MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już nie wyrok śmierci! Czerniaka można w 100 proc. wyleczyć, ale w tym celu trzeba go szybko wykryć. Onkolog apeluje o działanie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Słońca coraz więcej, tymczasem eksperci apelują o rozsądek. Wciąż nie chronimy skóry. Widać to po liczbie zachorowań na czerniaka, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce aż dwukrotnie. Niestety, śmiertelność choroby jest u nas o 20 procent większa niż w Europie. Zobacz, co robić, by wcześnie wykryć czerniaka, gdy jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. Ta wiedza może uratować życie.

Spis treści

Czerniak to złośliwy rak skóry

Czerniak zbiera coraz większe żniwo, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji. To wyjątkowo złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pigmentowych skóry (melanocytów), które produkują barwnik chroniący ją przed promieniowaniem ultrafioletowym, czyli melaninę.

Lekarz obserwuje znamię u pacjentki pod lupą
Samodzielne oględziny skóry nie wystarczą, warto regularnie pokazywać swoje znamiona dermatologowi serezniy/123RF

Jak pokazują statystyki, przypadków czerniaka jest w Polsce coraz więcej. W ciągu ostatniej dekady liczba ta podwoiła się. Jak podał prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB, obecnie czerniaka diagnozuje się 4,4 tys. osób rocznie. Tymczasem wszystkie nowotwory skóry dotykają co roku ok. 50 tys. pacjentów.

Sprawdź: Ten błąd w ochronie skóry twarzy robi coraz więcej kobiet

Niestety, z powodu braku świadomości profilaktyki, prawie połowę przypadków diagnozuje się w późnym stadium choroby, gdy nowotwór jest zaawansowany lub rozsiany, co obniża skuteczność terapii onkologicznej. Dlatego w naszym kraju umieralność na czerniaka jest o 20 proc. wyższa niż w Europie.

Tymczasem eksperci przekonują, że czerniak to nie wyrok. Skuteczne terapie są już dostępne dla pacjentów.

– Czerniak to nowotwór, który najłatwiej wykryć, bo znajduje się na skórze – podkreślił onkolog prof. Piotr Rutkowski. – Wcześnie wykryty czerniak to jest praktycznie 100 procent wyleczeń.

Jak chronić się przed czerniakiem?

W prewencji czerniaka kluczowa jest profilaktyka i regularna obserwacja skóry, co zwiększa szanse na szybką diagnozę i rozpoczęcie terapii. Szczególną uwagę na ew. zmiany, które pojawiają się lub wyglądają inaczej niż dotychczas, powinny zwrócić osoby, które:

  • słabo tolerują słońce,
  • opalają się z trudem,
  • mają jasną karnacji,
  • mają naturalnie jasny kolor włosów, czyli blond albo rudy,
  • są posiadaczami niebieskich oczu,
  • mają liczne piegi na skórze,
  • mają dużą liczbę znamion barwnikowych,
  • mają znamiona w miejscach drażnienia,
  • mają historię oparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie,
  • mają w rodzinie przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry.

Zobacz też: Tyle kremu z filtrem potrzebujesz, żeby uniknąć oparzeń słonecznych i raka. Dermatolog na TikToku pokazuje prosty trik na dwa palce

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

– Zwracajmy też uwagę na nowe zmiany na skórze lub te, które uległy zmianie – wskazuje prof. Rutkowski. – Z tym należy zwrócić się do lekarza, pokazać dermatologowi, czy chirurgowi onkologowi – mówi prof. Rutkowski.

Sprawdź także: To tylko pieprzyk czy może rak? Te 5 „czerwonych flag” pomoże ci rozpoznać objawy czerniaka. Zrób test ABCDE

Do specjalisty należy udać się zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy zmianę, którą cechuje: asymetria, nierówne brzegi, różny kolor i powiększający się rozmiar. To może być objaw czerniaka.

Zobacz też: Po wakacyjnym wyjeździe przyjrzyj się dokładnie swojej skórze. Może ci to uratować życie

Zachorowaniu na czerniaka może zapobiec, jeśli zadbamy nie tylko o obserwację swojego ciała, ale też o odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, w tym używanie kremów z filtrem UV o wysokim faktorze SPF.

Czytaj także: Masz krem przeciwsłoneczny z zeszłego roku? Lepiej go wyrzuć

– W USA szacuje się, że do 2040 r. czerniak będzie drugim najczęstszym głównym nowotworem złośliwym występującym w populacji amerykańskiej. Niestety, podążamy tym samym tropem. Wynika to z tego, że cały czas narażamy się na promieniowanie ultrafioletowe – mówi profesor. – Nie możemy żyć bez promieniowania ultrafioletowego, ale nie oznacza to, że musimy nadmiernie wystawiać na nie swoją skórę.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska