Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubicka latarnia rozbłysła książkami

Beata Bielecka
Wiktoria Stasiorowska(od lewej), Weronika Jeka, Justyna Kiżło i Asia Parus dostały świetną ściągę do nauki niemieckiego.
Wiktoria Stasiorowska(od lewej), Weronika Jeka, Justyna Kiżło i Asia Parus dostały świetną ściągę do nauki niemieckiego. Beata Bielecka
Około 200 uczniów gimnazjów zostało wczoraj obdarowanych książkami i audiobookami przez frankfurckich Rotarian, którzy chcą zachęcić do czytania także w obcym języku. Prezenty trafiły m.in. do rąk uczniów, którzy uczą się razem z Niemcami.

- Każdego roku organizujemy w Kościele Mariackim jarmark bożonarodzeniowy i zbieramy tam pieniądze na książki, które dajemy później na własność uczniom - mówi Wolfgang Mayer z frankfurckiego Klubu Rotary, który wczoraj z Thomasem Voglem, dyrektorem centrum językowego na Viadrinie, odwiedził oba słubickie gimnazja.

Rotarianie działają na całym świecie, a ich credo brzmi "Służba na rzecz innych ponad własną korzyść". Organizacja jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów, którym bliska jest pomoc humanitarną, i która działa na rzecz pojednania i pokoju.

W tym roku Rotarianie z Frankfurtu postanowili ze swoim pomysłem przekroczyć granicę.

Nauczyć się czytać- nauczyć się żyć

- Akcja z książkami to świetna inicjatywa - uważa Lidia Bielańczyk, która uczy niemieckiego i angielskiego w gimnazjum nr 2. - Bardzo mi się podoba jej hasło "Lesen lernen- leben lernen", czyli "Nauczyć się czytać, nauczyć się żyć" - podkreśla.

Książki o tematyce młodzieżowej, dostosowane do poziomu umiejętności językowych uczniów, trafiły do rąk wszystkich gimnazjalistów z klas II. - Zostały przeredagowane na potrzeby osób uczących się - opowiada nauczycielka.

To jeden z efektów współpracy "dwójki" z Karl Liebknecht Gymnasium we Frankfurcie. W. Mayer przez długie lata był tam dyrektorem i doskonale zna wspólny projekt obu szkół - "Latarnia".

Od ośmiu lat po obu stronach granicy tworzone są "latarniane" klasy. Słubicka liczy 24 osoby. - Do klasy projektowej dostają się najlepsi - mówi L. Bielańczyk. - Liczy się świadectwo z szóstej klasy, ocena z zachowania, udział ucznia w konkursach - wylicza.

Pierwszy rok przygotowuje dzieci do wspólnej nauki, która rozpoczyna się od klasy II. - To czas na poznanie klasy partnerskiej. Służą temu spotkania integracyjne i warsztaty, które odbywają się raz w miesiącu - opowiada nauczycielka. - Umożliwiają uczniom sprawdzenie, z kim im się dobrze współpracuje, bo pod koniec pierwszej klasy wybierają partnera, z którym będą pracować w tandemie przez kolejne dwa lata - tłumaczy.

Partnerką w tandemie Weroniki Szwedak z II a jest Kristin. - Gdy czegoś nie rozumiem w czasie lekcji ona mi pomaga - opowiada dziewczynka. Przyznaje, że trochę obawiała się, jak to będzie mieć lekcje z Niemcami. Uczniowie, w każdą środę, siadają w ławkach ze swoimi partnerami z tandemu i uczą się razem matematyki, plastyki, techniki. Wspólne mają też wuef. Jedynie lekcje języka sąsiada są prowadzone osobno.

Rzuceni na głęboką wodę

Sandra Szczerbińska jest bardzo zadowolona z wyboru klasy projektowej, bo niemiecki jej się podoba i teraz ma okazję go doskonalić. W dodatku ma dwie godziny więcej niż inne klasy.

- Mieszkając na granicy trzeba umieć się porozumiewać - uważa. - Jak człowiek nie umie się dogadać, to w innym kraju czuje się obco - mówi. Jej koleżanka Ala Biernat dodaje, że ona i inni zostali rzuceni we Frankfurcie na głęboką wodę. - Nauczyciel mówi do nas po niemiecku i to bardzo mobilizuje do tego, żeby przełamywać barierę i rozmawiać w tym języku. U siebie w szkole mamy głównie gramatykę, uczymy się zasad, a mówienie to zupełnie coś innego - podkreśla.

Maciej Palus, który też wybrał klasę mieszaną jest zadowolony, bo poziom jest tam naprawdę wysoki. - Dzięki temu więcej się nauczymy - mówi dojrzale. O "Latarni" dużo słyszał od kuzyna, który przed nim uczył się w mieszanej klasie. I był bardzo zadowolony.

Wielu uczniów chce też później kontynuować naukę w starszych klasach Karl Liebknecht Gymnasium, bo są one odpowiednikiem naszego liceum. Tam też, od wielu lat są klasy mieszane.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska