MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Czarnej Dywizji w Żaganiu. Wspaniała defilada pododdziałów wojskowych

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 16 września 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej obchodziła swoje święto. Ustanowiono je na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej, kiedy to 2 września 1683 wojska polsko-cesarskie pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię Imperium Osmańskiego. Turcy przestali wówczas stanowić zagrożenie dla Europy.

Uroczystości wojskowe rozpoczęły się na placu gen. Maczka w Żaganiu. Tam żołnierze otrzymali odznaki, medale i inne pamiątki z rąk dowódcy, generała dywizji Piotra Trytka.

- Uczestniczę w świętach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej od ponad 30 lat (od 1991 roku) - wspomina generał Zbigniew Szura, były dowódca żagańskiej dywizji. - Za każdym razem jest duma i wzruszenie.

Apel w Żaganiu na pl. gen. Maczka

Po uroczystym apelu z salwami honorowymi artylerii ulicą Jana Pawła II na ul. Dworcową przedefilowały pododdziały wojskowe. Można było również podziwiać konie z 14 pułku ułanów jazłowieckich, którzy historycznie stacjonowali we Lwowie, a także z 12 pułku ułanów podlaskich.

Na czele jechał konno Wiesław Wojciechowski spod Leszna Wielkopolskiego, rekonstruujący husarię. Atrakcją dla publiczności był występ mażoretek z Leszna. Przez ul. Dworcową koło opuszczonych koszar Czarnej Dywizji przeszły pododdziały, a także przejechał sprzęt wojskowy Czarnej Dywizji.

Dalsza część święta w żagańskim parku

Po defiladzie można było wybrać się do żagańskiego parku, gdzie można odwiedzić miasteczko wojskowe i zobaczyć sprzęt. - W czasie pikniku każdy znajdzie coś dla siebie, od smacznej żołnierskiej grochówki i wypiekanego wojskowego czarnego chleba, aż po możliwość oglądania z bliska sprzętu wojskowego - zachęcają żołnierze.

Święto Czarnej Dywizji trwa do niedzieli 17 września 2023.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska