Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły badnia krwi na zawartość ołowiu

Anna Białęcka
Polska Miedź funduje badania krwi
Polska Miedź funduje badania krwi Fot. Anna Białęcka
Każdy może przyjść do poradni w Miedziowym Centrum Zdrowia by zbadać swoją krew na zwartość ołowiu i kadmu. Badania będą prowadzone także w szkołach i przedszkolach na terenie gmin Żukowice i Kotla.

Lekarze czekają na mieszkańców naszego regionu w Poradniach Monitoringu Środowiskowego w Głogowie i w Legnicy. - Poradnia w Głogowie jest czynna w MCZ przy ul. Sportowej w poniedziałki, wtorki i środy, od godz. 9.30 do 17.00 - powiedział dr Leszek Gruszczyński, lekarz z Miedziowego Centrum Zdrowia. - Może przyjść tu każdy z wątpliwościami i pytaniami, po to by porozmawiać lub wykonać badanie krwi. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych.

W Głogowie przyjmować będzie w sumie trzech lekarzy, poza Leszkiem Gruszczyńskim, Marta Markiewicz i Zygmunt Mączka. Te wszystkie działania prowadzone będą w ramach Programu Promocji Zdrowia, finansowanego przez Polską Miedź.

- Program Promocji Zdrowia skoordynuje nasze działania- zapewnia prezes KGHM Herbert Wirth. - Od lat przekazujemy pieniądze i wspieramy różne instytucje i organizacje w zakresie ochrony zdrowia. Teraz pod szyldem KGHM przeprowadzimy kompleksowe badania i zapewnimy profilaktykę dzieci i osób dorosłych.

Próbki krwi, za zgodą rodziców, będą pobierać lekarze i pielęgniarki z MCZ, jeżdżąc również do szkół i przedszkoli. - Wiemy, że mieszkańcy gmin położonych w sąsiedztwie huty chcieliby uzyskać odpowiedzi na wiele pytań - mówi dr Gruszczyński. - Chcemy ich wysłuchać i odpowiedzieć. Dlatego rozpoczęliśmy spotkania z rodzicami w szkołach. Pierwsze odbyło się w szkole w Kotli, ale nie było to ostatnie spotkanie informacyjne. Kolejne będzie w najbliższym czasie. Natomiast z mieszkańcami gminy Żukowice spotkamy się w szkole w Nielubi już 1 marca. I na pewno na tym nie poprzestaniemy, będziemy przyjeżdżali na spotkania tak często jak będzie to potrzebne.

Krew pobrana od mieszkańców naszego regionu trafi do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, który jako jedyny w Polsce dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do oznaczania poziomu ołowiu we krwi.

- To badania droższe niż standardowe, ale bardziej wiarygodnych wyników już się nie da uzyskać - wyjaśnia kierownik projektu Janusz Piątkowski, dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej w KGHM. - Współczesna medycyna nie określa norm ołowiu we krwi, ale dzieci, u których stwierdzimy poziom powyżej 5 mikrogramów na decylitr, zostaną w pierwszej kolejności włączone do naszego programu profilaktycznego.
Program profilaktyki oprócz edukacji prozdrowotnej obejmie m.in. zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy na zielone szkoły. - Tu będą mogli wykazać się inwencją wójtowie i dyrektorzy szkół, bo to oni wiedzą najlepiej, jakie zajęcia zainteresują dzieci - mówi Leszek Gruszczyński. - Pieniądze na wycieczki, wyjścia na basen czy inne zajęcia pozalekcyjne dostaną z Polskiej Miedzi.

- Jest to pierwszy w Polsce tak szeroko rozbudowany program ochrony dzieci przed skutkami narażenia na czynniki szkodliwe występujące w środowisku życia - mówi prof. Marek Jakubowski, toksykolog z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi - Program zawiera wszystkie istotne elementy poczynając od oceny narażenia, poprzez ograniczenie kontaktu dzieci ze skażonym środowiskiem do edukacji ekologicznej połączonej z promocją zdrowia. Bardzo istotne jest otwarcie na kontakty z lokalnymi władzami i organizacjami działającymi na rzecz dzieci.

Wśród dzieci z gminy Żukowice badania były prowadzone także kilka lat temu, choć nie zakrojone na tak szeroką skalę. - A co z wynikami mojego syna z 1997 roku? - pyta mieszkaniec Czernej. - Czy one kogoś obchodzą?
- Warto zgłosić się do nas razem z nimi - mówi dr Gruszczyński. - Na pewno jednak przeprowadzimy kolejne badanie.

Poza badaniami krwi, dzieci zostaną objęte badaniami psychologicznymi. - Zostaną one wykonane w tym roku sześciolatkom i dwunastolatkom - mówi L. Gruszczyński. - Będą prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.
Przewiduje się, że Poradnie Monitoringu Środowiskowego w Głogowie i w Legnicy będą działały przez co najmniej sześć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska