Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Split: Tutaj Rzymianie czcili Jowisza (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Dawna świątynia Jowisza w Splicie ma ponad 1,7 tys. lat.
Dawna świątynia Jowisza w Splicie ma ponad 1,7 tys. lat. Dariusz Brożek
Zwiedzając Split w Chorwacji nie sposób pominąć świątyni Jupitera, którą w VII r. przekształcono w chrześcijańskie baptysterium. W środku zobaczymy średniowieczną płaskorzeźbę, a przed wejściem jak najbardziej antycznego sfinksa.
Split: Zdobienia świątyni Jowisza

Świątynia Jowisza w Splicie

Split jest jednym z najbardziej znanych kurortów Chorwacji. Turystów z całego świata przyciąga tutaj lazurowe niebo i czysty jak kryształ Adriatyk, a miłośników historii także liczne zabytki z czasów cesarstwa rzymskiego. M.in. pałac cesarza Dioklecjana, wybudowany na jego rozkaz na przełomie III i IV w. naszej ery. Jedną z najlepiej zachowanych antycznych budowli jest dawny grobowiec władcy, który w VIII w. przekształcono w kościół św. Dujama (pisaliśmy o nim 20 października br. w artykule "Postawili katedrę na grobie poganina"). Podobny los spotkał świątynię rzymskiego Jowisza, zwanego też Jupiterem (łac. Iuppiter), który był bogiem nieba, burzy i deszczu.

Świątynia powstała w latach 295-305 w zachodniej części kompleksu pałacowego. Od kościoła Św. Dujama - uchodzącego za najstarszą katedrę chrześcijańską na świecie - dojdziemy tam spacerkiem w niespełna kwadrans. Idąc wąskimi i krętymi uliczkami mijamy antyczne zabudowania, zagospodarowane później na budynki mieszkalne, restauracje i sklepy.

W VII w. sanktuarium ojca rzymskich bogów przekształcono w baptysterium (z łac. baptisterium), w którym odbywały się ceremonie chrztu, zaś patronem budowli został św. Tomasz. Znajdująca się w środku zabytkowa chrzcielnica ma jednak znacznie późniejszą metrykę. Powstała w trzynastym wieku. Na jednej z podtrzymujących ją marmurowych płyt zobaczymy dwie postaci. Jedna z nich przedstawia osobę siedząca na tronie. Historycy od lat wiodą spór, czy to chorwacki król Petro Krešimir I, czy też monarcha Zvonimir. Antyczny rodowód ma natomiast wyrzeźbiony z czarnego kamienia sfinks, który strzeże wejścia do świątyni (jego bliźniaka zobaczymy przy wejściu do kościo9ła św. Dujama - przyp. red.).

Wejście zdobią misterne płaskorzeźby. Obok znajduje się także wczesnochrześcijańska kolumna, a w środku zobaczymy rzeźbę św. Jana Chrzciciela. Jej autorem jest Ivan Meštrović, uchodzący za jednego z najwybitniejszych chorwackich rzeźbiarzy.

Podczas zwiedzania świątyni mój wzrok przykuwają zdobienia stropu. Oraz sarkofagi z doczesnymi szczątkami dwóch biskupów Ivana i Lovra. Pod podłogą znajduje się natomiast krypta, w której dawniej odprawiano nabożeństwa.

W 1979 r. cała starówka Splitu - czyli dawny pałac Dioklecjana wraz z świątynią Jowisza - wpisana została na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska