Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulechowska biblioteka pedagogiczna do likwidacji

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 8 54 [email protected]
Malina Kukwa pracująca "przez ścianę” w biurze spółdzielni mieszkaniowej często korzysta z zasobów biblioteki pedagogicznej
Malina Kukwa pracująca "przez ścianę” w biurze spółdzielni mieszkaniowej często korzysta z zasobów biblioteki pedagogicznej fot. Tomasz Gawałkiewicz
Los filii biblioteki pedagogicznej istniejącej przy ul. Kamiennej ponoć został już przesądzony. Nie będzie jej od nowego roku. Dzwonią czytelnicy pytając, czy decyzja jest ostateczna.

- Dowiedziałam się, że ponoć biblioteka pedagogiczna ma ulec likwidacji - przekazuje Anna Wełniak, młoda nauczycielka, która deklaruje, że korzystała z księgozbioru w czasie studiów i nadal będzie korzystać. - To dobra książnica, nieźle zaopatrzona. Szkoda by jej było...

Wiadomość jednak potwierdza Józefa Mołdrzyk, kierowniczka filii biblioteki pedagogicznej. - Decyzja już zapadła, placówka przestanie istnieć od nowego roku kalendarzowego - mówi. - Powodem likwidacji są oszczędności, ale o tym poinformują nasze organy zwierzchnie, czyli urząd marszałkowski i wojewódzka biblioteka pedagogiczna w Zielonej Górze.

Dobre sąsiedztwo

- Biblioteka mieści się w naszych pomieszczeniach od 1999 r. i bardzo sobie chwalimy to sąsiedztwo - przekazuje Karol Cegłowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, która dzierżawi placówce ponad 130 mkw. - Przedtem mieliśmy różne, często się zmieniające firmy, od 10 lat jest stabilizacja. Dlatego, żeby zatrzymać u nas bibliotekę celowo obniżyliśmy czynsz. Opłaty są niższe, ale stałe. Chcielibyśmy, żeby placówka tu została.

Pedagogiczna książnica funkcjonuje w Sulechowie od 1952 roku. Ładny szmat czasu, ponad pół wieku. Czy już to nie jest wartością wartą podtrzymywania? Tym bardziej, że w mieście ulokowała się wyższa uczelnia, fakt - posiadająca własną bibliotekę, ale niekoniecznie zasobną w dzieła będące w zasobach filii.

- Obecnie mamy ok. 300 czytelników, w tym 75 nauczycieli, w pierwszym kwartale było 1.559 wypożyczeń - stwierdza J. Mołdrzyk. Placówkę obsługuje wraz z nią (pełny etat) Agnieszka Kostrzewa (pół etatu), jest jeszcze sprzątaczka; to cały personel, łącznie dwa etaty.

Trzy do likwidacji

W województwie jest 10 filii bibliotek pedagogicznych, najbliższa w Świebodzinie. Likwidacji mają ulec filie w Krośnie Odrz. i Gubinie. Pozostaną w Żarach, Wschowie, Lubsku, Szprotawie, Nowej Soli, Żaganiu.

- Ubolewam nad tym, ale uchwała zarządu województwa w sprawie likwidacji trzech filii została podjęta ze względów finansowych - przekazuje Marzena Szafińska-Chadała, dyrektorka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. - Sprawę tak ułożyliśmy, że pracownice w Sulechowie nie będą pokrzywdzone, jedna z pań przechodzi 31 sierpnia na emeryturę, drugą zatrudnimy w centrali w Zielonej Górze.

Księgozbiór trafi do książnicy miejskiej, ewentualnie część do uczelnianej. Jeszcze nie jest rozstrzygnięta kwestia własności komputerów, które obligatoryjnie powinny być w filii do grudnia 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska