Szalony mecz w Słupsku! Zastal po horrorze wygrał z Czarnymi

Maciej Noskowicz
15.01.2023. zielona gora hala crs energia basket liga plk polska liga koszykowki mecz zastal enea bc zielona gora 88  vs 84  anwil wloclawek kosz koszykowka sport fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
15.01.2023. zielona gora hala crs energia basket liga plk polska liga koszykowki mecz zastal enea bc zielona gora 88 vs 84 anwil wloclawek kosz koszykowka sport fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Ważne wyjazdowe zwycięstwo odnieśli koszykarze Enei Zastalu BC. Zielonogórzanie pokonali w Słupsku Grupę Sierleccy Czarnych 66:64.

Grupa Sierleccy Czarni Słupsk – Enea Zastal BC Zielona Góra 64:66
Kwarty: 16:12, 14:17, 19:24, 15:13

Punkty:

Czarni: Ivey 19 (3x3), Dileo 13 (2x3), Witliński 10, Chyliński 6 (2x3), Schenk 4 oraz Coleman 5 (1x3), Lake 4, , Musiał 3 (1x3), Leończyk 0.

Zastal: Hadzibegović 17, Zecević 16, Kowalczyk 9 (2x3), Żołnierewicz 9, Alford 6 (2x3) oraz Kutlesić 8 (1x3), Brewton 1, Wójcik 0, Pluta 0.

Zaczęło się wprawdzie od prowadzenia Czarnych. Słupszczanie po trzech minutach prowadzili 7:0, a niemoc zielonogórzan przełamał Aleksander Zecević. Gospodarze przez całą pierwszą kwartę utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie, ale Zastal był bardzo blisko. Po pierwszej odsłonie gospodarze prowadzili 16:12. Początek drugiej kwarty był piorunujący w wykonaniu zielonogórzan. Najpierw w 12 minucie Sebastian Kowalczyk trafił za trzy doprowadzając do wyrównania (19:19). Chwilę później Przemysław Żołnierewicz po raz pierwszy wyprowadził Zastal na prowadzenie. Poprawił Dusan Kutlesić i biało zieloni prowadzili 24:19. Okres czterech minut Zastal zakończył więc zrywem 10:0. Czarni otrząsnęli się jednak z koszykarskiego letargu, ponownie wyszli na prowadzenie, choć minimalne. Do przerwy 30:29.

Obie drużyny prezentowały słabiutką skuteczność w rzutach z gry. Zastalowcy trafiali głównie ze strefy podkoszowej, fatalnie prezentując się z linii rzutów wolnych (zaledwie 3/9).

W trzeciej odsłonie obie drużyny wciąż nie zachwycały prezentowanym poziomem. Przewaga Czarnych oscylowała w granicach kilku punktów. Jak się okazało, do czasu kolejnego przestoju słupszczan. Zastal, podobnie jak w drugiej kwarcie, znów zanotował świetny zryw wykorzystując niemoc rywala. W 26 minucie po trójce Kowalczyka goście ponownie wyszli na prowadzenie (43:41). Poprawił trójką Bryce Alford, do tego Alan Hadzibegović zanotował efektowny wsad. Przestój Czarnych (0:12) sprawił że zielonogórzanie wyszli na siedmiopunktowe prowadzenie (w 27 min. 48:41). Po najlepszej, pod względem ofensywy, trzeciej kwarcie Zastal prowadził 53:49. Zielonogórzanie poczuli moc, świetnie weszli w ostatnią odsłonę meczu. W ciągu czterech minut gospodarze nie trafili ani razu, a Zastal zdobył dziewięć „oczek”. Przewaga zielonogórzan rosła, trafiali Zecević, Kutlesić i Żołnierewicz. Po punktach tego ostatniego goście wyszli na trzynastupunktowe prowadzenie (62:49 w 34 minucie). Po meczu? Nic z tych rzeczy. Zastal nie potrafił utrzymać pewnego prowadzenia do końca. Jeszcze na półtorej minuty przed końcem zielonogórzanie prowadzili 66:59. Lider Czarnych Billy Ivey trafił za trzy, później za dwa i na tablicy pojawił się wynik 66:64 dla Zastalu. Zielonogórzanie mieli 20 sekund ale stracili piłkę. Czarni mieli akcję na dogrywkę, ale Ivey nie trafił w decydującej akcji i to Zastal cieszył się ze zwycięstwa.