Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Także miedziowi emeryci chcą dodatkowy pakiet usług medycznych

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
- Uważamy, że udogodnienia w leczeniu i diagnozowaniu i nam emerytom górniczym się należą - mówi głogowianin Stanisław Kuc.
- Uważamy, że udogodnienia w leczeniu i diagnozowaniu i nam emerytom górniczym się należą - mówi głogowianin Stanisław Kuc. fot. Dorota Nyk
Byli górnicy i hutnicy także by chcieli chodzić do lekarzy specjalistów bez kolejki, jak ich młodsi koledzy. Trwają rozmowy na temat rozszerzenia na nich pakietu medycznego.

Taki dodatkowy pakiet medyczny dla pracowników KGHM, górników i hutników, wywalczyły w zeszłym roku związki zawodowe. Od września wszyscy mają dostęp do 22 poradni specjalistycznych w Miedziowym Centrum Zdrowia - z pominięciem Narodowego Funduszu Zdrowia i bez czekania w kolejkach, ale też za darmo. Przeważnie takich, do których na wizytę trzeba czekać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Niestety, jak dotychczas takie przywileje nie objęły byłych pracowników tej firmy - emerytów i rencistów. A to spora grupa ludzi, ponad 15 tysięcy, bardzo często schorowanych i wymagających pomocy.
Rozmowy na temat poszerzenia dodatkowych usług leczniczych także na nich prowadzone są od kilku miesięcy. Było już kilka spotkań, ale żadnych decyzji jeszcze nie ma.
- Jedna tura takich rozmów już była w lutym, wkrótce będzie następna - mówi głogowianin Stanisław Kuc, emeryt. Obecnie wiceprzewodniczący zarządu głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM, działającego w Zagłębiu Miedziowym. - Uważamy, że udogodnienia w leczeniu i diagnozowaniu i nam się należą. Oczywiście nie chcemy dostępu do aż tylu lekarzy. Rozmawiamy o pakiecie okrojonym do tego, co jest bardzo potrzebne emerytom.
Edmund Dzieło, rzecznik stowarzyszenia, uczestniczył w rozmowach zarządu firmy i MCZ. - Wystąpiliśmy jako stowarzyszenie do MCZ o sporządzenie kalkulacji, przedstawienie nam oferty i kosztorysu - mówi. - Ustaliliśmy, że do połowy maja MCZ przedstawi nam ofertę usług medycznych mniejszej liczby specjalistów. Chcielibyśmy mieć np. dostęp do dziesięciu z tego górniczego pakietu. Bo przecież osoby, które już nie pracują, nie potrzebują wizyt u tylu lekarzy różnych specjalności, co czynni zawodowo.
Pakiet medyczny kosztuje pracodawcę 38 zł miesięcznie za osobę, ale 11 zł z tego to podatek odciągany od pensji pracownika. Czy emeryci i renciści zgodzą się na takie potrącenia?
- Uważam, że lepiej dla nas będzie, jeśli zapłacimy te kilkanaście złotych miesięcznie więcej niż obecnie- nie wiemy jeszcze ile, niż mamy - tak jak dziś - czekać tygodniami na wizytę u specjalisty - mówi E. Dzieło.
- Związki zawodowe nie wiedzą nic na temat rozmów emerytów w sprawie pakietu medycznego, nie jesteśmy o tym informowani. Ale jeśli trzeba się będzie podpisać pod jakimkolwiek porozumieniem w tej sprawie, to na pewno będziemy na tak - mówi Piotr Trempała, przewodniczący ZZ Pracowników Przemysłu Miedziowego. - Przecież ci ludzie zostawili zdrowie w hutach i kopalniach i należy im się pomoc medyczna bez kolejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska