Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd nie wniesie zastrzeżeń do wyroku ETPC w sprawie Lech Wałęsa przeciwko Polsce

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 12 lat
- Rząd nie będzie wnosił zastrzeżeń do orzeczenia, jakie zapadło w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce. Nie będziemy składać odwołania do Wielkiej Izby, tylko ruszymy do pracy, aby jak najszybciej go wykonać - zapowiedział w czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Rząd nie wniesie zastrzeżeń do ETPC

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem nowo powołanego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara. Podczas posiedzenia Bodnar poinformował, że ustalił z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, "który odpowiada za nadzór nad wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, iż rząd nie będzie wnosił zastrzeżeń do orzeczenia, jakie zapadło w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce, nie będzie składał odwołania do Wielkiej Izby".

- Po prostu ruszymy do pracy, aby jak najszybciej go wykonać, aby ten problem systemowy został rozwiązany

- dodał Bodnar.

Minister zapewnił, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić realne konstytucyjne znaczenie KRS.

- Uważam, że obywatele, którzy idą do sądu, nie mogą się zastanawiać czy sędzia, który orzekł w ich sprawie został powołany zgodnie z konstytucją, czy nie. To jest jedna z najważniejszych rzeczy do rozwiązania w Polsce i która jest istotna z perspektywy poszanowania naszego porządku konstytucyjnego oraz poszanowania prawa UE i ETPCz

- powiedział.

- W miarę moich możliwości czasowych związanych z innymi zajęciami, będę starał się na bieżąco brać udział w posiedzeniach KRS

- zapowiedział Bodnar.

- Będę się przyglądał starannie postępowaniom przed KRS, zwłaszcza tym, które zostały zainicjowane w ostatnim czasie, czyli zwłaszcza tym konkursom, które zostały zainicjowane przez (byłego) ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę czy (byłego) ministra Marcina Warchoła - wskazał.

Zespół ds. przywrócenia praworządności

Jak przypomniał minister, w środę został powołany międzyresortowy zespół ds. przywrócenia praworządności oraz porządku konstytucyjnego, w skład którego - oprócz niego - wchodzi minister spraw zagranicznych, minister ds. funduszy europejskich oraz minister ds. UE. Rola tego zespołu będzie polegała m.in. na przyglądaniu się temu, jakie konsekwencje wynikają z orzeczeń ETPC - zaznaczył.

- Natomiast najważniejsza rzecz, którą chciałbym podkreślić, to to, że w najbliższym czasie będziemy starali się, jako rząd, ale także jako parlamentarna większość, robić wszystko, aby przywrócić praworządność w Polsce, aby przywrócić znaczenie konstytucji, tak jak powiedział wczoraj pan premier Donald Tusk: przestrzeganie konstytucji będzie znakiem firmowym tego rządu i siłą rzeczy odnosi się to również do KRS

– podsumował Bodnar.

Czego dotyczy spór z ETPC?

23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok dotyczący sprawy byłego prezydenta Lecha Wałęsy na kanwie jego procesu o ochronę dóbr osobistych z Krzysztofem Wyszkowskim. W 2021 roku korzystny dla Wałęsy wyrok został uchylony przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Stało się to po skardze nadzwyczajnej wniesionej przez byłego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrzywszy skargę Wałęsy, uznał, że obecny sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego w Polsce jest problemem systemowym, wynikającym z tego, w jaki sposób została ustanowiona Krajowa Rada Sądownictwa. Na skutek zmian w prawie z 2017 roku jej 15 członków - sędziów wybiera Sejm.

Trybunał stwierdził, że rozpatrywanie przez sędziów Izby Nadzwyczajnej SN spraw prowadzi do naruszenia prawa do sądu gwarantowanego ustawą. Uznał też, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej naruszają pewność prawa.

Polska została zobowiązana przez ETPCz do działań legislacyjnych, które pozwolą przywrócić niezależny i niezawisły sąd ustanowiony ustawą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd nie wniesie zastrzeżeń do wyroku ETPC w sprawie Lech Wałęsa przeciwko Polsce - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska