Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie czułe słówka

Iwona Kłopocka
Ludzie, nawet bardzo bliscy, często bronią się przed wyznaniem uczuć
Ludzie, nawet bardzo bliscy, często bronią się przed wyznaniem uczuć fot. DigiTouch
Często z łatwością wyrażamy najbardziej negatywne emocje, a o wiele trudniej przychodzi nam mówić o dobrych uczuciach wobec drugiego człowieka.

Miłość nie powinna obywać się bez słów. Nie wystarczą czułe spojrzenia, wymowne westchnienia i ciepłe gesty. Ludzie, nawet bardzo bliscy, często bronią się przed wyznaniem uczuć. Nie tylko nie może im przejść przez gardło: "kocham cię", ale lęk paraliżuje ich przed znacznie mniej zobowiązującym: "podziwiam" czy "lubię". Tymczasem psychologowie nie mają wątpliwości, że należy się tego nauczyć i często stosować.

Związek to walka?

- W związku dwojga bliskich sobie ludzi nie może zabraknąć serdecznych wyznań - uważa psycholog Agata Bradecka. - Zawsze warto mówić, co się czuje. To dodaje zachęty, motywuje do pielęgnacji związku.

Brak tej umiejętności, obawy przed wyrażaniem dobrych uczuć zwykle biorą się z mniej lub bardziej uświadamianego przekonania, że w istocie związek dwojga ludzi to walka i rywalizacja.

- Tam gdzie się chce uzyskać przewagę, coś wygrać, trudno zdobyć się na wyznania, które ludzie często uważają jako "obnażenie się" przed partnerem - wyjaśnia psycholog.

Mieć czy być

SŁOWA CENNIEJSZE NIŻ ZŁOTO

Kocham cię
Lubię na ciebie patrzeć
Dobrze mi z tobą
Lubię cię słuchać
Cieszy mnie każda myśl o tobie
Umiesz sprawić mi radość
Mam ci tyle dobrego do powiedzenia
Przy tobie czuję się szczęśliwa

Takie osoby łatwo rozpoznać, a wystarczy do tego mały test. Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co dla ciebie znaczy miłość? A. Mieć kogoś. B. Być z kimś.

Osoby, które odpowiadają, że miłość to, mieć kogoś, mają skłonność do ograniczania partnera, sprawowania nad nim kontroli. Wyznania w ich przekonaniu "rozpuszczają" drugą stronę, a poza tym prowadzą do utraty czujności. Osoby, które chcą być z kimś, umieją wsłuchać się w siebie i wyrażać to, co czują - zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie.

Kochanie bez gadania

SŁOWA-KAJDANY

Wszystko dla ciebie zrobię
Nie umiem bez ciebie żyć
Od ciebie wszystko zależy
Musisz być ze mną
Jesteś moim światem
Bez ciebie jestem niczym

Obawy w dorosłym życiu przed nadużywaniem "dużych słów", często wynikają z młodzieńczych doświadczeń. Młodzi chłopcy mają skłonność do szastania "kochaniem" na lewo i prawo, bo traktują to jako środek do zdobycia dziewczyny. Dla nich "kocham" znaczy "pożądam". Dla dziewczyny "kocham" to bardzo często "poświęcam się".

Dorośli mężczyźni wolą kochać w milczeniu - i dotyczy to zarówno sytuacji codziennych, jak i tych najbardziej intymnych. Kobiety natomiast bardzo potrzebują słów - czują się dzięki nim bezpieczne.

Tymczasem jednym z największych problemów Polaków są trudności w komunikowaniu się - nie tylko w stosowaniu czułych słówek, lecz w ogóle w porozumiewaniu się. W życiu nie wystarczy wymiana technicznych uwag, kto robi zakupy, a kto odbiera dziecko z przedszkola, ale konieczna jest spontaniczna, szczerą wymianę myśli, przekonań i uczuć dwojga bliskich sobie osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska