Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Zielonej Górze Ochli. Jest apel do mieszkańców, którzy hodują kury lub gołębie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Od środy, w czwartek i piątek będą wizyty inspektorów weterynarii u hodowców ptactwa w Ochli
Od środy, w czwartek i piątek będą wizyty inspektorów weterynarii u hodowców ptactwa w Ochli pixabay.com
W Zielonej Górze Ochli zostało wykryte ognisko ptasiej grypy. Chorobą ptaków zajmują się inspekcje weterynaryjne powiatowa i wojewódzka. Jest apel do mieszkańców, którzy hodują ptaki.

Ptasia grypa w Zielonej Górze Ochli. Ptaki muszą być zamknięte

– Jest u nas ognisko zapalne tej ptasiej grypy, niestety. Dlatego dzisiaj wszyscy, którzy hodują kury, czy gołębie, mają pochować ptaki, trzymać je w zamknięciu, w kurniku czy innych pomieszczeniach – wyjaśnia sołtys Ochli i radna Dzielnicy Nowe Miasto Dorota Bojar.

Na sześciu tablicach ogłoszeniowych w Zielonej Górze Ochli Dorota Bojar umieściła we wtorek informacje w sprawie ptasiej grypy, która wróciła do miejscowości po niemal dwóch latach.

- Wydrukowałam informacje i wieszam, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli. Bo nie wszyscy korzystają z Facebooka, tam również jest ta wiadomość - mówi mieszkanka Ochli.

"Proszę swoje ptactwo zamknąć i nie robić nic więcej, natomiast przy wizycie inspektorów będzie tylko spisywanie ilości sztuk hodowanych ptaków" - taki komunikat skierowany do mieszkańców Zielonej Góry Ochli ukazał się na Facebooku.

Ptasia grypa w Zielonej Górze Ochli. Od środy wizyty inspektorów

Od środy, w czwartek i piątek inspektorzy weterynarii będą chodzić po Ochli. Również wiosną dwa lata temu odwiedzali hodowców ptactwa w Ochli.

– Hodowcy są znani władzom weterynaryjnym. Ale tym razem będzie liczenie ptactwa, nic więcej. Nie będzie ekstremalnej sytuacji. Też mnie wtedy serce bolało, że ptaszki musiały odejść - przyznaje Dorota Bojar.

W kwietniu ubiegłego roku, po wykryciu ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw, Powiatowy Inspektorat Weterynarii wyznaczył trzykilometrową strefę zapowietrzoną i ok. dziesięciokilometrowy obszar zagrożony.

Ptasia grypa. Gazowanie drobiu

Sołtys Zielonej Góry Ochli potwierdza, że tam, gdzie jest źródło choroby, niestety ptaki zginą. Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Zielonej Górze zapowiedział na środę udzielenie informacji w sprawie wystąpienia ptasiej grypy i prowadzonych działań.

– W przypadku ASF u dzików mieszkańcy często zgłaszali, że tam i tam leży dzik. Te, które uniknęły strzałów, padły od choroby, ale się odrodziły. Przyroda daje sobie radę – mówi Dorota Bojar.

Kolejne informacje dla mieszkańców Zielonej Góry Ochli będą publikowane w grupie facebookowej Nasza Ochla oraz na imiennych profilach radnych z Ochli.

Pod koniec grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze, w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy na terenie Polski przypominał o konieczności wzmożonego nadzoru i bezwzględnego przestrzegania bioasekuracji.

Zobacz szczegóły komunikatu

Zobacz też wideo: Pod koniec czerwca jeden z Czytelników, jadąc trasą Dobrosułów-Czetowice (gm. Bytnica-gm. Krosno Odrzańskie) uchwycił na filmie potężnego ptaka, prawdopodobnie orła

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska