Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szprotawa: Sensację wzbudza egzotyczny ptak, który baraszkuje po mieście

Zbigniew Janicki
fot. J. Ryszawy / tpbirkut.prv.pl
Sypie śnieg i szczypie mróz. Tymczasem z kawkami od miesiąca po mieście baraszkuje… papuga. Jej najsmaczniejszym przysmakiem są jagody winobluszczu - rośliny, która oplata ratusz w rynku.
Szprotawa: Sensację wzbudza egzotyczny ptak, który baraszkuje po mieście
fot. Zbigniew Janicki

(fot. fot. Zbigniew Janicki)

Szprotawianie mówią, że to prawdziwy cud. Sensację wzbudza egzotyczny ptak, czyli papuga. Mimo mrozów, już miesiąc baraszkuje po mieście. - Nasze towarzystwo postanowiło sprawę tajemniczego gościa sprawdzić - opowiada Jan Ryszawy.

I jakie były efekty poszukiwań? Szef szprotawskiego Towarzystwa Przyrodniczego "Birkut" wspomina, że długo nie musiał szukać. - Spotkaliśmy ją na winobluszczu porastającym ratusz. Egzotyczny ptak zajadał się owocami. Nie wiadomo skąd się pojawiła papuga. Najprawdopodobniej uciekła komuś z klatki i poczuła smak wolności - kontynuuje opowieść przyrodnik.

Wszyscy dziwią się, jak ptak wytrzymuje kilkunastostopniowe mrozy. J. Ryszawy ma proste wytłumaczenie. Wyjaśnia, że papuga to samica Aleksandretta chińska (Psttacula derbiana). Gatunek ten pochodzi z północno-wschodniego Assamu, południowo-wschodniego Tybetu i południowo-zachodnich Chin. W naturalnym dla siebie środowisku żyje na wysokości od 1250 do 4000 m n.p.m. - Dlatego też tak dobrze radzi sobie w ostre mrozy, które aktualnie mamy - wyjaśnia szef towarzystwa "Birkut".

Papuga nieźle przystosowuje się do nowego środowiska. Lubi jagody z rośliny oplatającej ratusz. Stara się także zaprzyjaźnić z innymi ptakami. - Kilkakrotnie obserwowaliśmy ją, kiedy latała razem ze stadem kawek, jednak te skutecznie przepędzały kolorowego gościa - wyjawia swoje obserwacje J. Ryszawy.
Spostrzeżenia przyrodnika komentuja ze śmiechem pracownicy magistratu. - Bo co to byłaby za mieszanka z obu gatunków? - wspominają.

Szprotawski fascynat przyrody tajemniczo potakuje głową. Nie wyklucza przystosowania się ptaka do szprotawskiego środowiska. Mówi, że ta papuga osiąga wielkość razem z ogonem do ok. 50 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 40-45 cm. - Jeśli klimat naprawdę będzie się nam ocieplał, to w najbliższych latach możemy się spodziewać nowego gatunku ptaka, czyli Aleksandretty obrożnej, która obecnie gnieździ się na wyspach brytyjskich, we Francji oraz w zachodnich Niemczech - J. Ryszawy obrazuje sytuację z zimowymi papugami w Europie.

Szprotawa: Sensację wzbudza egzotyczny ptak, który baraszkuje po mieście
fot. J. Ryszawy / tpbirkut.prv.pl

(fot. fot. J. Ryszawy / tpbirkut.prv.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska