Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dzisiaj nie do pomyślenia, ale przy tej ulicy w Nowej Soli był cały kompleks rozrywkowy z kinem, salą dancingową i restauracją

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W XIX wieku we wsi funkcjonowała szkoła ewangelicka i szkoła zawodowa dla dziewcząt. W latach 1818-1820 główna droga została utwardzona i nadano jej status szosy państwowej, tzw. szosy berlińsko-wrocławskiej - opowiada T. Andrzejewski.
W XIX wieku we wsi funkcjonowała szkoła ewangelicka i szkoła zawodowa dla dziewcząt. W latach 1818-1820 główna droga została utwardzona i nadano jej status szosy państwowej, tzw. szosy berlińsko-wrocławskiej - opowiada T. Andrzejewski. Zbiory Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
Dzisiejsza ul. Głogowska w Nowej Soli w przedwojennych czasach sprzyjała zabawom i spotkaniom towarzyskim. Teraz to tylko sypialnia miasta.

Ulicę Głogowską w Nowej Soli w najnowszym odcinku cyklu dotyczącego nowosolskich ulic opisał dr Tomasz Andrzejewski na facebookowym profilu Muzeum Miejskiego, którego jest dyrektorem. Dajcie się porwać w podróż w czasie, w którą zabiera nas znany w mieście historyk.

Ulica Głogowska w Nowej Soli. Stare Żabno naprawdę jest bardzo stare

- Ulica Głogowska należy do najstarszych traktów komunikacyjnych Nowej Soli. Początkowo była główną drogą wsi Alt Tschau (powojenne Stare Żabno). Wieś ta powstała w średniowieczu i była wzmiankowana już w 1295 r. Układ zabudowy wskazuje, że miejscowość rozwinęła się wzdłuż drogi z Głogowa do Otynia - opisuje dr Tomasz Andrzejewski.

Z informacji dyrektora muzeum wynika, że w XIX wieku we wsi były dwie szkoły ewangelicka i zawodowa dla dziewcząt. Ulica, którą dzisiaj jedziemy w kierunku Kiełcza, Bytomia Odrzańskiego i dalej do Głogowa na początku XIX wieku miała już status szosy państwowej, tzw. szosy berlińsko-wrocławskiej.

Jak się budowała ulica Głogowska?

- Większość zabudowy ulicy powstało na przełomie XIX i XX wieku. Były to zazwyczaj jednopiętrowe domy mieszkalne z warsztatami lub zabudowaniami gospodarczymi na zapleczu. Należny nadmienić, że większość mieszkańców wsi tradycyjnie zajmowało się rolnictwem. W tym czasie zorganizowano straż pożarną oraz otwarto urząd pocztowy - opisuje T. Andrzejewski. - W końcu XIX w. w wyniku znaczącego rozwoju Nowej Soli, głównie fabryki nici Gruschwitz, która dla swoich pracowników wznosiła domy mieszkalne wzdłuż obecnej ulicy Wrocławskiej, doszło do połączenia zabudowy obu miejscowości.

W tym miejscu dyrektor muzeum podkreśla, że to właśnie na wysokości dzisiejszej ul. Południowej w początkach XX w. wybudowano kompleks rozrywkowy – kino, salę dancingową i restaurację.

Dyrektor zaznacza, że kartki sprzed 1945 r. prezentują nie tylko zabudowę obecnej ulicy Głogowskiej, ale całej dawnej wsi.

Widoki z początku XX wieku

Podnowosolskie wsie na pocztówkach

Czytaj też:Zobacz, jak wyglądała Nowa Sól dawniej i dziś. Wybraliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca. Sprawdź, jak bardzo się zmieniły

Zobacz też: W Nowej Soli będzie udostępniona do zwiedzania niezwykła makieta

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska