Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja! Ujawniono nieznany polskim historykom widok ratusza w Zielonej Górze z XVIII wieku

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
15 sierpnia 2019 r. Goście z Niemiec prezentują reprodukcję ryciny z widokiem zielonogórskiego ratusza z 1778 roku polskim historykom i dziennikarzom
15 sierpnia 2019 r. Goście z Niemiec prezentują reprodukcję ryciny z widokiem zielonogórskiego ratusza z 1778 roku polskim historykom i dziennikarzom Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Kolorową grafikę z widokiem ratusza w Zielonej Górze w 1778 roku odkryto w sztambuchu Georga Friedricha Pirschera, właściciela apteki znanej zielonogórzanom jako Apteka pod Filarami.

W piątek, 16 sierpnia 2019 r. prof. UZ dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt zaprosiła historyków, regionalistów i dziennikarzy na spotkanie z gośćmi z Niemiec. Do Zielonej Góry przyjechali: Michael Müschner z żoną Kerstin z Ahrensdorf/Berlina – potomkowie zielonogórskiego aptekarza Georga Friedricha Pirschera - oraz Dieter Kölpien z Güstrow, zajmujący się historią swojego miasta.
To ten ostatni napisał w internecie o XVIII-wiecznym sztambuchu Georga Friedricha Pirschera, który do dziś jest w posiadaniu rodziny Müschner. Sprawą zainteresowała się badająca historię sztambuchów prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt.

Okazało się, że w sztambuchu Georga Friedricha Pirschera, właściciela apteki znanej zielonogórzanom jako Apteka pod Filarami, znajduje się m.in. wpis Samuela Reiche – zielonogórskiego poborcy podatków. Zawiera kolorową grafikę, wykonaną prawdopodobnie piórkiem, z widokiem ratusza w Zielonej Górze w 1778 roku!

Dlaczego tak ważne jest to odkrycie?
- Do tej pory wiedzieliśmy, dzięki badaniom architektonicznym, jak wyglądał ratusz w średniowieczu i wiedzieliśmy, jak wygląda dzisiejszy klasycystyczny. Natomiast nie było wiadomo, co było w międzyczasie – mówi dr Stanisław Kowalski. – Nie wiedzieliśmy, jak wyglądał ratusz renesansowy zbudowany po pożarze w 1590 roku. I tutaj go mamy! A tak mieliśmy lukę między gotykiem a klasycyzmem.
- Na pewno rycina wykonana jest z natury, czyli ktoś to rysował patrząc na ratusz – dodaje Tomasz Kowalski z Muzeum Ziemi Lubuskiej. – Jest tak dużo szczegółów, że autor nie mógł tego nazmyślać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska