Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć najciekawszych inwestycji w Nowej Soli

(pif)
Sześć najciekawszych inwestycji w Nowej SoliBudowlańcom ciężko oszacować, kiedy skończą prace na pl. Wyzwolenia. Wciąż bowiem trafiają na coś, czego nie ma na planach. Przykład? Ot, choćby poniemieckie rury zasilające niegdyś latarnie gazowe.
Sześć najciekawszych inwestycji w Nowej SoliBudowlańcom ciężko oszacować, kiedy skończą prace na pl. Wyzwolenia. Wciąż bowiem trafiają na coś, czego nie ma na planach. Przykład? Ot, choćby poniemieckie rury zasilające niegdyś latarnie gazowe. Filip Pobihuszka
Nowa Sól po raz kolejny w swojej najnowszej historii zamieniła się w jeden wielki plac budowy. Oto sześć, naszym zdaniem, najciekawszych inwestycji, które powstaną w najbliższym czasie w różnych częściach miasta.

Targowisko miejskie

Miejsce, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w świeże warzywa, złośliwi przez lata nazywali "Bangladeszem”. Cóż, targowisko niewiele miało wspólnego z porządkiem i estetyką. Na szczęście w kwietniu cały ten chaos zrównano z ziemią, by rozpocząć budowę nowego targowiska. Plac zostanie podzielony na sektory i znajdzie się na nim 14 murowanych pawilonów, 88 stanowisk pod wiatą, 25 zadaszonych stanowisk z miejscem na samochód oraz tyle samo niezadaszonych. Oprócz tego targowisko zostanie wybrukowane i oświetlone. Koszt inwestycji to 2,6 mln zł.
Termin realizacji: sierpień 2014.
 

Plac Wyzwolenia

Jeśli ktoś nie mógł wyobrazić sobie śródmieścia bez ruchu na placu Wyzwolenia, teraz może zobaczyć to na własne oczy. Odcinek głównej arterii miasta, od ul. Moniuszki do ul. Szerokiej od początku maja jest kompletnie wyłączony z ruchu. Skąd to całe zamieszanie? Odpowiedź jest prosta. Właśnie rozpoczęły się prace kanalizacyjne prowadzone w ramach tzw. drugiego etapu Funduszu Spójności. Wytyczono oczywiście objazdy, ale przez pierwsze dni niezbędna stała się obecność strażników miejskich, którzy nieco rozładowali ruch w centrum Nowej Soli.
Termin realizacji: czerwiec 2014?
 

Ulica Jana Pawła II

Główna droga os. Konstytucji 3 Maja od lat wołała o remont. Dzięki 50-proc. dofinansowaniu ze "schetynówek” zaniedbana ulica w końcu doczeka się gruntownej przebudowy. Mieszkańcy największego w mieście blokowiska zyskają m.in. nowe zatoczki postojowe i autobusowe, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, sześć progów zwalniających czy większą ilość przejść dla pieszych. Gdy opadnie już inwestycyjny kurz, ul. Jana Pawła II ma być drogą z pierwszeństwem przejazdu i ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Całkowity koszt to 6 mln zł. Termin realizacji: koniec 2014.
 

Park Handlowy

Dwanaście sklepów na prawie 6 tys. metrów kw. i parking na 400 samochodów. Tak w wielkim skrócie maluje się inwestycja na ul. Staszica, powstająca w bezpośrednim sąsiedztwie marketu Kaufland. Szyldy, które zawisną nad niektórymi z planowanych lokali, to m.in. KiK, Pepco, Media Expert, Rossmann, CCC, Martes Sport, Jysk i Deichmann. Niedawno udało nam się dowiedzieć, że w parku znajdzie się też miejsce dla Pierogarni, a w materiałach inwestora można przeczytać też, że jeden z punktów zajmie Poczta Polska. Termin realizacji: wrzesień-październik 2014.

 

Czerwona Torebka i "Junior”

Na terenie byłej fabryki obuwia znów kręcą się budowlańcy. Po adaptacji starych budynków przyszedł czas na budowę nowych. Mniej więcej od miesiąca trwają prace nad dwoma trzykondygnacyjnymi budynkami. Znajdzie się w nich miejsce na pawilony handlowe, lokale usługowe oraz piętnaście mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni od 32 do niemal 80 m kw. Będzie też plac zabaw. Poza tym na parterze jednego z budynków, na 800 m kw., powstanie dwunasty w Polsce dyskont Czerwona Torebka. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 10-15 osób. Termin realizacji: styczeń 2015.

 

Os. Paderewskiego

Plac między ul. Wesołą a SP 6 zna każdy. To dotychczas mało atrakcyjne miejsce niedługo zmieni się nie do poznania. W ciągu najbliższych lat, mają tam powstać trzy czterokondygnacyjne budynki, każdy podzielony na 27 mieszkań. Do pierwszego z nich lokatorzy wprowadzą się już za rok. Ci, którzy zdecydują się na parter, będą mogli liczyć na przydomowy ogródek. Przy okazji teren między budynkami zostanie tak zagospodarowany, by na jedno mieszkanie przypadało minimum jedno miejsce parkingowe. Termin realizacji: I etap - maj 2015. Całość ok. roku 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska