MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomaszowo koło Żagania obchodzi jubileusz 30-lecia! Co tam się działo? Zobacz wyniki Bitwy Regionów!

Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W sobotę 20 maja 2023 w Tomaszowie w gminie Żagań mieszkańcy świętują 30-lecie powstania zupełnie nowej miejscowości, powstałej na terenie zajmowanym od końca wojny przez jednostkę Armii Radzieckiej. To wyjątkowa wieś, w której rządzi sołtys, a mieszkańcy w większości żyją w blokach. To jednocześnie młoda wieś, której nie grozi ujemny przyrost naturalny.

- To wyjątkowa miejscowość, która powstała w miejscu białej plamy na mapie Polski - tłumaczy Leszek Ochrymczuk, wójt gminy wiejskiej Żagań. - Przez te 30 lat bardzo się zmieniła.

Tomaszowo jak Klondike

W lipcu 1992 r. wojewoda zielonogórski przekazał teren po Armii Radzieckiej gminie wiejskiej Żagań, której zadaniem było zagospodarowanie zdegradowanej działki o powierzchni 457 ha i 220 budynków. - Na początku zastanawialiśmy się, czy przejąć całkiem nowe miejsce, którego wcześniej nie było - wspomina Danuta Michalak, sekretarz gminy. - To było prawdziwe wyzwanie, bo majątek był w bardzo złym stanie. Nie było też żadnej dokumentacji, a na miejscu wciąż jeszcze byli Rosjanie.
Gmina miała ogromny problem ze skażeniem terenu. Były nawet plotki o tym, że Rosjanie trzymali tam materiały radioaktywne. Ziemia przesiąknięta była paliwem lotniczym, które wyciekło z nieszczelnych zbiorników. Powstała tam nawet osada "szejków", zajmujących się wydobyciem. Wiercili prymitywne studnie i wyciągali paliwo wiaderkami. Wokół pojawiły się stragany z jedzeniem, alkoholem z melin, itp.

Pierwsi mieszkańcy Tomaszowa

Jednymi z pierwszych mieszkańców Tomaszowa byli państwo Edyta i Wojciech Budasowie. - To były trudne czasy wspominają. - Wprowadziliśmy się do mieszkania przy ul. Brzozowej 30 lat temu. Było pusto, ciemno i głucho. Nie było sklepu, nie było telefonu. Przyjeżdżali do nas rodzice, którzy przywozili zaopatrzenie.
Państwo Budasowie przeżyli też dramatyczne chwile. Na przykład, gdy do odkrytego, podziemnego kanału wpadł ich pies. Był przerażony i szczekał pod ziemią. Nie było wiadomo, czy da się go wyciągnąć. - Pies był zdezorientowany - opowiada pani Edyta. - Mąż się nachylił nad włazem i zdołał go przywołać, a potem wyciągnął za ogon.
Najważniejsze było poczucie wspólnoty. Ludzie nie bali się o swoje dzieci, bo gdy wychodziły na podwórko, pilnowali ich wszyscy, obecni w danym miejscu rodzice.

Bitwa Regionów w Tomaszowie

Uroczystości w Tomaszowie rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele. Po niej władze gminy i goście złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Korowód na boisko w Tomaszowie poprowadziła orkiestra dęta z Iłowej. Na miejscu były podziękowania i honory dla przyjaciół wsi. Wielką atrakcją była też powiatowa edycja Bitwy Regionów, w której wzięły udział koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu żagańskiego.
- W tym roku frekwencja w konkursie jest rekordowa - cieszy się Małgorzata Gośniowska-Kola, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - Otrzymaliśmy aż 3528 zgłoszeń. W województwie lubuskim 75.
Zespoły, które zajęły I miejsce w danym powiecie przechodzą do drugiego etapu, który będzie się odbywać podczas kulinarnego wydarzenia w każdym z województw. Zespół, który otrzyma największą liczbę punktów podczas eliminacji wojewódzkich, kwalifikuje się do ostatniego etapu. Najlepszych 16 drużyn z całego kraju spotka się w październiku br. na wielkim finale. Na zwycięzców każdego etapu czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze Koło zostanie nagrodę dodatkową w formie wyjazdu dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Cudowne potrawy i zapachy
Całe boisko w Tomaszowie pachniało cudownymi potrawami, przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich. Na przykład KGW Bystra Woda z Brzeźnicy przygotowało między innymi tradycyjną potrawę górali czadeckich z Bukowiny, mamałygę. Do niej można było skosztować sosów z truskawek i z jagód.
- Same pyszności - mówili goście. - Nie sposób spróbować wszystkiego, na kilkunastu stoiskach.
Na scenie wystąpiły m.in. dzieci ze szkoły w Tomaszowie, zaś gwiazdą wieczoru był zespół Łobuzy. Zabawę zakończy dyskoteka plenerowa.

Wyniki Bitwy Regionów w Tomaszowie 20 maja 2023

Konkurs kulinarny BitwaRegionów w Tomaszowie rozstrzygnięty. Komisja konkursowa zdecydowała:

  • 1 miejsce KGW w Łozach
  • 2 miejsce KGW w Czernej
  • 3 miejsce KGW w Bobrzanach

Kolejna Bitwa Regionów już 3 czerwca 2023 w Grabiku, w powiecie żarskim

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska