Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon w sprawie zaginionego dziecka

(ika)
Od wczoraj działa bezpłatny całodobowy numer 116 000 pod którym można zgłaszać zaginięcie dziecka lub kogoś bliskiego.

Pod numerem 116 000 pracują specjaliści fundacji ITAKA. Poszukują zaginionych, zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują je i w razie konieczności przekazują policji. Psychologowie ITAKI pracujący przy telefonie 116 000 udzielają rodzinom wsparcia o każdej porze dnia i nocy.

Telefon ten skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc. Ten specjalny numer telefonu uruchomiło Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA i Telekomunikacja Polska. - W ciągu 10 lat działalności fundacji lat kilka tysięcy zaginionych wróciło do domu. Jesteśmy profesjonalistami i potrafimy szukać zaginionych dzieci - mówi Wojciech Tochman, szef Fundacji ITAKA.

- Zaginięcie dziecka to dramatyczna sytuacja dla każdego rodzica, a linia 116 000 może pomóc skrócić mu drogę powrotną do domu i przetrwać całej rodzinie te trudne dla nich chwile - przekonuje Prezes Zarządu TP Maciej Witucki.
Grupa numerów 116, czyli:
- 116 000 - numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci,
- 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
- 116 123 - telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych,
to grupa ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym.
116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można się na niego dodzwonić z całego kraju, z każdej komórki i z każdego telefonu stacjonarnego.
Pamiętaj!
Każdego roku Policja notuje około 15 tys. zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów i kiedy padają ofiarą przestępstw. Zaginięcia dzieci i młodzieży stanowią około 30 proc. wszystkich spraw. Spośród zgłoszeń notowanych w ciągu roku przez Policję, około 120 zaginięć dotyczy dzieci do 7 roku życia, około 800 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 3600 zaginięć dzieci w wieku 13-17 lat (dane ze strony: www.policja.pl). Większość spraw, dzięki szybkiemu nagłośnieniu oraz współpracy wielu służb i instytucji (policji, ITAKI, straży pożarnej, mediów, społeczności lokalnej), udaje się wyjaśnić w ciągu kilku godzin od zaginięcia dziecka. Niestety, zdarzają się również zaginięcia, w których nie udaje się szybko odnaleźć zaginionego dziecka. Niestety, nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska