Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena Letnia w Gorzowie rusza w ten weekend. Co w programie?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
- Widzowie chcą spędzać czas w miłym otoczeniu – mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy, który w 2003 wprowadził Scenę Letnią do kalendarza imprez w Gorzowie.
- Widzowie chcą spędzać czas w miłym otoczeniu – mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy, który w 2003 wprowadził Scenę Letnią do kalendarza imprez w Gorzowie. Jarosław Miłkowski
Sonia Bohosiewicz, Piotr Gąsowski czy Tamara Arciuch to tylko kilka znanych nazwisk, które są w repertuarze tegorocznej Sceny Letniej w Gorzowie. Spektakle i koncerty będą już od jutra.

Na ten moment czeka wielu miłośników teatru. Rusza bowiem 21. sezon Sceny Letniej, czyli gorzowski festiwal teatrów ogródkowych. Jego pierwsza edycja w 2003 okazała się strzałem w dziesiątkę. A impreza od 20 lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

- Widzowie chcą wypoczywać w miłym otoczeniu – mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor gorzowskiego teatru, który wprowadził Scenę Letnią do kalendarza letnich imprez w Gorzowie. Dodaje przy tym, że impreza pozwala zaprezentować zupełnie inne formy sceniczne niż w trakcie sezonu artystycznego.
- Tak dobrany repertuar, jaki jest na Scenie Letniej, w zamkniętej przestrzeni by się nie sprawdził. Siedząc na wolnym powietrzu, ludzie odbierają kulturę inaczej – mówi dyrektor Tomaszewicz.

Zgodnie z tradycją Scena Letnia będzie funkcjonować co weekend. Piątki są zarezerwowane dla najmłodszych, bo w ten dzień tygodnia – najczęściej w południe - będą grane spektakle dla dzieci. W soboty i w niedziele spektakle czy koncerty będą rozpoczynać się o 20.30.

Pięć weekendów Sceny Letniej

Pierwszy spektakl będzie już jutro. O 11.00 rozpocznie się spektakl dla dzieci. Będzie to „Tajemniczy turban” w reżyserii Beaty Chorążykiewicz według tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego "W krainie Peri". W sobotę 1 lipca o 20.30 zaplanowany jest koncert piosenki francuskiej i polskiej w wykonaniu Kudelski Trio. Znany m.in. z „Na Wspólnej” aktor Robert Kudelski będzie śpiewał utwory m.in. Edith Piaf, Jacquesa Brela, Gilberta Becaud czy Charlese Aznavoura. Z kolei w niedzielę 2 lipca z monodramem Domana Nowakowskiego „4 tony podłogi” wystąpi Paweł Burczyk, którego wielu widzów zna pewnie z sitcomu „13 posterunek”.

Frekwencyjnym hitem tegorocznej Sceny Letniej może być „10 sekretów Marilyn Monroe”, czyli stand up muzyczny Sonii Bohosiewicz. Został on zaplanowany na 8 lipca. Podobnie powinno być także, gdy na scenie pojawi się Tercet czyli Kwartet z ochrzczoną w gorzowskiej katedrze Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Robertem Rozmusem (16 lipca).

Znanych twarzy będzie jednak więcej. Z koncertem „W starym kinie” pojawi się Tamara Arciuch (22 lipca), a z monodramem „Matka Polka Terrorystka” wystąpi Aneta Todorczuk (30 lipca zakończy ona sezon Sceny letniej).

W repertuarze są też inne ciekawe pozycje. Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina zaprezentuje „Kolację na cztery ręce” w reż. J. Tomaszewicza (9 lipca), a Lubuski Teatr z Zielonej Góry przedstawi „Ławeczkę” (23 lipca). Poza tym będzie koncert Artura Gotza (15 lipca) czy spektakl „Do trzech razy sztuka” Teatru Kameralnego ze Szczecina (29 lipca).

Przedstawienia i koncerty są darmowe. Pod namiotem Sceny Letniej jest około 400 miejsc siedzących, ale w razie potrzeby teatr dostawia kolejne krzesła. By zając dobre miejsce, widzowie przychodzą nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Bywa, że na koncerty czy spektakle przychodzi nawet ponad tysiąc osób.

Scena Letnia 2023

30 czerwca, godz. 11.00
Tajemniczy turban (spektakl)
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
reżyseria: Beata Chorążykiewicz

1 lipca, godz. 20.30
Kudelski Trio (koncert)
zagrają: Robert Kudelski - vocal, Iza Buchowska – wiolonczela, Tomasz Krezymon – fortepian

2 lipca, godz. 20.30
4 tony podłogi (monodram)
występuje: Paweł Burczyk
reżyseria: Olimpia Poniźnik – Burczyk

7 lipca, godz. 12.00
Urodziny Baby Jagi (spektakl dla dzieci)
Teatr Piccolo z Łodzi
muzyka, scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Wdowiak

8 lipca, godz. 20.30
10 sekretów Marilyn Monroe (stand up muzyczny)
występują: Sonia Bohosiewicz oraz zespół w składzie: Fabian Włodarek – fortepian , Robert Murakowski – trąbka, flugelhorn, Piotr Górka– kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja

9 lipca, godz. 20.30
Kolacja na cztery ręce (spektakl)
Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina
reżyseria: Jan Tomaszewicz
występują: Katarzyna Ulicka-Pyda, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski

14 lipca, godz. 12.00
Bajki do góry nogami (kabarecik dla dzieci)
Studio Teatralne Guliwer
występują: Sławomir Krzywiźniak, Marcin Wiśniewski

15 lipca, godz. 20.30
Miłość z Facebooka (koncert)
występują: Artur Gotz – wokal, Arleta Lemańska – chórki, Michał Jasnos – instrumenty klawiszowe, Łukasz Jerzykowski – gitara basowa, Kuba Mikulski – perkusja.

16 lipca, godz. 20.30
Tercet czyli Kwartet - Złote przeboje (koncert)
występują: Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus oraz zespół akompaniujący w składzie: Wojciech Kaleta - wokal, piano, Wojciech Zieliński - instrumenty klawiszowe, Magda Czwojda – gitara, Michał Kwapisz - gitara basowa, Piotr Kończal – perkusja

21 lipca, godz. 12.00
Dbamy o świat (spektakl)
Teatr Kulturka z Poznania
reżyseria: Katarzyna Kłosowska

22 lipca, godz. 20.30
Tamara Archiuch „W starym kinie” (koncert)
występuje: Tamara Arciuch

23 lipca, godz. 20.30
Ławeczka (spektakl)
Lubuski Teatr z Zielonej Góry
reżyseria: Robert Czechowski
występują: Tatiana Kołodziejska, Janusz Młyński

28 lipca, godz. 12.00
Morskie opowieści (spektakl dla dzieci)
Teatr Katarynka z Warszawy

29 lipca, godz. 20.30
Do trzech razy sztuka (spektakl)
Teatr Kameralny ze Szczecina
reżyseria: Michał Janicki
występują: Adam Dzieciniak, Michał Janicki

30 lipca, godz. 20.30
Matka Polka Terrorystka (monodram)
reżyseria: Marcin Hycnar
występuje: Aneta Todorczuk

Czytaj również:
Scena Letnia w Gorzowie. Pięć weekendów z gwiazdami. Przyjadą znakomici aktorzy. To trzeba zobaczyć!

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska