Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test szóstoklasistów w Lubuskiem wypadł nieźle

(arim)
fot. Archiwum
Zielona Góra i Gorzów, a wśród powiatów żarski - to czołówka rankingu po sprawdzianie szóstoklasistów. Najgorzej wypadły powiaty: strzelecko - drezdenecki i słubicki.

Dzisiaj poznaliśmy wyniki testu szóstoklasistów. Lubuscy uczniowie średnio zdobyli 22,06 punktów na 40 możliwych. To wynik niższy niż średnia krajowa (22,64), ale wyższy niż w Wielkopolsce (21,9). W okręgu mamy drugie miejsce (Zachodniopomorskie ma średnią 22,29). W Lubuskiem najlepiej wypadli uczniowie z Zielonej Góry - uzyskali średnio 25,07 za test. W Gorzowie średnia jest trochę niższa - 23,39. - Duże miasta z reguły wypadają lepiej. Najsłabsze średnie są w szkołach gminnych i wiejskich, nawet 20,56 - mówi Zofia Hryhorowicz, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Najlepiej wśród powiatów wypadł żarski - szóstoklasiści zdobyli tu średnio 22,04. Najsłabiej napisali uczniowie z powiatów: strzelecko - drezdeneckiego - 20,80 i słubickiego - 20,49.
Test na zakończenie podstawówki uczniowie pisali 2 kwietnia. Sprawdzał umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. - Najwięcej trudności sprawiło uczniom zadanie, w którym mieli obliczyć, ile będzie kosztowało paliwo potrzebne do przejechania danej odległości - informuje Hryhorowicz. Tradycyjnie najłatwiejsze okazało się czytanie. Ale z pisaniem opowiadania nie poszło już tak łatwo - można było dostać za to 10 pkt., a lubuscy szóstoklasiści zdobyli średnio po 4,6.

- Test był znacznie trudniejszy niż w latach poprzednich. Więcej było zadań matematycznych, a Lubuskie wypadło lepiej niż Wielkopolska - komentuje Hryhorowicz. Z wyników jest też zadowolony kurator oświaty. - Nasz wynik cieszy, szczególnie na tle Wielkopolski. Tam jest o wiele więcej dużych miast, które z reguły osiągają wyższe średnie niż małe miejscowości - tłumaczy kurator Roman Sondej. Dodaje, że program naprawczy, jaki została wprowadzony w niektórych szkołach, przyniósł efekt. Dokładnych analiz jeszcze nie ma, ale Sondej ostrzega, że dyrektorzy placówek, które nie poprawiły nauczania zgodnie z zaleceniami, stracą posadę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska