MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy tunel pod kościołem w Lubuskiem!? Badania georadarowe są zaskakujące

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Jaką tajemnicę kryje kościół w Dębince? Zbadają to archeolodzy
Jaką tajemnicę kryje kościół w Dębince? Zbadają to archeolodzy Nadesłane
Podobno mieszkańcy już wiele lat temu wspominali o tunelu, który ma znajdować się pod kościołem w Dębince. Wstępne badania georadarowe potwierdzają istnienie otworu pod posadzką świątyni.

W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince (gm. Trzebiel), z inicjatywy dr Anny Polak, przeprowadzono badania georadarowe. Ich celem jest weryfikacja opowieści mieszkańców o wejściu do tajemniczego obiektu, które znajdowało się w obecnej zakrystii. Prace przyniosły zaskakujące efekty i potwierdziły między innymi istnienie otworu pod posadzką. Aby sprawdzić, na co natrafiono i do czego on prowadzi, niezbędne są dalsze badania, dlatego kolejnym krokiem będzie wystąpienie o zgodę do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zdjęcie posadzki. Nad całością będą czuwać doświadczeni archeolodzy.

- Na razie jesteśmy ostrożni w mówieniu o tym, że tunel się tam faktycznie znajduje - podkreśla dr A. Polak. - Ale z pewnością mamy do czynienia z odkryciem, które warto sprawdzić. Mieszkańcy Dębinki wspominają o tunelu, który miałby się znajdować pod kościołem, ale weryfikacji dokonają archeolodzy. Jesteśmy ogromnie ciekawi wyników pracy.

Można zwiedzać

Dębinka, jako wieś jest wzmiankowana w źródłach z 1346 roku, już wtedy pojawiła się informacja o tutejszej świątyni. To jeden z najstarszych zabytków w województwie lubuskim. Kościół wzniesiono z kamienia i rudy darniowej. Nie ma wieży i kiedyś zakrystia znajdowała się od północy, a przedsionek - obecnie jest na odwrót. Po przejęciu kościoła przez protestantów w XVI wieku zakryto malowidła ścienne. - To niezwykły zabytek sakralny, warto go obejrzeć i poznać historię tego miejsca, chętnych zapraszamy na zwiedzanie - mówi dr. A. Polak. Więcej informacji pod nr tel. 607 524 282.

Czytaj też:

Zobacz też: Sprzątanie Dzikiej Ochli

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska