Łukasz Konstanty
Oleksii Koliadych zdobył złoty medal w konkurencji C1 200 m.
Oleksii Koliadych zdobył złoty medal w konkurencji C1 200 m. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Cztery medale zdobyli polscy kajakarze podczas drugiego dnia mistrzostw Europy odbywających się na Węgrzech. Złote krążki wywalczyli Justyna Iskrzycka, a także Oleksii Koliadych, srebrne powędrowały z kolei do Katarzyny Kołodziejczyk, a także Jakuba Stepuna i Przemysława Korsaka.

Sukcesy Biało-Czerwonych w Szeged

Pierwsza powody do radości dała Iskrzycka, która wygrała zmagania w nieolimpijskiej konkurencji K1 1000 m. Brązowa medalistka igrzysk w Tokio wygrała wyraźnie - o 1,2 s wyprzedziła drugą na mecie Węgierkę Ester Rendessy.

Jej sukces powtórzył Koliadych, który triumdował również w nieolimpijskiej konkurencji, tym razem C1 200 m. Polak o 0,26 sek. wyprzedził Hiszpana Pablo Grana. Na najniższym stopniu podium uplasował się Gruzin Zaza Nadiradze.

Biało-Czerwoni drugiego dnia mistrzostw Europy zdobyli również dwa srebrne krążki. Jako pierwsza dokonała tej sztuki Kołodziejczyk, która wywalczyła medal w nieolimpijskiej konkurencji K1 200 m. Polka, która rano wygrała wyścig półfinałowy, w finale przegrała jedynie z Węgierką Anną Lucz o 0,73 sekundy. Trzecia była Dunka Bolette Iversen.

W jej ślady poszli Stepun i Korsak, którzy zajęli drugie miejsce w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m. Triumfowali Portugalczycy, a na trzeciej pozycji finiszowała osad Węgier.

Blisko medalu był także Sławomir Witczak, który zajął czwarte miejsce w finale konkurencji K1 500 m. Nasz kajakarz finiszował ze stratą 0,143 za Austriakiem Timonem Maurerem. Zwyciężył Węgier Adam Varga, srebro wywalczył natomiast Portugalczyk Fernando Pimenta.

Inne starty Biało-Czerwonych

Sukcesem zakończył się pierwszy piątkowy wyścig z udziałem Kacpra Sieradzana i Adriana Kłosa, którzy zdecydowanie wygrali półfinał konkurencji C2 1000 m. W późniejszym finale Polacy nie liczyli się jednak w walce o medale, a rywalizację zakończyli na 8. miejscu.

W piątek odbyły się również inne półfinały z udziałem naszych kajakarzy. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się wywalczyć awansu do finału.

W konkurencji K1 1000 m Rafał Rosolski zajął czwarte miejsce i wystąpi jedynie w finale B. Taki sam los spotkał w konkurencji K2 500 m Wojciecha Pilarza i Wiktora Leszczyńskiego, którzy finiszowali za Francuzami, Portugalczykami i Serbami.

Z rywalizacji odpadli z kolei Wiktor Głazunow, który w konkurencji C1 1000 m w półfinale zajął czwartą lokatę (awans wywalczyli trzej najlepsi zawodnicy), a także Magda Stanny (czwarta w konkurencji C1 500 m) i Norman Zezula (szósty w C1 500 m).

Sobotnie szanse medalowe Polaków

W sobotę, trzeciego dnia rywalizacji w Szeged, Biało-Czerwoni staną przed szansą na wywalczenie kolejnych medali. Nasi kajakarze wystartują w aż siedmiu finałach.

Szczegółowy plan startów Polaków w sobotę:

• 10.49: K2 500 m - finał B (Pilarz i Leszczyński)
  • 12:17: C2 500 m - finał (Dorota Borowska, Sylwia Szczerbińska)
  • 12.26: K4 500 m - finał (Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Kołodziejczyk, Julia Olszewska)
  • 16.03: K4 500 m - finał (Pilarz, Leszczyński, Piotr Morawski, Przemysław Rojek)
  • 16.49: K2 200 m - finał (Kołodziejczyk, Ostrowska)