Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice/ Frankfurt: W dumieście Hans uczy się języka polskiego, a Janek niemieckiego

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Frankfurckie szkoły stawiają na naukę języka polskiego. Nawet... matematyki będzie można uczyć się po polsku
Frankfurckie szkoły stawiają na naukę języka polskiego. Nawet... matematyki będzie można uczyć się po polsku bez mullins/unsplash.com
- W przyszłości młodzi Niemcy, którzy będą władali językiem polskim, będą mieli możliwość szukania pracy w Polsce - mówi mieszkaniec Frankfurtu. Miasto wprowadza lekcje polskiego w podstawówkach.

- Dwie szkoły będą oferować naukę języka polskiego. Jedna z klas będzie też miała rozszerzony profil nauki, a to znaczy, że inne przedmioty również będą nauczane w języku polskim - mówi Sören Bollmann, szef Centrum Współpracy Frankfurt-Słubice.

Nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke i sekretarz stanu ds. edukacji Thomas Drescher podpisali deklarację - od roku szkolnego 2020/2021 nauka polskiego we frankfurckich szkołach zostanie poszerzona. Obejmie uczniów od pierwszej do szóstej klasy.

- Nauka z perspektywą. Tak uważam, ponieważ poziom życie w Niemczech i w Polsce będzie się wyrównywał - mówi Matthias Czapp, który ma córki w wieku szkolnym.

Jego zdaniem nauka języka sąsiada to szansa na rynku pracy po obu stronach Odry. - W przyszłości młodzi Niemcy, którzy będą władali językiem polskim, będą mieli możliwość szukania pracy w Polsce - mówi mieszkaniec Frankfurtu. Dodaje, że gdy zna się języki, granica nie dzieli, a łączy. - Wprowadza dobrą jakość usług i konkurencyjne cenny - mówi Matthias Czapp.

- Znajomość języka sąsiada to dla nas jeden z priorytetów, bo zdecydowanie lepiej się współpracuje, gdy nie ma barier językowych. Na różne sposoby staramy się je likwidować - mówi Beata Bielecka, rzeczniczka urzędu miejskiego w Słubicach. - Niemal każde przedszkole w Słubicach ma partnera po stronie niemieckiej, a wspólne spotkania dzieci są doskonałym uzupełnieniem typowych lekcji języka sąsiada.

Niebawem rusza też słubicko-frankfurcki projekt „ Język sąsiada w Dwumieście. Dzięki temu uczniowie z rocznika 2008/2009, wszystkich szkół podstawowych w gminie Słubice, będą się pilotażowo, przez dwa lata, uczyć języka niemieckiego, a 300 uczniów z Niemiec będzie mieć lekcje języka polskiego. Liderem w tym projekcie, jest gmina Słubice, a partnerami miasto Frankfurt i RAA Brandenburg. Cały projekt ma budżet 800 tys. euro, 700 tys. euro przekaże nam Unia Europejska. Języka sąsiada, od ubiegłego roku, uczą się też razem urzędnicy i radni ze Słubic i Frankfurcie.
- Uczniowie z rocznika 2008/2009, wszystkich szkół podstawowych w gminie, będą przez dwa lata uczyć się niemieckiego, a 300 uczniów z Niemiec - języka polskiego - dodaje rzeczniczka. Uczą się już też urzędnicy i radni obu miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska