MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd wprowadził stan epidemii. Szkoły będą miały dłuższą przerwę

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Adam Jankowski
W piątek, 20 marca, rząd ogłosił wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Wydłużona zostanie przerwa w szkołach, drastycznie wzrosną kary za złamanie kwarantanny.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, nie ukrywa, że wiele wskazuje na to, że już wkrótce przyjdzie nam się zmierzyć z ogromną falą zachorowań, wywołanych koronawirusem. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu epidemii. Co się z tym wiąże?

- Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Stan epidemii - większe uprawnienia wojewodów

Wojewodowie będą mieli zwiększone uprawnienia. Będą mogli m.in. przenieść personel medyczny do innych placówek. - Będzie można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa - wyjaśniał minister Szumowski.

Stan epidemii - wyższa kara za złamanie kwarantanny

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

Drastycznie wrośnie kara za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Rząd wprowadzi także mechanizmy śledzenia, czy osoba poddana kwarantannie rzeczywiście przebywa w domu.

Stan epidedemii - szkoły będą zamknięte dłużej

Uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki będą miały przedłużoną przerwę do Świąt Wielkanocnych. Zasiłki opiekuńcze będą wypłacane dłużej.
Szef MEN poinformował, że od 25 marca nauczyciele będą mieli obowiązek realizowania podstawy programowej poprzez nauczanie na odległość. - Za pośrednictwem internetu możliwe będzie wystawianie ocen i sprawdzanie wiedzy - powiedział minister.

Wybory prezydenckie, matury i egzaminy na razie bez zmian

Na pytanie: czy wprowadzenie stanu epidemii oznacza przesunięcie terminu wyborów prezydenckich, premier odpowiedział, że nadal aktualny jest termin 10 maja.

Nie ma też żadnych decyzji dotyczących przesunięcia egzaminów maturalnych czy ósmoklasisty. Dotychczasowe terminy nadal obowiązują.

Stan epidemii daje możliwość wprowadzenia:

  • czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych
  • nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych

KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska