Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na COVID-19 poza kolejnością? Jest to możliwe, choć niekoniecznie uczciwe

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Aby przyjąć szczepienie poza kolejnością niektórzy praktykują "szczepienia z ulicy".
Aby przyjąć szczepienie poza kolejnością niektórzy praktykują "szczepienia z ulicy". fot. grzegorz olkowski / polska press
Szczepienia na COVID-19 poza kolejnością, choć niekoniecznie uczciwe, są możliwe. Sposobów na ominięcie systemu jest kilka. Nie wszystkie zgodne z prawem.

Szczepienia na COVID-19 poza kolejnością? Są próby ominięcia systemu

Harmonogram szczepień jasno wskazuje kiedy poszczególne roczniki mogą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Jednak, jak pokazuje sytuacja z Rzeszowa, gdzie szczepienia przyjmowali nawet ludzie poniżej 40 roku życia, można ominąć odgórne regulacje.

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, istnieje możliwość, że w Rzeszowie pomiędzy osobami uprawnionymi do szczepień, jak nauczyciele, strażacy i policjanci, znalazły się także osoby nieuprawnione do wcześniejszych szczepień. Jednak próby ominięcia systemu, mają miejsce także w innych częściach Polski.

Czytaj też: Naukowcy: wielka nadzieja w heparynie. Przeciwzakrzepowy lek stanie do walki z koronawirusem

Szczepienia z ulicy

Aby przyjąć szczepienie poza kolejnością niektórzy praktykują "szczepienia z ulicy". Oznacza to czekanie przed punktem szczepień na wolną dawkę. Fiolka ze szczepionką wystarcza na kilka zastrzyków. Raz otwarta, musi zostać wykorzystana w przeciągu sześciu godzin, inaczej jej zawartość się zmarnuje. Gdy nie jest możliwe znalezienie upoważnionej osoby, która chce przyjąć dawkę, jest to szansa dla innych.

Choć organizatorzy szczepień zapewniają, że "szczepienia z ulicy" to jedynie skrót myślowy i o przypadkowości nie ma mowy, to jednak są szczęśliwcy, którym na "dzień dobry" zaszczepić się udało

- podaje portalsamorzadowy.pl

Zobacz: Prezes centrum medycznego w Rzeszowie: Szczepimy zgodnie z harmonogramem narodowego programu szczepień

Źródło:
TVN 24

Indywidualne skierowania od lekarzy sposobem na szybszą szczepionkę?

Onet.pl podaje, że szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie były możliwe dzięki indywidualnym skierowaniom od lekarza. Jak dla portalu komentuje jeden z pracowników NFZ

Wszystko na granicy obowiązujących przepisów, a czasem nawet je bardzo naginając.

Jednakże przepisy, które dają możliwość wystawienia indywidualnie skierowania na szczepienie, obowiązują w całej Polsce. Według nich w Rzeszowie szczepiono np. osoby posiadające grupę inwalidzką czy też takie, które planowały wyjazd na studia medyczne.

Czytaj też: Tych leków nie powinniśmy stosować bezpośrednio przed i po szczepieniu na COVID-19! LISTA

Kwitnie "turystyka szczepionkowa"

Innym ze sposobów na szybsze szczepienie jest tak zwana "turystyka szczepionkowa", czyli wyjazdy do innych województw, a nawet za granicę. Choć oficjalnie nie jest to możliwe, praktykowane są szczepienia turystów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Turyści mogą skorzystać ze szczepienia między innymi także na Kubie i w Serbii.

Nowy harmonogram Narodowego Programu Szczepień

Już niedługo próby ominięcia systemu mogą zacząć rozmijać się z celem. Szczepienia, według nowego harmonogramu, mają przyspieszyć. Od 12 kwietnia na szczepienie będą mogły zapisać się osoby urodzone w 1962 roku, a w kolejnych dniach kolejne roczniki.

Najpierw chcemy, żeby zgodnie z datą urodzenia większość Polaków mogła skorzystać z możliwości zapisania się na szczepienie, a potem - myślę, że nastąpi to w maju - uwolnimy już szczepienia dla wszystkich

- zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Harmonogram ma być elastyczny i dostosowywać się do aktualnej liczby chętnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska