Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie to jeden z...

  Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie to jeden z najlepszych w Polsce. Powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu

  (red)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie
  1/10
  przejdź do galerii

  Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie ©Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta Gorzowa

  Skatepark w parku Kopernika w Gorzowie Wlkp. jest jednym z najlepszych takich obiektów w Polsce. Powstał, a raczej został rozbudowany i unowocześniony, dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Kosztował 823 251,30 zł.

  Był październik 2004 roku, kiedy miasto oddało do użytku skatepark, który kosztował 200 000 tys. zł. Nie były to jednak najlepiej zainwestowane pieniądze... Tak przynajmniej uważali młodzi mieszkańcy Gorzowa - żeby poszaleć na desce, jeździli choćby do Skwierzyny czy do Stargardu Szczecińskiego, a nawet do Wrocławia. I tak przez lata...

  - Ten skatepark to jedna wielka lipa. Tu wszystko jest nie tak. Najgorsze podłoże. No bo jak ktoś upadnie, cały się porozbija - narzekali jeżdżący na deskach licealiści i gimnazjaliści, z którymi rozmawialiśmy latem 2010 roku. - W Gorzowie jest bardzo dużo deskorolkowców. Ale brak nam warunków. W Zielonej Górze mają kilka parków, myśli się o budowie zadaszonego. Tam są takie imprezy, że przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Zresztą o Zielonej Górze cały czas się pojawiają artykuły w branżowej prasie.

  Gdy miasto oddawało do użytku skatepark w parku Kopernika w Gorzowie, urzędnicy obiecywali, że obiekt będzie rozbudowywany. Niestety, na obietnicach się skończyło. - W tym roku raczej nic się nie zmieni, bo nie ma pieniędzy. Ale być może (...) uda się znaleźć jakiegoś sponsora, który za trwałą reklamę przebuduje ten park - słyszeliśmy latem 2010 roku od rzeczniczki Urzędu Miasta w Gorzowie.

  POLECAMY: DLACZEGO POWSTAŁY BUDŻETY OBYWATELSKIE?

  Dzięki budżetowi obywatelskiemu  Na przebudowę trzeba było jednak czekać jeszcze osiem lat. Udało się dopiero dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Pomysł zgłosił Wojciech Pięta ze Stowarzyszenia Rowerzyści Aktywiści w Gorzowie. Za 823 251,30 zł w skateparku powstało dodatkowe osiem przeszkód z betonu. Obiekt podzielony jest na dwie sekcje: streetową i bowlową, która jest jedną z największych w Polsce. Jest dostosowany do jazdy na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach.

  - Długo to trwało. Szkoda, że tak długo. Ale i tak wszyscy mają - widzę - uśmiech na twarzy. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w końcu się udało - podkreślał we wrześniu Wojciech Pięta ze Stowarzyszenia Rowerzyści Aktywiści w Gorzowie. - Nie było łatwo, trochę nas to kosztowało czasu, troszkę pieniążków, trochę wysiłku, ale - jak widać - warto było. Zagłosowali na nas mieszkańcy, oddali najwięcej głosów (2656) ze wszystkich pomysłów, jakie w budżecie zostały zgłoszone. Fajnie, że Gorzów wsparł młodzież.

  Zajrzyj na budzetalert.pl


  Skatepark w Gorzowie powstał dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Z budżetu obywatelskiego korzystają stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. W większości miast czy gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania.

  Po co jest budżet alert

  Zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy ustala samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować, umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

  W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić:
  [*]czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski
  [*]jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania
  [*]jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski, ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca
  [*]ile dotychczas było edycji, ile projektów już zrealizowano.

  To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.