Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stąd kobiety rządziły Francją (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Zamek Chenonceau wybudowano na rzece Cher
Zamek Chenonceau wybudowano na rzece Cher Dariusz Brożek
Chenonceau to jeden z najpiękniejszych zamków nad Loarą. Mieszkała tutaj m.in. jedna z najbardziej znanych królewskich kochanek - Diana de Poitiers, która w czasach panowania Henryka II Walezjusza była najbardziej wpływową kobietą we Francji.
Chenonceau: Zamek wybudowano w XIV w.

To pałac królewskich kochanek

Do zamku idziemy długą aleją. Przed ogrodami wita nas rzeźba sfinksa, potem mijamy wieżę broniącą bramy. Jej nazwa to Wieża Marques (franc. Tour des Marques). Przed nami Chenonceau - jeden z najpiękniejszych zamków nad Loarą.

- Leży nad rzeką Cher, która jest jednym z dopływów Loary. Jego pierwszymi właścicielami byli Thomas Bohier i jego żona Kathierine Briconnet. Wybudowali go fundamentach ufortyfikowanego młyna - informuje Małgorzata, przewodniczka biura "Itaka", z którą zwiedzam Paryż i zamki nad Loarą.

Chenonceau to jeden z najbardziej znanych francuskich zamków. Rocznie zwiedza go ponad milion turystów z całego świata. Razem z nami do bramy idzie sznur objuczonych kamerami, aparatami fotograficznymi i tabletami Japończyków, Anglików i Rosjan. - Oczeń krasiwyj - zachwyca

Znany polski pisarz Zbigniew Nienacki uwiecznił Chenonceau w swojej książce "Pan Samochodzik i Fantomas" Przygody muzealnika-detektywa i genialnego przestępcy Fantomasa to literacka fikcja, ale występująca w tej powieści nazwa "Zamek Sześciu Dam" nawiązuje do jego historii. Zamkiem władały bowiem dwie królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska. Wcześniej rządziła nim piękna Diana de Poitiers - faworyta Henryka II Walezjusza, która nadała zamkowi obecny kształt. Jej dziełem są także otaczające zamek ogrody. Obecnie jest patronką jednej z komnat.

Zamek na rzec Cher w samym sercu francuskiej Turenii ma średniowieczny rodowód. W XVI w. stał tutaj umocniony młyn. Jego reliktem jest obecnie wieża flankująca główne wejście. Na początku XVI w. kupił go królewski urzędnik Thomas Bohier, który wraz z małżonką Katherine Briçonnet wyburzył młyn i wybudował zamek. W 1535 r. przejął go król Franciszek I, zaś 12 lat później jego syn Henryk II ofiarował go swojej faworycie Dianie de Poitiers, która w czasie jego panowania była najbardziej wpływową kobietą we Francji i całej Europie. Po śmierci Henryka II w 1559 r. wdowa po nim Katarzyna Medycejska odebrała Chenonceau swojej rywalce, ale w zamian łaskawie darowała jej majątek Chaumont z niewielkim zamkiem.

Chenonceau był letnią rezydencją Katarzyny. Organizowała w nim bale i huczne zabawy. Za jej życia na zamku gościło aż pięć królowych, co upamiętnia nazwa jednej z komnat; dwie córki monarchini Małgorzata de Valois i Elżbieta de Valois oraz jej synowe Maria Stuart, Elżbieta Habsburg, a także Ludwika Lotaryńska, która po poślubieniu króla Henryka III została kolejną właścicielką zamku.

W 1733 r. zamek kupił Claud Dupin. Jego żona Louise gościła w nim największych luminarzy oświecenia. M.in. Woltera, Monteskiusza i Jana Jakuba Rousseau. Podczas pierwszej wojny światowej znajdował się tutaj szpital. W czasie drugiej wojny posiadłość znalazła się na granicy strefy okupowanej przez Niemców i strefy wolnej (tzw. reżim Vichy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska