Spis treści
- Czosnek olbrzymi. Co to za roślina?
- Inne czosnki ozdobne o kulistych kwiatach
- Kiedy sadzić czosnek olbrzymi i inne czosnki ozdobne?
- Jak uprawiać te czosnki ozdobne?
- Co zrobić, gdy czosnek ozdobny przekwitnie?
- Czy czosnek olbrzymi i inne trzeba wykopywać?
- Rozmnażanie czosnku ozdobnego
- Gdzie i z czym sadzić czosnki ozdobne?
Czosnek to roślina o wielu wspaniałych właściwościach. Bez czosnku zwyczajnego trudno wyobrazić sobie wiele potraw, a ma on też inne pożyteczne właściwości. Są też jednak czosnki, które uprawia się nie ze względu na zalety cebulek, ale urodę kwiatów. Należy do nich sporo różnych gatunków. Jedną z wyróżniających się grup są czosnki ozdobne o kulistych kwiatostanach. Należy do nich czosnek olbrzymi, ale też kilka innych gatunków i odmian (niektóre to formy mieszańcowe).
Czosnek olbrzymi. Co to za roślina?
Czosnek olbrzymi (Allium giganteum), to jeden z najwspanialszych czosnków ozdobnych uprawianych w ogrodach. Zgodnie z nazwą, rzeczywiście ma imponujące rozmiary. Jest wysoki, bo jego pęd kwiatowy może dorastać do ponad 1 metra wysokości. Ale naprawdę gigantyczne wrażenie robi kwiatostan o kształcie kuli, który może mieć średnicę 15-20 cm. Tworzą go bardzo liczne kwiaty o gwiazdkowatym kształcie. Najczęściej są fioletowe, ale istnieją też odmiany kwitnące na biało (np. Mont Blanc i Mount Everest).
Popularne czosnki Goliath, Gladiator i Globemaster to mieszańcowe odmiany czosnku olbrzymiego. Mają one kwiatostany nawet do 30 cm średnicy i bardzo gęste kwiaty. Czosnek olbrzymi kwitnie w czerwcu i lipcu.
Inne czosnki ozdobne o kulistych kwiatach
Poza czosnkiem olbrzymim warto też zwrócić uwagę na inne gatunki. Oto one:
- Czosnek okazały (Allium aflatunense), znany też jako czosnek aflatuneński ma kwiaty bardzo podobne do olbrzymiego, ale nieco mniejsze. Dorasta on do ok. 90 cm wysokości, a fioletowy kwiatostan ma średnicę 10-15 cm. Jego popularną odmianą o gęstych kwiatach jest Purple Sensation. Kwitnie w maju i czerwcu.
- Ciekawie prezentuje się czosnek Krzysztofa (Allium christophii), zwany też czosnkiem białawym (choć kwitnie na fioletowo). Również ma kulisty kwiatostan, ale tworzące go kwiaty są delikatniejsze, mają wydłużone płatki i przypominają gwiazdki. Kwiatostany są duże (ok. 20-25 cm średnicy), natomiast same rośliny są średniej wielkości, bo osiągają ok. 60 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
- Wyjątkowo ciekawie prezentują się kwiatostany czosnku Szuberta (Allium schubertii). Tworzą je kwiaty składające się długich szypułek zakończonych maleńkimi, gwiazdkowatymi kwiatami. To świetna propozycja do minimalistycznych, nowoczesnych ogrodów. Cała roślina dorasta do ok. 50-60 cm wys., a kwiatostany mają do 30 cm średnicy. Czosnek Szuberta kwitnie w maju i czerwcu.
- Jeśli lubimy niebieskie kwiaty, zwróćmy uwagę na ozdobny czosnek błękitny (Allium caeruleum), którego nazwa nie kłamie. Gwiazdkowate kwiaty, które tworzą kulisty kwiatostan, są intensywnie niebieskie, z ciemniejszą linią pośrodku. Czosnek błękitny kwitnie w czerwcu i lipcu.
- Kolorystyczną odmianę wnosi też czosnek ciemnopurpurowy (Allium atropurpureum), o barwie kwiatów zgodnej z nazwą. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Kiedy sadzić czosnek olbrzymi i inne czosnki ozdobne?
Te czosnki ozdobne sadzi się jesienią – od połowy września do połowy października. Głębokość zależy od wielkości cebuli. Przyjmuje się, że jest to jej wysokość pomnożona przez trzy.
Jak uprawiać te czosnki ozdobne?
Wymienione wyżej gatunki łączy nie tylko podobieństwo kwiatostanów, ale też wymagania uprawowe. Jeśli chcemy, by te kuliste czosnki dobrze rosły i pięknie kwitły, posadźmy w słonecznym miejscu, w żyznej, próchniczej i koniecznie przepuszczalnej ziemi, najlepiej o lekko zasadowym odczynie. Nie potrzebują one dużo wody, choć warto je podlewać wiosną, jeśli nie pada. W okresie, gdy przygotowują się do kwitnienia, docenią wilgotną ziemię. Jednak nie może być ona stale mokra. To ważne szczególnie latem, gdy czosnki ozdobne przechodzą okres spoczynku. Jeśli wtedy ich cebule będą tkwiły w mokrej ziemi, zgniją. Wymienione gatunki są odporne na mróz, choć na zimę warto ściółkować je kompostem. Przy okazji wzbogaci on glebę i poprawi jej strukturę.
Co zrobić, gdy czosnek ozdobny przekwitnie?
Kwiatowe kule czosnków ozdobnych wyglądają atrakcyjnie również wtedy, gdy przekwitną (nadają się do suchych bukietów). Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli je pozostawimy, zawiążą nasiona, a ich dojrzewanie osłabi cebulę i w rezultacie rośliny będą gorzej kwitły. Dlatego zaleca się ścięcie kwiatów, gdy przekwitną. Zastanówmy się, na czym nam bardziej zależy – na dekoracyjnych owocach, czy dobrym kwitnieniu. Trzeba też wiedzieć, że liście czosnku zaschną latem. Pozwólmy im na to (nie ścinajmy ich wcześniej).
Czy czosnek olbrzymi i inne trzeba wykopywać?
Cebule tych czosnków ozdobnych warto co 3-4 lata wykopać. Inaczej zbyt się zagęszczą i będą gorzej kwitły (albo wcale). Robi się to, gdy liście zaschną. Do jesieni trzeba je przechować w suchym, chłodnym miejscu i posadzić ponownie we wrześniu-październiku.
Rozmnażanie czosnku ozdobnego
Te czosnki tworzą cebule przybyszowe, więc jeśli je wykopiemy, to przy okazji – rozmnożymy. Te cebulki należy oddzielić i również posadzić jesienią. Wprawdzie nie zakwitną od razu, bo muszą najpierw podrosnąć, ale po dwóch-trzech latach doczekamy się ich kwiatów.
Gdzie i z czym sadzić czosnki ozdobne?
Przede wszystkim czosnki ozdobne o kulistych kwiatostanach warto sadzić w grupach. Pojedyncza roślina nie da odpowiedniego efektu. Można sadzić razem czosnki wymienionych wyżej gatunków, dobierając np. różne kolory. Jednak kiedy przekwitną, pozostanie puste miejsce. Wybierając inne towarzystwo dla tych roślin, trzeba uwzględnić ich wymagania, czyli przede wszystkim to, że latem wolą suchą ziemię niż mokrą.
Piękną kompozycję można stworzyć z czosnków oraz ozdobnych traw różnych gatunków. Dobrze będą też się prezentowały i rosły z jeżówkami, szałwią omszoną, przetacznikiem kłosowym, perowskią, kocimiętką, czy krwawnikami. Słowem roślinami, które lubią słońce i znoszą suszę.
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?