MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Dubicki: - Przede mną finał wyścigu do międzyrzeckiego ratusza!

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Burmistrz Tadeusz Dubicki znowu chce rządzić Międzyrzeczem W pierwszej turze wyborów uzyskał najlepszy wynik spośród siedmiu kandydatów. Twierdzi, że miasto potrzebuje "sprawdzonego fachowca". Czyli jego.

- Wyborcy po raz kolejny udowodnili, że fakty i dotychczasowe dokonania do nich przemawiają. Zwłaszcza, że są one zgodne z moim programem wyborczym na najbliższe lata. Obiecywanie gruszek na wierzbie jak widać nie popłaca.

- Jak pan ocenia swoje szanse w drugiej turze?

- O tym zdecydują wyborcy. Myślę, że moje dotychczasowe dokonania, umiejętności zdobywania środków unijnych, przekonają do mnie wyborców.

- Na czyje głosy pan liczy?

- Liczę na wyborców, dla których rozwój gospodarczo-społeczny naszego miasta u gminy jest najważniejszy. Jest ponad wszystkimi podziałami.

- Czy po ewentualnym zwycięstwie planuje pan roszady personalne w ratuszu?

- Zawsze stawiałem na fachowość i uczciwość. Z takimi ludźmi chcę pracować.

- Planuje pan zmiany w projekcie przyszłorocznego budżetu?

- Z pewnością projekt przeanalizuję z radą miejską i dostosujemy go do obecnej sytuacji finansowej gminy.

- Co pan sądzi o planowanym przez komisarza przekształceniu bunkrów w muzeum i przyłączeniu basenu do ośrodka sportu?

- Chciałbym, żeby bunkry podniosły swoją atrakcyjność jako obiekt muzealny, ale w nowej formule, atrakcyjniejszej dla zwiedzających. Jeśli chodzi o basen, chcę postawić przede wszystkim na powszechną, bezpłatną naukę pływania dla dzieci ze szkół podstawowych. Po wdrożeniu tego programu podejmę decyzję o ewentualnym połączeniu. Na dzisiaj nie wydaje mi się to konieczne. Każda taka zmiana organizacyjna musi być ekonomicznie uzasadniona.

- Prokuratura postawiła panu 13 zarzutów. Jak pan to skomentuje?

- Od dwóch lat, to jest od postawienia tych zarzutów, na ich poparcie nie przedstawiono przekonywujących dowodów, aby skierować do sądu akt oskarżenia. Wtedy sad umożliwiłby mi oczyszczenie się z zarzutów. Toteż sąd przywrócił mi prawo do bycia burmistrzem. Oczywiście do winy się nie przyznałem, gdyż czynów, jakie mi się zarzuca, nie popełniłem.

- Co pan powie w takim razie o ustaleniach Najwyższej Izby Kontroli, która w trzech różnych raportach dopatrzyła się wielu nieprawidłowości w ratuszu?

- Niestety, nie miałem możliwości zakwestionowania tych raportów. Mógł to zrobić komisarz, lecz z oczywistych dla mnie względów nie uczynił tego. Jako burmistrz odniosę się do wszystkich wyników kontroli, a ewentualne niedociągnięcia zostaną usunięte.

- Czy z uwagi na toczące się postępowanie karne spodziewa się pan urzędowych perturbacji w ratuszu?

- Od postawienia mi zarzutów upłynęły dwa lata i w tym czasie sąd, przywracając mi prawo bycia burmistrzem, przesadził prawomocnym postanowieniem o tym, że nie można stosować wobec mojej osoby zawieszenia w obowiązkach służbowych.

- Co pan planuje w najbliższej kadencji?

- Tworzenie nowych miejsc pracy to w konsekwencji rozwój gospodarczy gminy przekładający się na lepsze życie jej mieszkańców. Dla mnie, jako doświadczonego przedsiębiorcy i samorządowca, najważniejsze jest stworzenie warunków i fundamentów silnej przedsiębiorczości, która będzie bazą dla rozwoju naszej małej ojczyzny. Należy kontynuować rozbudowę infrastruktury komunalnej przy maksymalnym wykorzystaniu środków unijnych. Budowa i modernizacja dróg, w tym Świerczewskiego i Waszkiewicza, to jedno z głównych zadań przyszłej kadencji. To centralne ulice, dlatego powinny stać sie wizytówka naszego miasta. Będę kładł nacisk na przygotowanie terenów pod budownictwo jedno i wielorodzinne. Przygotowanie tych terenów musi być nowoczesne i kompleksowe. Z chodnikami i trasami rowerowymi, z zielenią i parkingami.

- Jakie będą pana kolejne cele?

- Niestety, nie udało się dotąd skanalizować w pełni naszej gminy. W tej kadencji trzeba to zakończyć. Takie miasta i gminy jak Międzyrzecz mają obiektywne trudności przy stwarzaniu warunków życia i pełnego rozwoju dla ludzi młodych, którzy często z nich emigrują do dużych miast. Dlatego wspólnie musimy stworzyć niezbędne warunki do nauki i pracy, a także możliwości rozwoju kulturalnego i rozrywki. Tak, aby potencjał naszej wspaniałej młodzieży, mógł być wykorzystany dla całej społeczności. Tworzenie takich warunków rozpoczyna się od odpowiedniej oferty, która gmina powinna przedstawić tworząc nowoczesną sieć żłobków i przedszkoli. Należy zwrócić uwagę na rozwój bazy oświatowo-kulturalnej. Odbudowa domu kultury stwarza zupełnie nowe warunki i możliwości. Jego odbudowa stanowi wspólne dzieło naszej społeczności. Nie tylko, jak twierdzą niektórzy, efekt pracy danej ekipy rządzącej miastem. Szkoda, że trwała tak długo. Akcentuje tylko niektóre zadania wymagające niezwłocznego opracowania i szybkiej realizacji. Zachęcam do przeczytania mojego programu wyborczego. Poruszam tam również inne istotne dla naszych mieszkańców sprawy wymagające podjęcia przez władze.

- Skąd pieniądze na te inwestycje?

- Zaczniemy od opracowania strategii do 2020 roku z uwzględnieniem środków unijnych, które będą dostępne także po 2013 roku. Zmieni się tylko formuła ich przyznawania. Jak sami państwo wiecie, mam doświadczenie w ich zdobywaniu, co już udowodniłem. Strategia, która powstanie we współpracy z nową radą, będzie określać priorytety, ale również wyznaczy plany rozwoju turystyki, dosprzętowienia i pomocy dla OSP, czy pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W dalszym ciągu celem moim jest stworzenie korzystniejszych warunków dla nowych inwestorów tworząc Międzyrzecki Park Przemysłowy Dwa.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska