Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańsze Mieszkanie dla młodych!

(kb) źródło: rodzina.gov.pl
Program Mieszkanie dla Młodych pomaga w zakupie pierwszej nieruchomości
Program Mieszkanie dla Młodych pomaga w zakupie pierwszej nieruchomości Fotolia
Osoby w wieku do 35 lat kupując swoje pierwsze mieszkanie, mogą liczyć na pomoc państwa. Sprawdź, kto ją uzyska!

Zakup mieszkania to ogromny wydatek finansowy, szczególnie dla młodych ludzi. Stąd wziął się pomysł, by im w tym pomóc - powołując do życia kolejny państwowy program wsparcia w nabyciu pierwszej własnej nieruchomości. Nazywa się on Mieszkanie dla młodych, zastąpił nieaktualną już Rodzinę na swoim, a obowiązuje od stycznia tego roku. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Jednak pod pewnymi warunkami!

WIEK

Z programu skorzystają małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dziecko lub dzieci oraz single. Warunek jest jeden - nie mogą mieć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego współmałżonka). - W 2014 roku o dofinansowanie mogą się ubiegać osoby urodzone w 1979 roku lub młodsze - wyjaśnia Mikołaj Fidziński, analityk comperia.pl - Jeśli nabywcami kredytowanej nieruchomości są małżonkowie, to limit wiekowy obowiązuje tylko młodszą osobę. To oznacza, że dofinansowanie należy się także 35-letniej kobiecie i jej 55-letniemu mężowi. Oczywiście, pod warunkiem, że spełnią wszystkie inne wytyczne programu oraz banku kredytującego.

NIERUCHOMOŚĆ

1. Finansowym wsparciem objęte są nowo wybudowane lokale mieszkalne i domy jednorodzinne pochodzące z rynku pierwotnego (to znaczy nowe) - nabyte od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (może być nim deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

2. W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest też jednak budowa tak zwanym systemem gospodarczym. Prowadzące ją osoby będą mogły skorzystać ze zwrotu części podatku VAT. Aby się o niego ubiegać, należy najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania nieruchomości, wystąpić z wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. Trzeba załączyć kopie pozwolenia na budowę i faktur dokumentujących poniesione wydatki. Wnioskodawca może mieć ukończone 36 lat w roku, w którym składa wniosek o zwrot!

CENA MIESZKANIA

Generalny warunek jest taki: nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

* Nieprzekraczalny limit ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania obejmowanego finansowym wsparciem wyznacza średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw.
powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dla każdej gminy obowiązuje wskaźnik ogłaszany przez wojewodę, pomnożony przez współczynnik 1,1 i ustalany odrębnie dla trzech rodzajów lokalizacji (stolice województwa, sąsiadujące z nimi gminy oraz pozostałe miejscowości w danym regionie). Szczegółowe informacje znajdziesz między innymi na stronie www.rodzina.gov.pl

WAŻNE PYTANIA DOTYCZĄCE PROGRAMU

WAŻNE PYTANIA DOTYCZĄCE PROGRAMU

* Czy można ubiegać się o dofinansowanie, jeśli kredyt został zaciągnięty w 2013 roku, ale umowa przeniesienia na własność zostanie podpisana dopiero w tym roku?
Nie, procedura przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego rozpoczęła się 1 stycznia 2014 roku, a wniosek o dofinansowanie musiał być złożony razem z tym o kredyt.

* Czy można było podpisać umowę z deweloperem jeszcze w 2013 roku, a kredyt wziąć w tym roku?
Tak, ustawa nie wyklucza zawarcia umowy deweloperskiej przed terminem odnoszącym się do momentu rozpoczęcia składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego. Ponieważ muszą być składane razem z wnioskami o kredyt, mogło to nastąpić najwcześniej 1 stycznia 2014 roku.

* Czy o dofinansowanie można się ubiegać w związku z refinansowaniem kredytu?
Nie, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone tylko pod warunkiem zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania.

* Czy jeśli ktoś spłaci kredyt wcześniej, to będzie musiał zwrócić otrzymane dofinansowanie?
Nie, w ustawie wymienione są sytuacje, w których nabywca zobowiązany jest do zwrotu przyznanego dofinansowania i nie zalicza się do nich wcześniejsza spłata kredytu.

* Czy w każdym banku, który udziela kredytów mieszkaniowych można ubiegać się wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla młodych?
Nie. Kredytów z finansowym wsparciem udzielają tylko banki, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK na swojej stronie internetowej będzie aktualizował ich listę.

* Czy jeśli ktoś posiada działkę budowlaną, to będzie mógł skorzystać z finansowej pomocy?
Tak, posiadanie działki pod zabudowę nie wyklucza z programu Mieszkanie dla młodych.

* Ile lat będzie trwał program Mieszkanie dla młodych?
Od 2014 do 2018 roku.

LIMIT POWIERZCHNI

1. Wielkość powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 75 mkw., domu jednorodzinnego - 100 mkw.

2. Jeżeli nabywca wychowuje minimum troje dzieci, limit ten zwiększa się - odpowiednio - do 85 mkw. i 110 mkw.

KREDYT

Musi być zaciągnięty na co najmniej 50 procent ceny mieszkania i 15 lat oraz wyłącznie w walucie polskiej.

JAKA DOPŁATA

1. Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10 procent kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie oraz:

* powierzchni użytkowej mieszkania - w przypadku lokalu o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 mkw.;

* 50 mkw. - dla większego mieszkania.

2. Nabywca wychowujący przynajmniej jedno dziecko może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 15 procent!

3. Jeżeli w rodzinie osoby korzystającej z programu w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko (również przysposobione), ma prawo ubiegać się o dodatkowe finansowe wsparcie. W formie spłaty części kredytu w wysokości 5 procent wartości obliczonej na tych samych zasadach jak wysokość dofinansowania wkładu własnego.

Uwaga! Wniosek o spłatę części kredytu trzeba złożyć w banku w ciągu sześciu miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka będącego trzecim lub kolejnym. Dodatkowa pomoc udzielana jest raz w ciągu pięciu lat od momentu zakupu mieszkania. Gdy bank otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA TA POMOC

Program polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego. Wsparcie jest udzielane w momencie wypłaty kredytu. Klient zaciągnie go w banku komercyjnym, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i który po uruchomieniu kredytu pomniejszy kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwróci się do BGK o zwrot pieniędzy.

Ważne: dofinansowania w ramach programu mogą udzielać tylko te banki, które podpiszą umowę z BGK. Na jego stronie internetowej www.bgk.com.pl znajduje się aktualny wykaz takich placówek. To w nich trzeba złożyć wnioski o pomoc państwa i kredyt, załączając wymagane dokumenty. Zalecamy wcześniejszy kontakt z wybranym bankiem, aby upewnić się co do procedury i wykazu niezbędnych dokumentów.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ

1. Program nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego (z tak zwanej drugiej ręki).

2. Aby z niego skorzystać, nie można mieć innego mieszkania - ani w momencie udzielenia kredytu, ani w przeszłości. Jeżeli jedno z małżonków posiadało mieszkanie przed ślubem i wniosło je jako majątek wspólny, to para nie skorzysta z programu! Ale nie wyłącza z niego posiadanie ułamkowej części nieruchomości lub otrzymanej w spadku.

3. Ustawa przewiduje, że gdy osoba występująca o wsparcie nie posiada zdolności kredytowej do umowy z bankiem mogą przystąpić jej zstępni (każdy jej kolejny potomek: dziecko, wnuk, prawnuk, itp.), wstępni (przodkowie) oraz rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Dodatkowy kredytobiorca nie może jednak zostać współwłaścicielem mieszkania.

4. Nie ma limitu zarobków, które można osiągać, by skorzystać z programu.

5. Mogą do niego przystąpić - na tych samych warunkach - zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne.

CO Z WKŁADEM WŁASNYM

Banki stawiają przyszłym kredytobiorcom wymów posiadania przynajmniej 5 procent wkładu własnego. Czy dofinansowanie będzie tak traktowane, czy trzeba mieć jeszcze dodatkowe pieniądze? Odwołajmy się do założenia ustawy Mieszkanie dla młodych: środki otrzymywane z budżetu państwa mają zastępować lub uzupełniać wkład własny.

TU SĄ PRZEPISY

Ustawa z 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadzająca program Mieszkanie dla młodych (Dz. U. poz. 1304) została opublikowana 8 listopada 2013 roku.

KIEDY TRZEBA BĘDZIE ZWRÓCIĆ PIENIĄDZE

Trzeba mieć świadomość, że przepisy przewidują jednak sytuacje, w których korzystający z programu musi zwrócić dofinansowanie. Dzieje się tak wówczas, jeśli w ciągu pięciu lat od dnia zawarcia umowy:

* dokona on zbycia prawa własności lub współwłasności lokalu;

* wynajmie go lub użyczy;

* zmieni sposób jego użytkowania tak, że uniemożliwi zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych - na przykład przerobi mieszkanie na punkt handlowy albo usługowy;

* uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu - chyba że otrzyma go w spadku.

Po upływie pięciu lat odzyskuje się jednak pełne prawa do dysponowania mieszkaniem.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska