MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turbacz: sprawdź, jak zdobyć szczyt Korony Gór Polski. Który szlak wybrać, ile kosztuje nocleg w schronisku, co widać z kamery online?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Turbacz to najwyższy szczyt Gorców i jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Niezwykłe ukształtowanie sprawia, że dość łatwo go zdobyć i nadaje się w sam raz na weekendową wycieczkę. Który szlak na Turbacz jest najlepszy, najkrótszy albo najpiękniejszy? Co oferuje schronisko na Turbaczu? Co widać z kamery internetowej? Sprawdź w praktycznym przewodniku i zdobądź Turbacz już w najbliższy weekend.

Spis treści

Turbacz: sprawdź, jak łatwo zdobyć szczyt Korony Gór Polski!

Jeśli kochasz chodzić po górach, na pewno słyszałeś o liście szczytów Korony Gór Polski. Kto zdobędzie je wszystkie, może otrzymać specjalną odznakę! Poza tym zdobywanie Korony to świetna zabawa, a zbieranie pieczątek na wszystkich górach może być dodatkową motywacją do spędzania aktywnie weekendów czy urlopów.

Widok z Bukowiny Waksmundzkiej w drodze na Turbacz
Chcesz łatwo zdobyć jeden ze szczytów Korony Gór Polski? Polecam Turbacz w malowniczych Gorcach! Sprawdź, którą trasę wybrać, ile kosztuje nocleg w schronisku i co widać z kamery online.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Olgierd Rudak, Flickr.com, CC BY 2.0

Jednym z piękniejszych i dość łatwych do zdobycia szczytów Korony Gór Polski jest Turbacz, najwyższy szczyt Gorców, wznoszący się na wysokość 1310 m n.p.m. Wycieczka na Turbacz to świetny pomysł na weekend! Ale jak zdobyć tę górę?

Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik dotyczący tego, jak wejść na Turbacz, którą trasę wybrać i co ciekawego można znaleźć na szczycie. Podaję także cennik Schroniska PTTK „Na Turbaczu” i link do kamery online, która pozwoli ci sprawdzić aktualne warunki pogodowe, panujące pod wierzchołkiem góry.

Gdzie leży Turbacz? Czy Turbacz to Beskidy?

Turbacz to taki szalenie miły gorczański Gospodarz. A Gorce to taka górska rozgwiazda – piszą Justi i Krystek, autorzy bloga Hasające Zające, rodzice przemierzający polskie góry z synem Radkiem.

Opis wydaje się bardzo trafny. Turbacz, najwyższy szczyt Gorców i szósty pod względem wysokości szczyt Korony Gór Polski, leży w centralnym punkcie masywu, tworzącego tzw. rozróg. Rozchodzi się z niego na różne strony kilka górskich grzbietów, w tym Pasmo Gorca, grzbiet Mostownicy i Kudłonia, Turbaczyka, Suchego Gronia, Średniego Wierchu i Bukowiny Obidowskiej. Z lotu ptaka cały masyw faktycznie przypomina więc trochę rozgwiazdę, a jeśli ruszycie którymś ze szlaków w Gorcach, kierując się pod górę, prędzej czy później dotrzecie do Turbacza i schroniska PTTK na jego zboczu.

Czy Turbacz to Beskidy? Tak. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a Gorce należą do Beskidów Zachodnich.

Zobacz, jak wygląda topografia Turbacza i okolicznych grzbietów na specjalnej mapie, stworzonej w ramach projektu Korona Polski 3D:

Turbacz leży w Małopolsce, niedaleko Nowego Targu. Zobacz Turbacz na Google Maps:

Turbacz – kamera online pokazuje aktualną pogodę

Przed wybraniem się na wycieczkę w góry zawsze trzeba sprawdzić prognozę pogody, a także aktualne warunki pogodowe, panujące na trasie. Dlatego dobrze jest skorzystać z kamery online, zamontowanej na budynku Schroniska PTTK „Na Turbaczu” tuż poniżej szczytu góry.

Kamera na Turbaczu, skierowana na południe, pokazuje warunki panujące wokół schroniska, a także, przy dobrej pogodzie, piękny widok na Tatry i Pieniny.

Skąd nazwa Turbacz?

Nie ma pewności co do znaczenia i pochodzenia nazwy Turbacz. W gwarze góralskiej nazwa góry brzmi Turbac, Turboc lub nawet Trubac. Historycy i językoznawcy tylko domyślają się, że Turbacz pochodzi od wołoskiego słowa „turba”, oznaczającego darń lub torf, albo od rumuńskiego „turbat” czyli „szaleniec”, co miałoby odnosić się pierwotnie do bystrego Potoku Turbacz.

Długo panowało zamieszanie co do nazwy Turbacz, a góra na starych mapach nosi odmienne imiona. W XIX w. często określana była mianem Niedźwiedzia lub Niedźwiedzicy (zob. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego). Możliwe też, że pierwotną nazwą szczytu były Kluczki, a Turbacz odnosił się tylko do Hali Turbacz.

Tak czy siak, dziś nie ma wątpliwości, że najwyższy szczyt Gorców, zaliczony do Korony Gór Polski, nazywa się Turbacz.

Co jest na szczycie Turbacza?

Sam szczyt Turbacza jest dość rzadko odwiedzany prze turystów, którzy kierują swe kroki przede wszystkim do Schroniska PTTK „Na Turbaczu”, oddalonego mniej więcej o 5 minut marszu od wierzchołka góry. Co ciekawe, choć cała okolica należy do Gorczańskiego Parku Narodowego, szczyt Turbacza leży poza jego granicami, które przebiegają kawałek na północ i wschód od niego.

Szczyt Turbacza porośnięty jest lasem, przez co w przeszłości stanowił świetną kryjówkę dla partyzantów w czasie II wojny światowej i po niej (właśnie w tej okolicy działa np. Józef Kuraś, pseudonim „Orzeł”, walczący najpierw z nazistami, a potem komunistami).

Z kilku miejsc szczytu Turbacza rozciąga się jednak piękny widok. Już w XIX w. nie mógł się go nachwalić Seweryn Goszczyński, autor „Dziennika Podróży do Tater” z 1853 r.:

- Widok z Turbacza na wszystkie strony przecudny, obszarem, który zajmuje i bogactwem rozmaitości. Nie miałem jeszcze w swym życiu podobnego widoku.

Ze szczytu Turbacza w pogodny dzień od strony południowej widać piękną panoramę Tatr i Pienin, w tym Gerlach, Łomnicę i Kasprowy Wierch. Lornetka pozwala dostrzec nawet Kraków.

Poza widokami, na szczyt Turbacza przyciąga turystów jeszcze obowiązek – bez wdrapania się tutaj nie otrzymasz w Schronisku pieczątki, poświadczającej zdobycie góry i tym samym jednego ze szczytów Korony Gór Polski.

Widok spod schroniska na Turbaczu
Turbacz słynie z pięknych widoków. Choć wierzchołek porasta las, od południowej strony przy dobrej pogodzie widać Tatry i Pieniny. Wojciech Matusik / Polskapresse

Schronisko „Na Turbaczu”. Co oferuje, ile kosztuje nocleg?

Historia Schroniska na Turbaczu

Obecny, duży i wygodny budynek Schroniska PTTK „Na Turbaczu” im. Władysława Orkana (poety opiewającego Gorce) to już trzecie wcielenie schroniska turystycznego w tej okolicy. Pierwsze, małe Schronisko pod Turbaczem, działało na polanie Wisielakówka w Nowym Targu w latach 1925-1933 i spłonęło, prawdopodobnie podpalone przez kłusowników, obawiających się, że wzrost ruchu turystycznego Gorcach zakłóci ich proceder. Dziś w tym miejscu stoi Kaplica Papieska i odbywa się Święto Gór.

Drugie, większe schronisko, zaczęto budować na obecnym miejscu w 1934 r. Gdy wybuchła II wojna światowa, znajdowało się w stanie surowym. Służyło za bazę partyzantów Armii Krajowej, aż do pożaru, który strawił je w 1943 r.

Obecne schronisko, duże, z dwoma skrzydłami i charakterystycznym dachem mansardowym, krytym gontem, zbudowano w latach 1953-1958 na Polanie Wolica (część Hali Długiej), na wysokości 1283 m n.p.m., 5 minut drogi od faktycznego szczytu Turbacza.

Oferta Schroniska na Turbaczu

Schronisko oferuje turystom 110 miejsc noclegowych, w tym jeden apartament z kuchnią i łazienką. Goście mają do dyspozycji kuchnię, jadalnię na 60 osób, świetlicę i prysznice. W jednej z sal działa Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK z wystawa poświęconą historii schroniska, turystyki w Gorach i zaginionym schroniskom górskim Karpat (doliczono się ich ok. 40!).

Przy schronisku działa też Stacja Ratunkowa GOPR, a zimą na Hali Długiej otwarty jest wyciąg narciarski i udostępniane trasy do narciarstwa biegowego.

Schronisko PTTK „Na Turbaczu” jest popularniejsze niż sam szczyt Turbacza. Większość turystów, którym nie zależy na zdobywaniu Korony Gór Polski, kieruje się od razu tutaj. Przy schronisku krzyżuje się też wiele szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, a nawet konnych.

Cennik schroniska PTTK „Na Turbaczu”

Pokoje mieszczą od 2 do 10 osób.

 • Ceny wynoszą od 100 do 600 zł za dobę.
 • Apartament kosztuje 1200 zł.
 • Miejsce na podłodze 30 zł.
 • Miejsce pod namiot 30 zł.

Obowiązują zniżki dla członków PTTK, zdobywców Korony Gór Polski.

Cały cennik Schroniska PTTK „Na Turbaczu” jest dostępny na oficjalnej stronie placówki.

Wejscie do Schroniska PTTK na Turbaczu
Schronisko na Turbaczu to miejsce przecięcia się wielu szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych, a nawet konnych. Wojciech Matusik / Polskapresse

Czy szlak na Turbacz jest trudny?

Wejście na Turbacz nie jest zbyt trudne, choć niektóre szlaki są dość długie, a inne mogą mieć miejscami strome podejścia. Jednak każdy na pewno znajdzie idealną dla siebie trasę na Turbacz. Dlaczego? Dlatego, że tras na Turbacz jest bardzo wiele – w końcu góra leży w centrum masywu, a więc można na nią wejść z każdej strony, korzystają z wielu szlaków.

Główne szlaki na Turbacz

Na Turbacz prowadzi aż 8 głównych szlaków. 2 z nich to odcinki Głównego Szlaku Beskidzkiego:

 • Szlak czerwony z Rabki-Zdroju przez Tatarów, Bardo, obok Schroniska PTTK „Na Starych Wierchach”, potem przez Obidowiec i Rozdziele do Turbacza. Cała długość 17 km, czas przejścia ok. 5,5 godz. w jedną stronę.
 • Szlak czerwony z Knurowskiej Przełęczy przez Zielenicę, Halę Nową, Trzy Kopce i Halę Długa na Turbacz. Długość ok. 8,5 km, czas przejścia ok. 3 godziny w jedną stronę.

Przy Schronisku PTTK „Na Turbaczu” dodatkowo przebiegają szlaki:

 • Niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
 • Niebieski przez Czoło Turbacza do Koninek
 • Zielony przez Czoło Turbacza do Niedźwiedzia
 • Zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Oleksówki (Nowy Targ)
 • Żółty przez Czoło Turbacza do Lubomierza
 • Żółty przez Bukowinę Miejską do Oleksówki (Nowy Targ)
Widok z trasy na szczyt Turbacza
Na Turbacz prowadzi wiele szlaków. Wejście jest malownicze i niezbyt trudne.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Derbeth, Flickr.com, CC BY 2.0

Jak najlepiej wejść na Turbacz? Podpowiadam, którą trasę wybrać

Który szlak na Turbacz jest najlepszy, najszybszy albo najpiękniejszy? Przedstawiam 4 propozycje tras na Turbacz, do wyboru na weekendowe wycieczki.

Najpopularniejsza trasa na Turbacz

Chyba najczęściej wybieraną trasą na Turbacz jest szlak zielony, wiodący z Nowego Targu (dzielnica Kowaniec).

 • Długość: ok. 10 km w jedną stronę.
 • Czas przejścia: ok. 3 godziny w jedną stronę. Dla odmiany możesz wrócić żółtym szlakiem, biegnącym obok zielonego.

Zobacz na filmie, jak może wyglądać marsz na Turbacz z Nowego Targu:

Najkrótszy szlak na Turbacz

Najkrótszy szlak na Turbacz prowadzi z Obidowej przez Stare Wierchy, powrót przez Wisielakówkę. Trzeba jednak uważać: na początkowym odcinku trasy natkniesz się na dość ostre podejścia.

 • Długość: ok. 8 km w jedną stronę.
 • Czas przejścia: ok. 2,5 godziny w jedną stronę.

Zobacz, jak może wyglądać wejście na Turbacz po szlaku z Obidowej:

Najładniejsza trasa na Turbacz

Piękno górskiej trasy to oczywiście rzecz względna. Za wyjątkowo ładny szlak na Turbacz uchodzi jednak trasa z Lubomierza-Rzeki przez Kudłoń, prowadząca wśród lasów i polan (na trasie są np. Polany Pustak i Przysłopek, Hala Turbacz). Jest to zarazem jedna z dłuższych tras, więc dobrze zaplanuj wycieczkę, zanim się na nią wybierzesz. Uwzględnij możliwość nocowania w Schronisku „Na Turbaczu”.

 • Długość: ok. 13,5 km w jedną stronę.
 • Czas przejścia: ok. 3,5 godziny w jedną stronę.

Mniej znana trasa na Turbacz

Na Turbacz możesz wejść także mniej znaną, a więc i mniej zatłoczoną trasą z Łopusznej. To ciekawy wariant, który pozwoli ci zwiedzić niewielką, ale uroczą Łopuszną, w której urodził się ks. Józef Tischner. Szlak prowadzi przez Halę Długą, a droga powrotna wiedzie przez Wisielakówkę i Bukowinę Waksmundzką.

Do Łopusznej możesz dostać się z Nowego Targu autobusem linii 5.

 • Długość: ok. 11 km w jedną stronę.
 • Czas przejścia: ok. 3,5 godziny w jedną stronę.

Inne szlaki na Turbacz możesz przejrzeć np. na portalu Mapa Turystyczna.

Krokusy na Polanie Wolnica
Z różnych miejsc szlaku na Turbacz rozciągają się ładne widoki. Na zdjęciu krokusy na Polanie Wolnica, w tle Długa Hala.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Ile czasu wchodzi się na Turbacz?

Czas potrzebny do wejścia na Turbacz (dotarcie do Schroniska lub wejście na sam szczyt) zależy oczywiście od wybranej trasy. Najkrótsza trasa z Obidowej zajmie piechurowi ok. 2,5 godziny, a więc 5-6 godzin w obie strony, z postojem w Schronisku „Na Turbaczu”.

Najdłuższa z proponowanych tras, z Lubomierza, to już szlak na wycieczkę całodzienną. W jedną stronę przejdziesz ją w 3,5 – 4 godziny, a więc marsz w obie strony może zająć do 8 godzin. Wybierając tę trasę, dobrze jest skorzystać z oferty noclegowej Schroniska „Na Turbaczu”, by nie spieszyć się zanadto przy schodzeniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Schronisko PTTK „Na Turbaczu”, Mapa Turystyczna, Korona Gór Polski

Czytaj też: Czupel – łatwy szczyt Korony Gór Polski. Skąd najlepiej ruszyć na Czupel, jak długo się wchodzi? Gdzie dostać pieczątkę Klubu Zdobywców?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turbacz: sprawdź, jak zdobyć szczyt Korony Gór Polski. Który szlak wybrać, ile kosztuje nocleg w schronisku, co widać z kamery online? - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska