Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć tuneli pod Gazą to najpoważniejsze wyzwanie dla armii Izraela. Hamas będzie musiał z nich wyjść, kiedy w Strefie skończy się paliwo

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
– Kiedy w Strefie Gazy skończy się paliwo, Hamas będzie musiał wyjść z tuneli albo się udusi – podaje jeden z izraelskich portali, powołujący się na źródło w służbach wywiadowczych. – Tego boi się Hamas. Dlatego nie interesują go dostawy żywności ani wody, tylko paliwa – zaznaczyło źródło. Sieć tuneli pod Strefą Gazą, druga największa na świecie po tunelach w Korei Północnej, jest – w ocenie ekspertów - jednym z najpoważniejszych wyzwań dla izraelskiej armii, które zmniejsza jej przewagę nad palestyńskimi terrorystami.

– Większość członków Hamasu, jego przywódcy i bojownicy siedzą w głębokich tunelach ciągnących się pod Strefą Gazy. Elektryczność jest im niezbędna, żeby "wtłaczać pod ziemię powietrze, uruchamiać systemy łączności i aktywować wyrzutnie rakiet" – twierdzi portal Walla.

Sieć tunelów wijąca się niczym pajęczyna

Jochewed Lifshitz, zwolniona w poniedziałek izraelska zakładniczka, powiedziała we wtorek, że ludzie, którzy zostali uprowadzeni 7 października z Izraela zostali wprowadzeni do "przypominającej pajęczynę" sieci tuneli. Podziemny szlak ciągnął się kilometrami, a pokonanie trasy zajęło im 2-3 godziny.

Dziennik "Jerusalem Post" przypomina, że sieć ta składa się z około 1,3 tys. tuneli, liczących razem - w przybliżeniu - 500 km długości, a niektóre z nich przebiegają 70 metrów pod ziemią.

"Podziemna sieć" pod Strefą Gazy składa się z około 1,3 tys. tuneli, liczących razem - w przybliżeniu - 500 km długości, a niektóre
"Podziemna sieć" pod Strefą Gazy składa się z około 1,3 tys. tuneli, liczących razem - w przybliżeniu - 500 km długości, a niektóre z nich przebiegają 70 metrów pod ziemią. Fot: Youtube / Siły Obronne Izraela

Aby podziemna sieć działała, potrzebne jest paliwo

– Bez elektryczności i paliwa do generatorów nie mogą ukrywać się w tunelach. Każdy mijający dzień zwiększa ich niepokój. Dlatego Hamas znajduje się pod wielką presją – miał przekazać portalowi informator.

– W środę agencja ONZ zajmująca się wyłącznie uchodźcami palestyńskimi, UNRWA, oświadczyła, że bez "natychmiastowych dostaw paliwa" będzie zmuszona radykalnie ograniczyć swoje działania humanitarne, ponieważ ciężarówki nie będą mogły przewozić leków ani żywności – podała agencja AP.

Rzecznik sił obronnych Izraela Daniel Hagari, odpowiadając poprzedniego dnia na zarzuty dotyczące nieprzepuszczania dostaw paliwa do Strefy Gazy, poinformował dziennikarzy, że Hamas przejął i zmagazynował na własne potrzeby 500 tys. litrów paliwa do generatorów.

"Podziemna sieć" pod Strefą Gazy składa się z około 1,3 tys. tuneli, liczących razem - w przybliżeniu - 500 km długości, a niektóre
"Podziemna sieć" pod Strefą Gazy składa się z około 1,3 tys. tuneli, liczących razem - w przybliżeniu - 500 km długości, a niektóre z nich przebiegają 70 metrów pod ziemią. Fot: Youtube / Siły Obronne Izraela

Sieć tuneli pod Gazą. Najpoważniejsze wyzwani dla armii Izraela

Siły Obronne Izraela (IDF) zdały sobie sprawę z tego, jak złożony jest system tych podziemnych połączeń dopiero w czasie operacji wojskowej w Strefie Gazy w 2014 roku.

– Od tego czasu armia zaczęła przygotowywać specjalne jednostki zdolne podjąć walkę pod ziemią, które szkolone są w makietach tuneli i przygotowywane do posługiwania się specjalnymi sensorami, pozwalającymi żołnierzom lepiej orientować się w otoczeniu. Jednostki te pracują również z wyszkolonymi odpowiednio psami, posługują się też dronami – wyjaśnia izraelski dziennik "Jerusalem Post".

– Jednak walka w tunelach jest tak trudna i niebezpieczna, że izraelscy żołnierze mogą wchodzić do nich tylko wtedy, gdy towarzyszą im specjalne jednostki ubezpieczające – pisze "JP".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

– John Spencer z Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, szef zespołu badawczego zajmującego się działaniami wojennymi w mieście, ocenia, że żadna armia na świecie nie jest tak dobrze przygotowana do walki pod ziemią jak IDF – relacjonuje "JP".

Tajemnice podziemnych tuneli

Jednak dr Daphne Richemond-Barak, ekspertka w dziedzinie podziemnych działań wojennych, z Uniwersytetu Reichmana w Izraelu - zdaniem "JP" jeden z najważniejszych na świecie autorytetów w tej dziedzinie - uważa, że nawet "długofalowa i intensywna operacja lądowa i z powietrza, mająca zniszczyć podziemną infrastrukturę (...) nie mogłaby raczej zniszczyć całej sieci tuneli w Gazie".

Eksperci wyjaśniają, że bardzo trudne jest zlokalizowanie tuneli; są one bowiem zbudowane pod bardzo różnymi strukturami - wejścia umieszczone są np. na najniższych piętrach domów, meczetów, szkół i innych budynków publicznych. A to oznacza, że w różnych miejscach trzeba stosować odmienne techniki wykrywania, takie jak radary penetrujące ziemię, techniki pomiaru magnetycznego, termicznego oraz namierzanie akustyczne - relacjonuje dziennik.

Izraelska armia posługiwała się jak dotąd bombami penetrującymi do niszczenia bunkrów (bunker-buster, czyli niszczyciel bunkrów) do niszczenia tuneli, ale ich użycie grozi zabiciem wielu cywili. IDF wykorzystywały też broń precyzyjnego rażenia, by zamknąć wejścia do podziemi, jednak - jak pisze "JP" - nie było to najlepsze rozwiązanie.

Richemond-Barak wyjaśnia, że tunele wewnątrz Strefy Gazy "są przystosowane do długiej, stałej obecności. Ukrywają się w nich przywódcy, są tam centra dowodzenia i kontroli, używa się też ich do transportu. Są wyposażone w elektryczność, oświetlenie i tory kolejowe". Ekspertka uważa też, że sieć tuneli niweluje przewagę technologiczną i wywiadowczą izraelskiej armii.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sieć tuneli pod Gazą to najpoważniejsze wyzwanie dla armii Izraela. Hamas będzie musiał z nich wyjść, kiedy w Strefie skończy się paliwo - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska