MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już koniec – CD Projekt RED już nie pracuje nad Cyberpunkiem 2077. Co to oznacza i jakie są dalsze plany?

Redakcja
Koniec wsparcia dl Cyberpunk 2077 już oficjalny, a jakie plany na przyszłość?
Koniec wsparcia dl Cyberpunk 2077 już oficjalny, a jakie plany na przyszłość? CDP
Najnowszy raport finansowy CD Projekt RED za 1. kwartał 2024 roku ujawnił coś, co dla niektórych graczy może być zaskoczeniem. Okazuje się, że deweloper kończy ze wsparciem gry Cyberpunk 2077, co najlepiej obrazuje dołączona do dokumentów grafika. Co to jednak dokładnie oznacza dla fanów CP 2077 i gier polskich twórców?

Spis treści

CD Projekt – dotychczasowe gry

Pomimo ścisłego powiązania z branżą gamingową, nie trzeba być nawet fanem gier, aby słyszeć o CD Projekt. Wszak mowa o obecnie jednym z największych polskich deweloperów, który osiągnął sukces znakomitą trylogią gier z serii Wiedźmin. Następnie przyszedł czas na kolaborację ze światem stworzonym przez Mike’a Pondsmitha i zapowiedź, a następnie wydanie Cyberpunk 2077.

W tym przypadku nie było już jednak tak kolorowo, ponieważ premiera produkcji była wielokrotnie przekładana, a oczekiwanie na nią trwało około dekady. Debiut tytułu natomiast zupełnie nie przebiegł tak, jak sobie to twórcy zaplanowali, bowiem liczne problemy i błędy wywołały duże rozczarowanie, a w niektórych przypadkach nawet wściekłość graczy.

Cyberpunk 2077 – to koniec?

Od momentu wydania Cyberpunk 2077 wiele się jednak zmieniło, a CDP poświeciło dużo czasu na naprawę, a następnie udoskonalanie gry, która obecnie prezentuje naprawdę wysoki poziom. Dodatkowym atutem jest wysoko oceniany, wydany niedawno dodatek Cyberpunk 2077 Phantom Liberty z Idrisem Elbą, rozwijający świat CP 2077 i jego historię.

Okazuje się jednak, że to już koniec Cyberpunk 2077, a przynajmniej w kwestii wsparcia gry. Oczywiście CD Projekt RED już wcześniej zapowiadało zaprzestanie rozwijania produkcji, ale wbrew tym zapowiedziom otrzymaliśmy potem Cyberpunk 2077 patch 2.1.1.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Po sukcesie DLC Cyberpunk 2077 Phantom Liberty wiele osób spodziewało się natomiast kolejnych dodatków. Teraz jednak deweloper zaprezentował raport finansowy za 1. kwartał 2024 roku, w którym chwali się zyskami netto wynoszącymi w tym okresie około 100 mln złotych. Jednocześnie pokazano stan bieżącego zaangażowania w poszczególne projekty, co zobrazowano specjalną grafiką. Ta wyraźnie natomiast pokazuje, że już nikt w CD Projekt RED nie pracuje nad Cyberpunk 2077, co oznacza, że nie otrzymamy już kolejnych ulepszeń czy dodatków do gry.

Już wszystko jasne, nie będzie już dodatków i kolejnych ulepszeń do CP 2077.
Już wszystko jasne, nie będzie już dodatków i kolejnych ulepszeń do CP 2077. CD Projekt

Trzeba przyznać, że to słuszne posunięcie, gdyż etap Cyberpunka 2077 studio pozostawia już nieco za sobą. Oczywiście serwery gry będą nadal działać i wciąż będziemy mogli w tytuł grać, jednak twórcy przekierowali teraz swoje siły na kolejne gry i działania.

Co w planach CD Projekt RED – kolejne gry

Jak widać na wcześniejsze grafice prezentującej rozkład prac nad obecnymi projektami, CD Projekt RED i bez CP 2077 ma pełne ręce roboty. Przypomnijmy, że w przygotowaniu są:

  • Projekt Polsaris – tzw. Wiedźmin 4;

  • Projket Orion – kolejna część Cyberpunk 2077;

  • Projekt Sirius – gra przypominająca Monster hunter, która ma sporo problemów;

  • Projket Hadar – własne IP studia.

Dodatkowo około 13 osób pracuje teraz nad „innymi projektami”, co pewnie uwzględnia dalsze plany dewelopera. Do tego 96 osób oddelegowano do rozwoju narzędzi i technologii, m.in. kluczowych w dalszym powstawaniu gier oraz planach studia. Najwięcej twórców jest natomiast zaangażowanych w powstawanie kolejnej gry z serii Wiedźmin, co już z pewnością nikogo nie dziwi.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To już koniec – CD Projekt RED już nie pracuje nad Cyberpunkiem 2077. Co to oznacza i jakie są dalsze plany? - GRA.PL

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska