Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się remonty dróg w centrum Sulęcina i modernizacja szpitala. Dofinansowania z Polskiego Ładu w powiecie sulęcińskim

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Dzięki funduszom z programu Polski Ład możliwy będzie montaż odnawialnych źródeł energii i modernizacja budynków szpitala powiatowego w Sulęcinie.
Dzięki funduszom z programu Polski Ład możliwy będzie montaż odnawialnych źródeł energii i modernizacja budynków szpitala powiatowego w Sulęcinie. Anna Moyseowicz
30 maja ogłoszono wyniki II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, na którym zyskały również gminy leżące w powiecie sulęcińskim i sam powiat. Dzięki tym środkom możliwa będzie modernizacja budynków szpitala w Sulęcinie, remont dróg w mieście oraz zmiany w gminach ościennych, w tym w Lubniewicach czy Torzymiu.

Dofinansowanie dla 166 inwestycji z województwa lubuskiego wynosi 940 milionów złotych! W tej kwocie są też pieniądze przeznaczone na teren powiatu sulęcińskiego. Najwięcej z tego rejonu zyskała gmina Torzym, gdzie przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte stanie sala sportowa z zapleczem (4 995 000,00 zł). W Grabowie, Prześlicach i Kownatach zostanie wybudowana kanalizacja grawitacyjno-tłoczna (5 890 000,00 zł).

Sala gimnastyczna i kanalizacja. Zmiany w Torzymiu

W pierwszym rozdaniu złożyliśmy wnioski, trzy zostały rozpatrzone, już realizujemy hydrofornię, dwie plaże i jesteśmy w trakcie przetargu na drogi, 10-tego jest termin otwarcia ofert. W kolejnej edycji złożyliśmy następne wnioski, też jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz.

Jak dodaje, gmina zawnioskowała o pieniądze na realizację pierwszego etapu długo wyczekiwanej sali gimnastycznej, która powstanie przy szkole podstawowej (budynek byłego gimnazjum). - Mamy tam orlik, plac zabaw, teraz w pobliżu wykonujemy plażę, a w przyszłości, dzięki tym środkom, wejdziemy w realizację sali gimnastycznej. Będzie to oczywiście z korzyścią dla uczniów, ale i mieszkańców w ogóle. Co prawda w Torzymiu jest już sala gimnastyczna, ale mała, a tę będziemy chcieli zrobić w większym wydaniu. Pierwszy etap pozwoli nam na stan surowy zamknięty - dodaje Stanulewicz.

Drugi wniosek dotyczył kanalizacji. Inwestycja pozwoli w pierwszym etapie na podłączenie miejscowości Grabów. Jak tłumaczy wójt, sieć grawitacyjno-tłoczna zostanie poprowadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 138 w kierunku Sulęcina i skręci w prawo do Grabowa. Dzięki kanalizacji mieszkańcy będą mogli zlikwidować szamba, ale zostaną uzbrojone również tereny inwestycyjne wzdłuż drogi, leżące w ekonomicznej strefie kostrzyńsko-słubickiej. - Potencjalny inwestor, który planuje tam hale magazynowo-produkcyjne, będzie mógł już korzystać z medium, jakim jest kanalizacja - mówi burmistrz.

Zobacz też: Program inwestycji strategicznych. Konferencja premiera

Lubniewice. Nowa droga, rozbudowa OSP i potrzebne urządzenie

Gmina Lubniewice otrzymała dofinansowania do trzech inwestycji. Dzięki środkom rządowym zostanie zakupione urządzenie ssąco-płuczące na podwoziu samochodowym do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji (855 000,00 zł), ponadto zaplanowano rozbudowę remizy OSP (630 000,00 zł) i przebudowę drogi do i w miejscowości Rogi (2 850 000,00 zł).

Mieszkańcy zyskają przede wszystkim na tle bezpieczeństwa, mowa tu o termomodernizacji i rozbudowie głównej jednostki OSP w Lubniewicach. Drugim elementem jest zakup urządzenia ssąco-płuczącego do czyszczenia kanalizacji, przydatnego wszędzie tam, gdzie są zbiorniki bezodpływowe, szamba, ekologiczne oczyszczalnie, które trzeba raz kiedyś opróżnić i wyczyścić lub przeczyścić zapchaną kanalizację, taki sprzęt jest potrzebny, a nasz ma już 40 lat. Trzeci wniosek to takie ABC infrastruktury, a więc przebudowa drogi gminnej prowadzącej do miejscowości Rogi, od drogi krajowej aż za miejscowość do drogi powiatowej - opowiada o inwestycjach burmistrz Lubniewic Radosław Sosnowski.

W trzeciej edycji programu przeznaczonej dla gmin i powiatów, w których zlokalizowane były PGR-y, gmina Lubniewice wnioskowała między innymi o remont jednej z dróg w Gliśnie.

Przebudowa dróg w Sulęcinie i zmiany w szpitalu

Gmina Sulęcin w II naborze złożyła trzy wnioski. Dofinansowanie uzyskał jeden z nich - na przebudowę dróg w centrum miasta. - Planujemy rozpocząć inwestycje na przełomie roku, to są drogi praktycznie w ścisłym centrum, czyli ulica Mari Curie-Skłodowskiej, ulica Batorego, ulica Szkolna i ulica Park Bankowy - mówi burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart. Jak dodaje, przygotowując się do udziału w programie gmina opracowała koncepcję, by stwierdzić koszt realizacji inwestycji. - Teraz, jak wiemy, że już otrzymaliśmy dofinansowanie, będziemy zlecać przygotowanie dokumentacji projektowej - dodaje.

Powiat sulęciński otrzymał 4 miliony 641 tysięcy złotych na montaż odnawialnych źródeł energii i modernizację budynków szpitala powiatowego w Sulęcinie. - Cel obecnego zarządu był taki: modernizujemy DPS i wzmacniamy szpital. Oba cele dzięki środkom z Polskiego Ładu są realizowane - skomentował rozdanie funduszy starosta sulęciński Tomasz Jaskuła. Jak dodał, łącznie na oba cele przeznaczono ponad 15 milionów złotych.

Gmina Słońsk otrzyma 9 milionów złotych na budowę hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy Zespole Szkół w Słońsku, a gmina Krzeszyce ponad 8,5 miliona złotych na budowę sieci wodnej i kanalizacyjnej na ulicy Wojska Polskiego i ulicy Sportowa w Krzeszycach oraz skanalizowanie miejscowości Krasnołęg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska