Lubuska kuchnia to istna mieszanka smaków. Swoją różnorodność zawdzięcza mieszkańcom, którzy swoje korzenie mają w różnych częściach Polski, a także

Mariusz Kapała

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/80] Następne

Jak smakuje Lubuskie? Poznaj produkty tradycyjne

Lubuska kuchnia to istna mieszanka smaków. Swoją różnorodność zawdzięcza mieszkańcom, którzy swoje korzenie mają w różnych częściach Polski, a także za granicą, głównie na Kresach. A że w wielu rodzinach, przepisy kulinarne są przekazywane z pokolenia na pokolenie, można już mówić o lubuskich potrawach tradycyjnych.

W 2004 r. na mocy ustawy została wprowadzona lista produktów tradycyjnych, na którą trafiają produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Ma być przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej i źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Obecnie na liście jest już prawie 2 tys. produktów z całego kraju, w tym 82 z województwa lubuskiego.

Polecamy wideo: O jakości win i tradycjach winiarskich na Ziemi Lubuskiej mówią sommalierzy


Kto może wpisać produkt na listę produktów tradycyjnych

Podstawą wpisu produktu na Listę Produktów tradycyjnych jest jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne metody uważa się te wykorzystywane w regionie co najmniej od 25 lat. Zgłosić je może każdy, kto posiada umiejętność i wiedzę pozwalającą na wytworzenie tego produktu.
Wniosek o wpisanie produktu regionalnego na listę składa się w urzędzie marszałkowskim. Gdy zostanie sprawdzony i zatwierdzony, zostaje przekazany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Większość zdjęć i opisów pochodzi z opracowania "Tradycyjna kuchnia regionu lubuskiego" przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy