Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy może uwzględnić apelację Donalda Trumpa od wyroku zakazującego mu startu w wyborach w Kolorado

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Wszystko wskazuje na to, że Sąd Najwyższy USA szybciej podejmie decyzję w sprawie Donalda Trumpa. Amerykańskie media sugerują, że może uwzględnić apelację prezydenta od wyroku Sądu Najwyższego Kolorado. Ten uniemożliwił mu udział w wyborach w związku z wydarzeniami w Kapitolu na początku 2021 roku.

Spis treści

Posiedzenie ws. Donalda Trumpa

W czwartek w Sądzie Najwyższym w Waszyngtonie odbyło się dwugodzinne posiedzenie w sprawie apelacji złożonej przez prawników Donalda Trumpa. Rządzący w latach 2017-21 były prezydent w nim nie uczestniczył.

Sędziowie Sądu Najwyższego wydali się sceptycznie nastawieni do działań stanu Kolorado, wyrażając zaniepokojenie precedensem, jaki może ustanowić skazanie Trumpa - podkreśla agencja Reutera.

Zarówno konserwatywni, jak i liberalni sędziowie zasygnalizowali, że są skłonni orzec na korzyść Trumpa i stwierdzili, że niepokoi ich fakt, że stany mogą samodzielnie zdyskwalifikować kandydata na prezydenta bez uprzedniego uchwalenia przez Kongres przepisów określających, w jaki sposób należy egzekwować postanowienia konstytucji, dotyczące dyskwalifikacji kandydata - relacjonuje Reuters.

Donald Trump faworytem w wyborach

"Wall Street Journal" prognozował, że wyrok SN może zapaść "dni lub tygodnie" po czwartkowej rozprawie, ale agencje zwracają uwagę, że ze względu na harmonogram prawyborów sędziowie będą się starali pospieszyć z decyzją.

Trump pozostaje faworytem do zdobycia republikańskiej nominacji w wyborach, w których niemal na pewno będzie ponownie rywalizować z ubiegającym się o reelekcję Joe Bidenem.

Decyzja sądu w Kolorado

W grudniu Sąd Najwyższy Kolorado orzekł, że Trump nie może kandydować w prawyborach i wyborach w tym stanie, ze względu na udział w powstaniu przeciwko Stanom Zjednoczonym. Powołano się tutaj na przyjętą po wojnie secesyjnej (1861-65) 14. poprawkę do amerykańskiej konstytucji. Według jej zapisów urzędów nie może sprawować osoba, która złożyła przysięgę na konstytucji USA, "a następnie wzięła udział w powstaniu lub buncie przeciwko niej albo udzielała jej wrogom pomocy lub poparcia".

Sąd w Kolorado stwierdził, że szturm zwolenników Trumpa z 6 stycznia 2021 stanowił powstanie, zaś działania byłego prezydenta, w tym jego podżegające tłum przemówienie do demonstrantów tego dnia, stanowiły o jego udziale w nim.

Apelacja prawników Trumpa

Zespół obrońców Trumpa odpierał ten zarzut, mówiąc sędziom, że wydarzenie to było "zamieszkami, a nie powstaniem". "Te wydarzenia były haniebne, przestępcze, brutalne, (...) ale nie można ich zakwalifikować jako powstanie" - mówił przed sądem podczas czwartkowego posiedzenia adwokat Trumpa, Jonathan Mitchell. Prawnicy byłego prezydenta argumentują również, że 14. poprawka nie może się odnosić do ich klienta, ponieważ nie był on "urzędnikiem", a poza tym nie miał nic wspólnego z powstaniem.

Pozywający Trumpa uważają, że były prezydent w oczywisty sposób piastował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podkreślają, że 14. poprawka nie miałaby sensu, gdyby odnosiła się do wszystkich osób związanych z rebelią, które złamały przysięgę na konstytucję, tylko nie do głowy państwa.

Przed decyzją Sądu Najwyższego Kolorado sekretarz stanu Maine Shenny Bellows również zdyskwalifikowała Trumpa od udziału w prawyborach z tego samego powodu. Sądy Najwyższe w Michigan i Minnesocie zdecydowały, że nie mają uprawnień, by skreślać Trumpa z list wyborczych.

Zdaniem bardzo wielu komentatorów Sąd Najwyższy USA decydując w sprawie Trumpa, będzie starał się nie wydać takiego wyroku, który miałby kolosalne implikacje polityczne i - jak pisze AFP - spróbuje uciec "z pola minowego", jakim byłaby jednoznaczna kwalifikacja czynów byłego prezydenta podczas ataku na Kapitol.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sąd Najwyższy może uwzględnić apelację Donalda Trumpa od wyroku zakazującego mu startu w wyborach w Kolorado - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska