MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryczałt bardziej opłacalny? Od stycznia wiele firm może docenić atrakcyjność niższej składki zdrowotnej

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Ten krok może być powodem dla zmiany formy opodatkowania dla wielu przedsiębiorców, którzy obecnie płacą bardzo wysokie składki zdrowotne.
Ten krok może być powodem dla zmiany formy opodatkowania dla wielu przedsiębiorców, którzy obecnie płacą bardzo wysokie składki zdrowotne. 123rf.com/simpson33
W końcu dobre wieści dla przedsiębiorców! Od stycznia 2024 roku część z nich będzie mogła zapłacić niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmienia się sposób obliczania limitów przychodów na ryczałcie. Czy to zwiększy ilość chętnych rozliczania się w ten sposób? Jak zmienią się limity przychodów? To ważne zmiany wokół Polskiego Ładu, które właśnie trafiły do Sejmu.

Spis treści

Ryczałt to przede wszystkim niskie składki zdrowotne

Eksperci InFakt donoszą, że w Sejmie ponownie pojawił się projekt, który ma zmniejszać biurokrację, ale to tylko część zmian. Nowela wprowadzi także wyższy limit przychodów dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aktualnie ryczałtowców obowiązuje limit przychodów na poziomie 2 mln euro. Powyżej tej kwoty przedsiębiorca traci możliwości korzystania z tej formy opodatkowania. Polski Ład przyniósł też wiele zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej - także w kontekście ryczałtu. Podatnicy na skali płacą 9 proc. od dochodu, liniowcy 4,9 proc. dochodu, a w ryczałcie ustalone zostały trzy progi i podano konkretne stawki składki zdrowotnej:

  • do 60 tys. zł - składka zdrowotna wynosi 376,16 zł
  • od 60 tys. do 300 tys. zł - składka zdrowotna wynosi 626,93 zł
  • powyżej 300 tys. zł - składka zdrowotna wynosi 1128,48 zł

Wyższe limity przychodów. Będzie więcej chętnych?

To stawki, które przyjmujemy w 2023 roku, a przychód pomniejszany jest o składki społeczne, które jeszcze mają zostać odprowadzone. Żeby skorzystać z tak niskich, jak na obecne czasy, składek zdrowotnych, przedsiębiorca musi jednak brać pod uwagę roczne limity przychodów.

W Sejmie pojawił się właśnie projekt zwiększający aktualnie obowiązujący limit o 50 proc. z 2 do 3 mln euro. To znacznie zwiększyłoby ilość przedsiębiorców, którzy mogliby skorzystać z ryczałtu w naszym kraju. Może się okazać, że ta forma opodatkowania po zmianach okaże się bardzo atrakcyjną formą opodatkowania dla osób rozliczających się dotychczas według skali podatkowej, a więc płacących bardzo wysokie składki zdrowotne.

To pozytywna zmiana, którą można ocenić z dwóch stron. Po pierwsze podatnicy, którzy wcześniej przekraczali limit, będą mogli korzystać z ryczałtu. Po drugie, wprowadzenie tego limitu budzi pytania, dlaczego w ogóle jest stosowany dla tej formy opodatkowania – zwraca uwagę Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Zmiany także w podatku VAT. Tańsze będą produkty dla dzieci

Obniżone mają zostać stawki podatku VAT na produkty dla dzieci. Odzież i obuwie dziecięce będą odtąd opodatkowane stawką 5 proc., zamiast 23 proc. VAT.

Osobiście jestem zwolennikiem tego typu zmian i wsparcia rodzin poprzez obniżenie podatków przy jednoczesnym ograniczaniu programów socjalnych. To pozwala na wprowadzenie bardziej przystępnych cen dla wszystkich, a stawki podatku VAT, zwłaszcza na produkty dla dzieci, powinny być jak najniższe – mówi ekspert inFakt.

A o tym, czy to dobry kierunek i co stanie się z cenami ubranek dla dzieci, przeczytasz w naszym poprzednim artykule: Czy ubranka dla dzieci będą tańsze? Tak czy inaczej, droga do uchwalenia nowych przepisów jest jeszcze daleka. Obecnie trwa opiniowanie projektu w samorządach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ryczałt bardziej opłacalny? Od stycznia wiele firm może docenić atrakcyjność niższej składki zdrowotnej - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska