MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sumienie na talerzu

(aj)
- Wegetarianie odkrywają zupełnie nowy świat smaków - przekonuje Elżbieta Kuczyńska. - Mało kto zdaje sobie sprawę, że na rynku mamy na przykład 10 rodzajów kaszy czy mąki. W internecie jest wiele wspaniałych przepisów na bezmięsne potrawy.
- Wegetarianie odkrywają zupełnie nowy świat smaków - przekonuje Elżbieta Kuczyńska. - Mało kto zdaje sobie sprawę, że na rynku mamy na przykład 10 rodzajów kaszy czy mąki. W internecie jest wiele wspaniałych przepisów na bezmięsne potrawy. fot. Paweł Siarkiewicz
Chociaż wegetarianie rezygnują z mięsa z powodów etycznych, to istotnym argumentem jest zdrowie.

Według internetowych szacunków w polskich rzeźniach jest zabijanych około 470 mln. zwierząt rocznie. Alternatywą dla ich cierpienia jest wegetarianizm, czyli wyeliminowanie z jadłospisu białka zwierzęcego i zastąpienie go białkiem roślinnym. W zeszłym tygodniu w Gorzowie do zaprzestania jedzeni mięsa zachęcały specjalistyczne wykłady, filmy oraz muzyka i poezja.

- Wegetarianizm to rozsądna idea zarówno dla naszego zdrowia jak i dla świata. Jest wiele przyczyn, dla których warto ją stosować - mówi Elżbieta Kuczyńska współzałożycielka stowarzyszenia Empatia, które zabiega o przestrzeganie praw zwierząt oraz organizatorka Tygodnia Wegetarianizmu w Gorzowie. - Mięsa nie jem od 17 lat. Czuje się świetnie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, bo mam świadomość, że nie mam udziału w śmierci tych istot - tłumaczy E. Kuczyńska

Jedzmy mądrze

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu. Najbardziej rozpowszechniony jest laptoowowegetarianizm, który wyklucza mięso, ale pozwala spożywać inne produkty pochodzenia zwierzęcego, wśród nich mleko, jaja czy miód. Bardziej rygorystyczni w swojej diecie są weganie, którzy rezygnują ze wszystkiego, co pochodzi od zwierząt. Najbardziej radykalni fruitarianie nie dość, że jedzą tylko warzywa i owoce, to w skrajnych przypadkach nie dopuszczają do ich zrywania, ograniczając się do tego, co samo spadnie na ziemię.

Elżbieta Kuczyńska radzi, by na wegetarianizm przejść z głową: - Zanim definitywnie przestaniemy jeść mięso, musimy wiedzieć jak mądrze je zastąpić. Kopalnią wiedzy na ten temat są książki i internet, z których dowiemy się jakie składniki odżywcze zawierają poszczególne warzywa i jak je łączyć. Znajdziemy też masę rewelacyjnych przepisów, dzięki którym nasza dieta nie będzie monotonna.

Warzywa na zdrowie

Według badań przeprowadzanych systematycznie w USA i Wielkiej Brytanii wegetarianie stosujący zróżnicowaną i przemyślaną dietę mają mniejsze skłonności do otyłości, niższy poziom cholesterolu, wśród nich odnotowuje się mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy, miażdżycy a nawet nowotworów. Dietę wegetariańską stosowało wielu filozofów, naukowców i artystów, między innymi Sokrates, Platon, Pitagoras, Leonardo da Vinci, Izaak Newton, Wolter, Lew Tołstoj, Albert Einstein.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska