Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto granatów i panzerfausty. Arsenał z czasów II wojny światowej odkryto na placu budowy w Leśniowie Wielkim

Piotr Jędzura
Piotr Jędzura
Niwybuchy zostały już wywiezione z placu budowy
Niwybuchy zostały już wywiezione z placu budowy Piotr Jędzura
Podczas budowy sali w Leśniowie Wielkim natrafiono na skład amunicji z czasów II wojny światowej. Pod ziemią leżały granaty i panzerfausty (niemieckie granatniki).

Na arsenał niewybuchów natrafiono w czwartek, 23 sierpnia. Nie spodziewano się jednak, że niewybuchów będzie aż tak dużo. Kiedy saperzy z jednostki wojskowej dojechali na miejsce, zobaczyli z czym mają do czynienia.

– To był najprawdopodobniej skład amunicji z czasów II wojny światowej – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Saperzy niewybuchy wywozili dwa dni. Okazało się, że pod ziemią leżało sto granatów. Do tego znaleziono ponad 30 panzerfaustów. To niemieckie granatniki bezodrzutowe.

Po zakończonej akcji przez saperów teren został dokładnie przeszukany.

Świebodzińscy policjanci dwa razy byli wzywani do znalezionych niewybuchów z czasów II wojny  światowej.W poniedziałek, 4 września, odnalezione trzy pociski artyleryjskie: przeciwpancerny oraz dwa odłamkowe. Dzień później odnalezionych zostało aż sześć bomb lotniczych. Świebodzińscy policjanci zabezpieczyli groźne znaleziska. Niewybuchy zabrał wojskowy patrol saperski.- Do wszystkich osób, które odnajdą pozostałości po broni z II wojny światowej apelujemy o natychmiastowy kontakt z policją oraz o niedotykanie powyższych przedmiotów. Są one bardzo niebezpieczne – mówi sierż. szt. Marcin Ruciński, rzecznik świebodzińskiej policji.Pozostałości z czasów II wojny światowej cały czas stwarzają realne zagrożenie. Często podczas pracy w ogrodzie, prac budowlanych czy po prostu spacerów można natknąć się na amunicję lub niewybuchy. Pomimo tego, że wyglądają na zardzewiałe, nadal mogą eksplodować. W takich przypadkach natychmiast należy oddalić się od znaleziska na bezpieczną odległość i poinformować policję.Policja przypomina, że wiele z niewybuchów posiada zapalniki i nawet niewielkie stuknięcie może spowodować eksplozję. - Stwarzają zagrożenie niezależnie od wielkości ponieważ nawet amunicja małego kalibru, która eksploduje w dłoni może spowodować kalectwo albo śmierć – ostrzega sierż. szt. Ruciński.Czytaj też: Niewybuchy w Lubuskiem pod ziemią leżą przez dziesiątki lat. Wciąż są groźne [ZDJĘCIA]Zobacz: Antyterroryści zgubili dwa granaty. Prokuratura wszczęła śledztwowideo: TVN24/x-newsZobacz też: Winobranie 2017. Znamy program Winobrania! Kto wystąpi w Zielonej Górze?

Sześć bomb lotniczych i pociski artyleryjskie. Śmiertelnie n...

Zobacz wideo: Niewybuchy przy plaży w Kołobrzegu

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska