Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowo też może zabić

LESZEK KALINOWSKI 0 68 324 88 74 [email protected]
Żaneta Sengier przed swoją pracą, która zawisła w galerii. Plakat ma zmusić nie tylko uczniów do zastanowienia się nad swoim postępowaniem.
Żaneta Sengier przed swoją pracą, która zawisła w galerii. Plakat ma zmusić nie tylko uczniów do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. fot. Paweł Janczaruk
Żaneta Sengier ma nadzieję, że dzięki plakatowi, który wymyśliła, więcej osób zastanowi się, zanim zrobi komuś krzywdę. Bo przemoc w szkole to wciąż duży problem.

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych przyszli do galerii Ratusz, gdzie odbyło się otwarcie wystawy plakatów, poświęconych agresji i przemocy w szkole. Każda klasa wykonywała prace, najlepsze można oglądać w galerii. Konkurs to jedno z działań w ramach ogólnopolskiego programu ,,Szkoła bez przemocy", który ,,Gazeta Lubuska" prowadzi z innymi regionalnymi dziennikami oraz Fundacją Telekomunikacji Polskiej.

Pogadanki to za mało

- Do programu przystąpiliśmy w tym roku szkolnym, bo stwierdziliśmy, że razem będzie nam łatwiej przeciwdziałać przemocy. Ale oczywiście wcześniej także podejmowaliśmy różne zadania z tym związane - mówi pedagog Mirosława Iwaszkiewicz-Gronow. - Teraz zorganizowaliśmy konkurs na plakietkę, no i obecnie wystawiany plakat.
Żaneta Sengier zajęła w konkursie pierwsze miejsce. Wykorzystała znane z kreskówki postacie Toma i Jerego, by uzmysłowić swoim rówieśnikom, że siłą nie rozwiąże się żadnego problemu. Jej koleżanka Justyna Emilian dodaje: - Te plakaty mówią wiele, działają na wyobraźnię. Same pogadanki to zbyt mało, by dotrzeć do wszystkich uczniów.

Nie bądź obojętny

Sugestywny jest plakat klasy I LO (komputerowej), na którym siedzi skulony, ze spuszczoną głową chłopak, a napis informuje: Słowem i gestem też możesz zabić! Klasa II LO narysowała dziecko w kącie, które przytula się do misia i dorosłą osobę z podniesioną ręką. Kochaj - nie krzywdź! - podpisali uczniowie. Klasa III technikum ekonomicznego namawia do tego, by młodzi nie byli obojętni wobec przejawów agresji i przemocy.
- Wybrałam czerń i biel, bo w tym temacie bardziej przemawiają, biją po oczach - tłumaczy Agata Klacza, której pomagał jej chłopak Paweł Turowski. Ich plakat także podziwiali licealiści. I dyrektor szkoły Mirosław Siergiej, który - wraz z dyrektorem Gubińskiego Domu Kultury Januszem Gajdą - otworzył wystawę w galerii. Inny powód do zadowolenia to fakt, że szkoła wygrała 5 tys. zł w konkursie na granty. Tu samorząd wraz z nauczycielami Magdą Zajkowską i Łukaszem Ziembą napisali projekt, dotyczący wolontariatu. Komisji ,,Szkoły bez przemocy" ten pomysł pomagania innym bardzo się spodobał i został nagrodzony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska