Spis treści
Bolesna pamiątka z wakacji. Blizny po tatuażu mogą zostać do końca życia
To, co przydarzyło się Madison Gulliver, może przydarzyć się każdemu – czytamy na Instagramie twórcy tatuaży z henny „hennabygamze”.
Siedmioletnia dziewczynka była na wakacjach w Hurghadzie w Egipcie z rodzicami i bratem. Podczas wypoczynku w hotelowym salonie urody wykonano jej tatuaż z henny. Jednak po powrocie do domu w Wielkiej Brytanii zaczęła się skarżyć na swędzenie ręki, na której był zrobiony tatuaż. Rodzice zmyli go więc i odkryli, że skóra pod nim pokryta jest wysypką. Po jakimś czasie zaczęła się ona przekształcać w bolesne pęcherze wypełnione płynem.
Rodzice po konsultacjach z różnymi lekarzami stosowali maści sterydowe i różne kremy, ale nic nie pomagało, a pęcherze stawały się coraz większe. W końcu dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie zostały one wycięte. Na ręce dziewczynki blizny po wycięciu tatuażu z henny mogą pozostać do końca życia. Testy płynu sączącego się z bolesnych bąbli wykazały wysoki poziom PH wskazujący na oparzenie chemiczne.
Czytaj też: Mały motylek czy smok na całych plecach? To bez znaczenia. Masz tatuaż? Grozi ci rak krwi
Zaczęły pojawiać się pęcherze, więc zaczęliśmy szukać w Internecie informacji o tatuażach z czarnej henny i wtedy zdaliśmy sobie sprawę z wszystkich niepokojących rzeczy – powiedział ojciec dziewczynki w rozmowie z brytyjskim „Metro”.
Dlaczego tatuaże z henny mogą być niebezpieczne?
Tatuaże z henny to wakacyjna pamiątka, jaką można sobie zrobić zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach turystycznych w wielu krajach. Są one ciekawą alternatywą dla tatuaży permanentnych, ponieważ utrzymują się na skórze dość długo od 1 do 6 tygodni, ale nie na stałe. Henna użyta do ich wykonania powinna zawierać tylko naturalne, roślinne substancje, niestety w większości przypadków nie jest to prawdziwa henna, ale produkt zawierający chemiczne dodatki.
Tatuaż z henny u Madison wywołał oparzenie chemiczne spowodowane reakcją na sztuczną i silnie alergizującą substancję jaką jest parafenylenodiaminy (PPD). Chociaż sztuczny barwnik PPD jest obecny w wielu produktach, takich jak farby do włosów i barwniki do tkanin, zwykle stosuje się go w bardzo małych dawkach. Tatuaże z czarnej henny mogą zawierać wysokie poziomy PPD, która często powoduje reakcje nadwrażliwości szczególnie u dzieci.
Jak odróżnić naturalną hennę od sztucznej? Nie daj się oszukać
Henna to naturalny barwnik pozyskiwany ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). Do uzyskania barwiącej pasty, którą można wykonać tatuaż z henny do suszu dodaje się wodę, czasem również cukier i olejki eteryczne. Uzyskana w ten sposób pasta ma zieloną lub brązową, ale nigdy czarną barwę.
Tatuaż wykonuje się nakładając pastę na skórę dość grubą warstwą, która tworzy wypukły wzór. Następnie pozostawia się ją na kilka godzin, aby barwnik wsiąkł i zabarwił głębsze warstwy naskórka. Po jej zmyciu na tatuowanej skórze pozostaje wzór o barwie od pomarańczowej do ciemnobrązowej (nigdy czarny), który ciemnieje w ciągu kolejnych 12 godzin. Rysunek z naturalnej henny utrzymuje się na skórze przez ok. 1 miesiąc.
Naturalna henna nie może być więc czarna. Jeśli ma taki kolor oznacza to, że do jej produkcji został użyty chemiczny czarny barwnik PPD. Kolejnym wyznacznikiem jest jej zapach. W przypadku naturalnego produktu powinien on być intensywnie ziołowy, a nie sztuczny i chemiczny. Należy również zwrócić uwagę na czas jej aplikacji. Naturalny produkt potrzebuje dużo więcej czasu na zabarwienie skóry niż sztuczny, który zmywa się już po kilkunastu minutach od nałożenia farbki.
Podsumowując, tak odróżnisz hennę chemiczną od naturalnej:
- czarny kolor – oznacza zawartość silnie alergizującego chemicznego czarnego barwnika PPD, który może doprowadzić do poparzenia skóry. Nie daj sobie wmówić, że to „czarna henna”, bo taka naturalnie nie istnieje,
- chemiczny zapach – o nieprzyjemnej woni przypominającej benzynę lub naftę w przeciwieństwie do ziołowego zapachu naturalnej henny pachnącej trochę jak trawa czy siano,
- krótki czas aplikacji – zmywanie farby po mniej niż godzinie od jej nałożenia świadczy o tym, że mamy do czynienia z chemiczną substancją, która błyskawicznie wnika w skórę,
- uzyskany wzór od razu jest czarny – naturalna henna po odpadnięciu wyschniętej warstwy pozostawia ciemnopomarańczowy lub lekko brązowy kolor, który następnie ciemnieje utleniając się.
Tatuaże z henny nie są dla dzieci!
Zapamiętaj powyższe zasady i nie daj się oszukać szczególnie latem, gdy tatuaże z henny można zrobić sobie nawet na ulicy w większości miejscowości turystycznych w Polsce i zagranicą. Pamiętaj również, że nawet naturalny produkt nie nadaje się do stosowania u dzieci! Ich skóra jest dużo cieńsza i przez to bardziej wrażliwa od skóry dorosłej osoby. U dzieci częściej również występują reakcje alergiczne, które mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego tatuaż z henny dla dzieci to bardzo zły pomysł, który może skończyć się tragicznie jak w przypadku siedmioletniej Madisson.
Przed zrobieniem tatuażu z henny należy wykonać także próbę uczuleniową, ponieważ jak każdy produkt roślinny henna może wywołać reakcję alergiczną. W tym celu należy nałożyć niewielką ilość pasty w mało widocznym miejscu i odczekać co najmniej 12, a najlepiej 24 godziny w tym czasie obserwując reakcję. Nie wykonuj tatuażu jeśli wystąpi u ciebie zaczerwienienie, świąd, wysypka czy opuchnięcie. Pamiętaj także, że reakcja alergiczna na naturalny produkt nie będzie tak silna jak na substancje chemiczne. W ten sposób również możesz odróżnić produkt naturalny od wzbogacanego dodatkami chemicznymi.
Uzupełnij domową apteczkę
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?