Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świątynie? A może jednak rzeźnie? (zdjęcia)

Redakcja
Czy to możliwe, że te budowle mają pięć tysięcy lat
Czy to możliwe, że te budowle mają pięć tysięcy lat
Jadąc na Maltę i Gozo najbardziej cieszyłem się na... świątynie. Nie, nie te templariuszy, ale tajemnicze budowle sprzed ponad pięciu tys. lat. Nie tylko dlatego, że uznawane są za najstarsze wolnostojące budowle świata...

[galeria_glowna]
Trudno znaleźć miejsce, gdzie kończy się Paola, a rozpoczyna Tarxien. Jak wszystko na Malcie wydaje się, że ta atrakcja jest wciśnięta gdzieś, między zabudowę. O odkryciu świątyń jak zwykle zadecydował przypadek. Gdy w 1914 roku w miejscowości Tarxien odkryto tajemnicze hypogeum właściciel pobliskiego gruntu przypomniał sobie, że jego robotnicy rolni także narzekają, iż nieustannie ich pługi zahaczają o jakieś ogromne kamienie. Chwycił za łopatę... Skontaktował się później z szefem maltańskieg Muzeum Narodowego Temistoklesem Zammitem. Rozpoczęto poszukiwania zdecydowanie przypadkowo natrafiając na sam środek świątyń. W ciągu trzech lat Zammit poprosił o pomoc miejscowych rolników i mieszczan w realizacji projektu wykopu o niespotykanej skali na Malcie... I znaleziono pozostałości pięciu połączonych świątyń oraz kolekcję artefaktów, w tym słynny posąg "Fat Lady", czyli Bogini Matki o niezwykle obfitych kształtach.

Obiekty wzniesiono z obrobionych bloków skalnych i ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. To kompleks świątyń, z których najstarsza datowana jest na około 3500 rok p.n.e. (według niektórych źródeł są o kilkaset lat młodsze). W przeciwieństwie do reszty maltańskich świątyń, ma trzy pary absydy , zamiast tradycyjnych dwóch. Z wykopalisk wynika, że miejsce to było szeroko stosowane do rytuałów, przy których wykorzystywano prawdopodobnie ofiary ze zwierząt. Może dlatego jeden z naukowców stwierdził nawet, że nie były to świątynie, ale... rzeźnie. Zwierzęta pojawiają się na ścianach w formie reliefów i często towarzyszy im motyw spirali. Naukowcy sporo uwagi poświęcili także sposobowi w jaki zbudowano świątynie. Megalityczne budowle powstały zapewne dzięki opanowaniu umiejętności transportu gigantycznych głazów przy pomocy rolek lub kamiennych kul, po których je toczono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska