Tak remontowano ratusz w Świebodzinie. Prace nie obeszły się bez przeszkód. Pamiętacie?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Remont ratusza w Świebodzinie zakończył się w 2010 roku
Remont ratusza w Świebodzinie zakończył się w 2010 roku Mariusz Kapała / GL
Ratusz zyskał nowe życie. 11 lat temu skończono remont jednego z najważniejszych budynków w Świebodzinie. Pamiętacie jak przebiegały prace?

W 2009 roku na placu Jana Pawła II w Świebodzinie stanęły zielone płoty. Otoczyły one ratusz, by zabezpieczyć teren wokół niego. Rozpoczął się remont jednego z najważniejszych budynków w mieście.

Tak wyglądały prace:

Prace zewnętrzne

Dach pokryto nową dachówką. Z tynkowaniem i malowaniem starano się zdążyć przed zimą, jednak ze względu na przedłużający się wybór ostatecznego koloru ratusza, wynikło pewne opóźnienie. Po podjęciu decyzji przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, malowanie rozpoczęto. Nie zdążono uporać się ze wszystkim przed mrozami - część elewacji została pomalowana dopiero wiosną.

Dużo zmian wewnątrz

W tym czasie wewnątrz wymieniono wszystkie instalacje - informatyczne, wodne i elektryczne, a także centralne ogrzewanie.
Wnętrza budynku gruntownie odnowiono - pomalowano, a w niektórych pomieszczaniach dodano zdobienia. Wymieniono schody prowadzące na pierwsze piętro i cztery skrzydła okienne. Pozostałe - ze względu na decyzję konserwatora zabytków - czekała renowacja.

Zobacz też: Budżet obywatelski gminy Świebodzin 2022. Propozycje mieszkańców

Nierozwikłana tajemnica

W piwnicy podczas prac natrafiono na pancerne drzwi, do których nikt nie miał klucza. Co się za nimi kryje? Tego nie wiadomo. Burmistrz nie zezwolił na ich otwarcie. Robotników czekała kolejna niespodzianka - w Muzeum Regionalnym, mieszczącym się w ratuszu, natrafiono na fresk.

Remont trwał ponad rok i objęty był ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie