Szklane domy w Narodowym Czytaniu w Zbąszynku [ZDJĘCIA]

  Szklane domy w Narodowym Czytaniu w Zbąszynku [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Renata Zdanowicz

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Narodowe Czytanie w Zbąszynku
  1/34

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jan Mikuła

  Zainaugurowana przez parę prezydencką, 28 lutego, tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też jej wyjątkowa formuła. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. W tym roku w całej Polsce czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
  Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

  We wrześniu, w gminie Zbąszynek odbywały się Gminne Dożynki wraz z towarzyszącymi im innymi imprezami. Dlatego Narodowe Czytanie trzeba było odłożyć na późniejszy termin. Zdecydowano się na niedzielę 4 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości.
  W sali widowiskowej ZOK odbyło się widowisko literackie, słuchającym wykonawcy przypomnieli opowieść o szklanych domach. Już po raz trzeci, czytania podjęli się znani i lubiani z gminy Zbąszynek: burmistrz Wiesław Czyczerski (Cezary Baryka), ks. dziekan Zdzisław Przybysz (Seweryn Baryka), przewodniczący rady powiatu Alojzy Jokiel (narrator) oraz pracownicy urzędu miejskiego: Aneta Nawracała (narrator), Gabriela Budniak (narrator), Barbara Stasik (narrator), Hubert Cichy (funkcjonariusz) i Hieronim Muszyński (tajemnicza postać).

  Czytającym towarzyszyły specjalnie przygotowane wizualizacje i efekty dźwiękowe. Rekwizyty i odpowiednie stroje oddawały charakter czytanego fragmentu. Widzowie, z których bardzo wielu nie przeczytało tej lektury w szkole dochodzili do wniosku, że jednak jest ciekawa. Oprawa i wykonawcy na pewno ułatwili odbiór tego fragmentu Przedwiośnia.

  Po strawie duchowej organizatorzy zaprosili na degustacje staropolskich potraw, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Kosieczyn oraz Dąbrówka Wlkp. Przy obficie zastawionym stole trwały dyskusje o świeżo zakończonej imprezie.

  Zobacz też wideo: „Przedwiośnie” na koniec lata – narodowe czytanie utworu S. Żeromskiego w Redzikowie  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia