Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie przedemerytalne. Sprawdź, jak je dostać!

Irena Boguszewska
Aby dostać świadczenie przedemerytalne, trzeba spełnić szereg warunków. Dotyczą one na przykład wieku. I tak na pieniądze mogą liczyć kobiety, które między innymi ukończyły co najmniej 55 lat.
Aby dostać świadczenie przedemerytalne, trzeba spełnić szereg warunków. Dotyczą one na przykład wieku. I tak na pieniądze mogą liczyć kobiety, które między innymi ukończyły co najmniej 55 lat. DiGiTouch
Osoby, które straciły pracę z winy zakładu, mają długi staż, ale nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, mogą starać się o świadczenie przedemerytalne. Sprawdź, może właśnie Tobie ono przysługuje!

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, trzeba spełnić szereg warunków. Można je podzielić na dwie grupy:

* pierwsza z nich to warunki wspólne - jednakowe dla wszystkich;
* druga grupa to warunki szczególne - zindywidualizowane, uzależnione od stażu pracy, wieku, przyczyn rozwiązania stosunku pracy itd.

UWAGA
Wszystkie te warunki określone są w ustawie z 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych.

WARUNKI WSPÓLNE

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która:

a) przez co najmniej sześć miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych;

b) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

c) w czasie pobierania tego zasiłku nie odmówiła - bez uzasadnionej przyczyny - przyjęcia zatrudnienia (również w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych) czy innej pracy zarobkowej (w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia);

d) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w odpowiednim terminie:

* do 30 dni - od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego sześciomiesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych;

UWAGA
Tego terminu nie wolno przekroczyć.

* w ciągu 14 dni - od ustania zatrudnienia (również w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych) albo innej pracy zarobkowej - a wykonywanie jednej z nich ustało po upływie sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

UWAGA
Ten termin w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać przywrócony - co oznacza odzyskanie prawa do składania określonego żądania - na wniosek osoby zainteresowanej. O przywróceniu terminu rozstrzyga organ rentowy.

Trzeba spełnić wszystkie wymienione warunki. Niedopełnienie choćby jednego z nich uniemożliwia uzyskanie świadczenia przedemerytalnego. Ale to nie wszystko - bo oprócz tego są jeszcze warunki szczególne.

WARUNKI SZCZEGÓLNE

Te można podzielić na osiem grup.

1. Sześć pierwszych wynika z artykułu 2 (ustęp 1) ustawy. Określają one, że taka osoba musi:

* do czasu rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego - z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy (ale w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w takiej sytuacji), z którym była związana nie krócej niż sześć miesięcy - ukończyć co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej - odpowiednio - 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna); lub

* do dnia rozwiązania stosunku pracy/służbowego - z przyczyn dotyczących zakładu pracy (w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia), z którym była związana nie krócej niż sześć miesięcy - ukończyć co najmniej 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący - odpowiednio - co najmniej 30 i 35 lat; lub

* do dnia ogłoszenia upadłości prowadzić nieprzerwanie i przez nie krócej niż 24 miesiące pozarolniczą działalność (w rozumieniu przepisów ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej systemową) i za ten okres opłacić składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyć co najmniej 56 lat (kobieta) i 61 lat (mężczyzna), a także posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący - odpowiednio - co najmniej 20 i 25 lat; lub

* zarejestrować się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty inwalidzkiej (z tytułu niezdolności do pracy) pobieranej nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat oraz do dnia, w którym ono ustało ukończyć co najmniej 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz osiągnąć staż uprawniający do emerytury wynoszący - odpowiednio - co najmniej 20 i 25 lat; lub

* do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat (kobieta) i 40 lat (mężczyzna); lub

* do końca roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy/służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy (w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie takiej sytuacji), z którym była związana nie krócej niż sześć miesięcy, posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata (kobieta) i 39 lat (mężczyzna).

2. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również osobom, o których mowa w artykule 6 ustawy z 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (w brzmieniu ustalonym przepisami ustawy z 30 kwietnia 2004 roku).

3. Prawo do świadczenia przedemerytalnego (na zasadach wynikających z ustawy z 19 grudnia 2008 roku o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego oraz ustawy z 30 kwietnia 2004 roku) mają również pracownicy stoczni, które zostały objęte postępowaniem kompensacyjnym.

ILE WYNOSI

Świadczenie przedemerytalne każdy otrzymuje w takiej samej wysokości.

WAŻNE
Od 1 marca 2012 roku kwota ta wynosi 938,25 zł. Podlega okresowej waloryzacji, która przeprowadzana jest na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej.

JAK SIĘ STARAĆ

1. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest na wniosek zainteresowanego.

2. Wniosek składa się na formularzu ZUS Rp-26.

3. Oddaje się go w oddziale ZUS-u właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Przyjmuje się, że jest to miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały.

ZAPAMIĘTAJ
Wniosek trzeba złożyć w ściśle określonym czasie, o którym napisaliśmy w punkcie "Warunki wspólne". Jeśli przeoczysz te terminy, możesz stracić prawo do świadczenia przedemerytalnego.

4. Decyzję w sprawie świadczenia wydaje ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

5. Do wniosku trzeba dołączyć uzasadniającego go dokumenty.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska