę pokroić w kostkę, krótką chwilę podsmażyć na łyżce masła, a następnie dodać szparagi. Do miseczki wybić jajka, doprawić solą, pieprzem i energicznie roztrzepać trzepaczką. Dodać posiekany szpinak, wymieszać i usmażyć na wolnym ogniu z obu stron na łyżeczce masła. Na gorącego omleta wyłożyć szparagi z szynką, polać sosem serowym i zwinąć.

Tarta szparagowa

SKŁADNIKI:
300 g szparagów,
2 jajka,
opakowanie ciasta francuskiego czy na tartę,
100 ml śmietanki 30 proc.,
sól i pieprz,
parmezan tarty do posypania

WYKONANIE:
Szparagi myjemy i pozbywamy się grubych końcówek. Wykładamy na ręcznik papierowy. Następnie łączymy roztrzepane jajka ze śmietanką. Dobrze mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Formę do tarty wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto, tak by się utworzyły brzegi. Podpiekamy ciasto w piekarniku rozgrzanym do 180-200 stopni przez około 15 minut. Następnie na spód wylewamy masę jajeczną i układamy szparagi. Ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez około 20 minut. Podając tartę na gorąco, posypujemy ją parmezanem.

szparagi zapiekanka
Szparagi trochę inaczej? Zapiekanka albo tarta ze szparagami! pixabay.com

Zupa krem ze szparagów

SKŁADNIKI: 500 g szparagów, 6 łyżek masła, 4 łyżki krojonej cebuli, 2 łyżki mąki pszennej, 2 szklanki bulionu z kury, 2 szklanki śmietany 12%, mielony pieprz do smaku.

WYKONANIE: Szparagi myjemy i kroimy w niewielkie kawałki. Główki zostawiamy do dekoracji. Cebulę smażymy w 3 łyżkach masła przez 5 minut. Pozostałe 3 łyżki masła topimy w rondelku, dodajemy do niego mąkę i pieprzymy. Mieszamy całość i po około 2 minutach stopniowo wlewamy rosół. Doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy do zupy szparagi i cebulę, i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 20 minut. Po upływie czasu przecedzić zupę przez sito, pozostałe kawałki zmielić mikserem. Wszystko z powrotem łączymy i dodajemy śmietanę. Podgrzewamy zupę na małym ogniu, solimy do smaku. Główki szparagów dodajemy do zupy pod sam koniec gotowania.

Szparagi z mozzarellą i prosciutto

SKŁADNIKI: 400 g szparagów,
250 g minimozzarelli,
100 g szynki,
1 łyżka orzeszków piniowych,
garść listków bazylii,
2 łyżki bułki tartej,
2 łyżeczek octu balsamicznego,
4 łyżki oliwy z oliwek,
sól i pieprz do smaku

WYKONANIE: Szparagi myjemy i odcinamy zdrewniałe końcówki. Nadającą się część zanurzamy do osolonej wrzącej się wody na 3-4 minuty, w zależności od grubości szparagów. Następnie hartujemy je w zimnej wodzie i osuszamy papierowym ręcznikiem. Owijamy 3-4 łodygi szparagów dwoma plastrami bekonu. Tak postępujemy ze wszystkimi szparagami. Następnie układamy je w żaroodpornym naczyniu. Posypujemy bułką tartą i orzeszkami pini. Skrapiamy oliwą i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 15-17 minut. Tymczasem kulki mozzarelli kroimy na pół, a bazylię drobno siekamy. Po upieczeniu szparagów wykładamy na nie mozzarellę i bazylię.

Szparagi z jajkiem w koszulce

SKŁADNIKI NA CIASTO: 300 g zielonych szparagów,
pół łyżeczki soli,
pół łyżeczki papryki w proszku,
4 jajka, woda,
1 łyżka octu winnego,
1 łyżka soli

WYKONANIE: W rondelku doprowadzamy litr wody do wrzenia. Dodajemy łyżkę octu. Obok zagotowujemy osoloną wodę w rondlu. Każde jajko należy delikatnie nakłuć i przelać do chochli, tak by nie naruszyć żółtka. Zanurzyć chochlę do wody z octem na 20 sekund, w tym czasie białko zdąży stężeć i utworzyć powłokę białkową wokół żółtka. Po tym można wyjąć chochlę, pozostawiając jajko w wodzie na 3 minuty. Następnie takie jajko można przełożyć do rondla z osoloną wodą na 30 sekund, by pozbyć się zapachu octu. Następnie jajka możemy osuszyć ręcznikiem papierowym. Potem gotujemy umyte szparagi. W osolonej wodzie około 4-5 minut, nie dłużej. Gotowe szparagi przekładamy na talerze. Na nie wykładamy jajko i doprawiamy słodką papryką.

Zobacz pierwszy odcinek programu "GL" Lubuskie Smaki z udziałem Zosi Zaborowskiej, finalistki MastrerChefa Juniora

Zielone szparagi w cieście francuskim

Składniki: 1 pęczek szparagów zielonych
boczek wędzony parzony w plasterkach (na 3 szparagi 2 plastry)
1 łyżka oleju
1 jajko
1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego

Wykonanie: Szparagi umyć, odciąć zdrewniałe końcówki i obrać do połowy. Zawinąć po 3 szparagi w podwójny plaster boczku, a następnie całość owinąć paskiem ciasta francuskiego. Tak przygotowane szparagi ułożyć na blaszce. Szparagi posmarować olejem, a ciasto rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200 stopni C do momentu, aż ciasto nabierze złotego koloru.

Białe szparagi w sosie pomarańczowym

Składniki: 30-36 grubych białych szparagów
17,5 dag masła
3 żółtka
łyżka zimnej wody
łyżka soku z cytryny
otarta skórka i sok z 1 pomarańczy
sól i pieprz cayenne
paseczki skórki pomarańczowej do przybrania

Wykonanie: Na wolny m ogniu rozpuszczamy masło (nie doprowadzając do wrzenia). W innym rondelku gotujemy wodę i zdejmujemy garnek z ognia. Ustawiamy na nim żaroodporna miskę i roztrzepujemy w niej żółtka z wodą, sokiem z cytryny i łyżką soku z pomarańczy oraz solą. Rondelek z miską stawiamy na wolnym ogniu, sos ubijamy trzepaczką, aż zgęstnieje na tyle, że po przeciągnięciu trzepaczki po dnie miski pozostanie wyraźny ślad. Zestawiamy z ognia. Ciągle mieszając sos, łączymy go stopniowo (najpierw po kilka kropli, później strumyczkiem) z roztopionym masłem, a następnie z 2-4 łyżkami soku z pomarańczy. Sos doprawiamy do smaku solą i pieprzem cayenne. Utrzymujemy gorący, od czasu do czasy mieszając. Szparagi obieramy i odkrawamy twarde końce. Do głębokiej patelni wlewamy tyle wody, aby sięgała do 5 cm wysokości ścianki i gotujemy. Wkładamy szparagi, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na umiarkowanym ogniu 4-7 minut, aż będą miękkie. Szparagi ostrożnie przekładamy do cedzaka, a następnie układamy je na półmisku, polewamy sosem, przybieramy paseczkami skórki pomarańczowej i zaraz podajemy. Szparagi możemy również podać z sosem holenderskim.

Składniki na sos: 2 łyżki masła
2 żółtka
3/4 szklanki wytrawnego białego wina
estragon
sól, cukier, biały pieprz, a do tego 2 pęczki szparagów

Wykonanie: Masło topimy, wino zagotowujemy z 2 łyżeczkami posiekanego estragonu lub ze szczyptą suszonego. Żółtka ubijamy na parze, gdy zgęstnieją powoli wlewamy do nich letnie wino, a potem sklarowane masło, cały czas ubijając sos. Przygotowaną masę zdejmujemy z ognia i jeszcze przez chwilę ubijamy. Doprawić do smaku solą, cukrem i pieprzem. Gotujemy dwa pęczki białych szparagów, które podajemy na półmisku, a do nich sos w sosjerce

Zielone szparagi zawijane w szynce

Składniki: 15 pędów zielonych szparagów
6 cienkich plasterków szynki (może być wędzona lub surowa długodojrzewająca)
pęczek szczypiorku
śmietana 18 proc.
szklanka bulionu warzywnego
sól, pieprz, cukier
gałka muszkatołowa

Wykonanie: Odcinamy zdrewniałe końce umytych szparagów, następnie gotujemy je w osolonej i lekko osłodzonej wodzie. Ugotowane szparagi osączamy, ale nie wylewamy wywaru z gotowania. Odkładamy kilka „wąsów” szczypiorku do ozdoby, resztę drobno siekamy.

Przygotowujemy sos: szklankę wywaru ze szparagów mieszamy
z bulionem i zagotowujemy, odrobinę gorącego wywaru dodajemy do śmietany, mieszamy, a następnie śmietanę wlewany do bulionu. Sos mieszamy, chwilę jeszcze trzymamy na ogniu i zestawiamy. Do sosu dodajemy drobno posiekany szczypiorek, a następnie delikatnie przyprawiamy gałką muszkatołową oraz pieprzem. Pęczki 5 szparagów owijamy w dwa cienkie plasterki szynki i związujemy sparzonymi „wąsami szczypiorku”. Szparagowe „zawiniątka” kładziemy na talerzu i podajemy z sosem.

szparagi
Kluczem do udanej kolacji ze szparagami jest ich świeżość pixabay.com

Sałatka ze szparagów i zielonego groszku

Składniki na sałatkę: pęczek zielonych szparagów
20 dag groszku cukrowego
2-3 średnie pomidory
główka sałaty
4 łyżki posiekanych orzechów włoskich
sól, cukier

Składniki na sos imbirowy: kawałek świeżego imbiru
1/2 szklanki białego octu winnego
2 łyżki miodu
jasny sos sojowy

Wykonanie: Szparagi i groszek czyścimy. Pędy szparagów obieramy ok. 1/3 wysokości i odcinamy twarde końce, związujemy w pęczek i stawiamy do wysokiego garnka główkami do góry. Zalewamy lekko posoloną wodą z dodatkiem szczypty cukru, gotujemy ok. 4-6 minut.

Strączki groszku wrzucamy do drugiego garnka, także zalewamy lekko osoloną wodą i odrobiną cukru. Gotujemy 1-2 minuty. Ugotowane warzywa odcedzamy i studzimy. Umyte i osuszone pomidory kroimy na cząstki, sałatę zaś rwiemy na duże kawałki. Umyty i osuszony imbir siekamy i chwilę podsmażamy na suchej patelni, zdejmujemy z ognia, łączymy z miodem oraz octem winnym i przyprawiamy jasnym sosem sojowym.

Przygotowane warzywa wrzucamy do miski, mieszamy sosem, a na koniec posypujemy siekanymi orzechami.

Lekki bukiet warzyw

Składniki: pęczek zielonych szparagów
kilka małych marchewek
kilka różyczek kalafiora
cukier
cytryna
ogórek wężowy
kilka małych pomidorków (mogą być pomidorki koktajlowe)
dymka
natka
odrobina soli i pieprzu do smaku.

Wykonanie:Przygotowujemy szparagi (odcinamy zdrewniałe końce), a następnie gotujemy w osolonym wrzątku z dodatkiem cukru oraz soku z cytryny. Po ugotowaniu szparagi należy schłodzić w zimnej wodzie. Chłodne szparagi pokroić na mniejsze części. Marchewki czyścimy, myjemy, osuszamy (jeżeli trzeba, delikatnie oskrobujemy. Następnie lekko je obgotować (najlepiej na parze – nie stracą wtedy cennych wartości). Jeśli są bardzo małe (młode), nie musimy ich kroić. Różyczki kalafiora myjemy i blanszujemy. Natkę myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Ogórek wężowy myjemy, suszymy i kroimy na cienkie plasterki. Pomidory myjemy, suszymy, kroimy na ćwiartki (jeżeli koktajlowe to na połówki). Dymkę myjemy, suszymy i drobniutko kroimy na drobne kawałki. Warzywa łączymy w dużej salaterce, doprawiamy solą i pieprzem, a następnie całość dokładnie mieszamy i posypujemy posiekana natką. Tak przygotowany bukiet warzyw można podawać polany sosem winegret lub musztardowym. Dobrze smakuje też polany tartą bułką przyrumieniona na maśle. Można też dodać brokuły lub fasolkę szparagową

Grzanki ze szparagami

Składniki:2-3 pomidory
6 kromek chleba żytniego z prostokątnej formy
18 ugotowanych białych szparagów
6 plastrów sera tylżyckiego
3 łyżeczki łagodnej musztardy
2 łyżeczki majonezu
12 zielonych oliwek
natka pietruszki
2 łyżki sklarowanego masła

Wykonanie:
Sparzone pomidory obieramy ze skórki, kroimy na plasterki. Kromki chleba rumienimy z jednej strony na maśle. Z drugiej smarujemy cienko musztardą. Układamy je na blasze (zrumienioną stroną do dołu), przykrywamy plastrami pomidora, na których kładziemy po trzy szparagi i przykrywamy je plastrem sera. Blachę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni C i zapiekamy, aż ser się roztopi. Przed podaniem każdą grzankę dekorujemy przekrojonymi na pól oliwkami, majonezem i natką pietruszki.

Zobacz drugi odcinek Naszych Smaków. Dla Czytelników "GL" gotuje Mateusz Truszkiewicz

Szparagi z parmezanem

Składniki: kilogram białych szparagów średniej wielkości
15 dag startego parmezanu
10 dag masła
sól

Wykonanie: Obrane z włókien i umyte szparagi związujemy sznurkiem w pęczki i wkładamy do garnka z wrzącą osoloną wodą. Czubkami do góry. Gotujemy przez około 15 minut. Następnie wyjmujemy je z garnka, zdejmujemy sznurek i układamy promieniście na obszernej patelni, tak aby końcówki szparagów opierały się na obrzeżu patelni. Patelnię ustawiamy na średnim ogniu. Rozprowadzamy na szparagach kawałki masła. Kiedy masło się rozpuści, posypujemy szparagi połową startego parmezanu i pozostawiamy na ogniu jeszcze przez minutę. Zamiast na patelni, można szparagi zapiekać w żaroodpornym naczyniu w piekarniku. Układamy szparagi na półmisku w ten sam sposób, jak na patelni. Czubki polewamy masłem ze smażenia i posypujemy resztą startego parmezanu.

Omlet z zielonymi szparagami

Składniki:60 dag zielonych szparagów
4 plasterki szynki (może być np. konserwowa) – pokrojonej w paseczki
6 jajek
6-7 łyżek mąki
woda do nadania konsystencji ciastu omletowemu
2 łyżki masła
olej rzepakowy
sól, pieprz, cukier, cytryna

Wykonanie: Szparagi myjemy, odcinamy zdrewniałe części i gotujemy w osolonym wrzątku z dodatkiem szczypty cukru oraz soku z cytryny. Potem schładzamy je polewając zimną wodą. Połowę szparagów drobno kroimy, resztę zostawiamy w całości. Jajka rozbijamy i oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Żółtka dokładnie mieszamy z mąką, szczyptą soli tak, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Następnie ostrożnie łączymy z ubitą pianą i dodajemy pokrojone szparagi. Na dwóch patelniach (albo po kolei na jednej), na rozgrzanym oleju z dodatkiem masła, smażymy z obu stron dwa omlety z dodatkiem szparagów, aż się ładnie zezłocą. Po usmażeniu trzymamy je w cieple. W tym czasie podgrzewamy całe odłożone szparagi i pokrojoną w paseczki szynkę. Następnie wkładamy po porcji szparagów z szynką do usmażonych omletów i od razu podajemy. Doskonale smakują posypane tartym żółtym serem lub z sosem np. pomidorowym lub serowym.

Rozpoczął się sezon na szparagi
Rozpoczął się sezon na szparagi pixabay.com

Zupa-krem ze szparagów z rybą

Składniki:30 dag szparagów
30 dag mrożonego zielonego groszku
litr bulionu warzywnego
sól
świeżo zmielony pieprz
szczypta gałki muszkatołowej
40 dag filetów np. dorsza
2 szalotki
3 łyżki oliwy
2 łyżki masła
spora cytryna
150 ml śmietany

Sposób wykonania: Pokrojone szalotki szklimy na rozgrzanym oleju lub oliwie. Po chwili oprószamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Dodajemy groszek i zalewamy całością bulionu warzywnego. Gotujemy na średnim ogniu ok. 4-5 minut. Dodajemy szparagi i gotujemy ok. 8 minut. W tym czasie kroimy filety na dość duże kawałki. Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy z obu stron rybę , z każdej po 3-4 minuty. Kilka szparagów wyjmujemy z zupy i odkładamy do dekoracji. Następnie zupę miksujemy na krem. Garnek ze zmiksowaną zupą stawiamy na ogniu. Dodajemy śmietanę, sok wyciśnięty z cytryny i podgrzewamy przez około 5 minut (nie gotować). Jeżeli trzeba doprawiamy solą i pieprzem. Kroimy wzdłuż na pół odłożone wcześnie szparagi. Zupę rozlewamy do niedużych miseczek. Do każdej wkładamy kawałki usmażonej ryby i dekorujemy pokrojonymi szparagami. Podawać z białym pieczywem, na przykład z bagietką lub lekko zezłoconymi, chrupiącymi tostami.

Rada: Aby łatwiej przekroić szparagi równo wzdłuż, trzeba je schłodzić, położyć na desce i ciąć od główki.

Zupa-krem z zielonych szparagów

Składniki na ciasto: 2 pęczki zielonych szparagów
średni por (biała część)
duży ziemniak
10 dag masła
100 ml śmietany 30-procentowej
gałka muszkatołowa
cukier, sól, pieprz

Sposób wykonania: Obrany ziemniak kroimy w kostkę, por w talarki. Ze szparagów usuwamy zdrewniałe części, kilka najładniejszych główek odcinamy i odkładamy, resztę szparagów kroimy na kawałki. Na połowie masła szklimy por , dodajemy ziemniak i pokrojone szparagi. Smażymy jeszcze 5 minut.
Następnie przekładamy do garnka, wlewamy 1 i 1/2 litra wody i gotujemy 25 minut. Zupę doprawiamy solą, pieprzem, szczyptą cukru oraz gałki muszkatołowej. Zostawiamy kilka łyżek śmietany, resztę rozprowadzamy niewielką ilością gorącego wywaru i wlewamy do garnka. Podgrzewamy (nie doprowadzając do wrzenia) ok. 5 minut. Miksujemy zupę, odłożone główki szparagów gotujemy 3 minuty we wrzątku z łyżeczką soli i cukru. Osączamy, a później smażymy na reszcie masła prze około 5 minut. Nalewamy zupę, ozdabiamy śmietaną i posypujemy główkami szparagów. Można też zupę posypać tartym parmezanem.

Zobacz: Omlet, kluski leniwe, kurczak. Przepisy na szparagi Andrzeja Polana

(wideo:Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska