Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turysta przy bankomacie

Czesław Gierlach
rys. Magda Kościańska
Co zrobić, gdy obcym kraju, w obcym mieście, stracimy kartę kredytową?

Kłopoty z kartami mogą się zdarzyć na całym świecie, bo i plastikowymi pieniędzmi można płacić na całym świecie. Karty dwóch największych ich dystrybutorów - Visy International oraz MasterCard International - honoruje przeszło 30 tys. punktów handlowych i usługowych na całym świecie i ponad 800 tys. bankomatów.

Jak płacimy?
Tak samo jak w Polsce. Odmienności mogą dotyczyć potrzeby składania podpisu na potwierdzeniu transakcji (pierwszym paragonie wydrukowanym z terminalu). Nie zdziw się, jeśli sprzedawca zażąda od ciebie podpisu, mimo że wprowadziłeś już PIN albo będzie oczekiwał na wprowadzenie PIN-u na karcie, którą ,,załatwiałeś" w Polsce podpisem. Rób to, czego oczekuje sprzedawca i nie wszczynaj awantur z powodu odmiennych wymagań.

Przed podpisaniem wydruku lub podaniem PIN sprawdź, czy kwota transakcji w terminalu jest taka sama jak jej rzeczywista wartość.

Dowód osobisty? Niekiedy od obcokrajowców sprzedawca, gdy tylko weźmie kartę do ręki, żąda dodatkowo dowodu tożsamości i sprawdza jego dane z danymi na karcie. Nie czuj się jak klient drugiej kategorii: sprzedawca ma do tego prawo także w Polsce.

Karta jak pieniądze

Karta to wygodne i bezpieczne narzędzie różnych transakcji, jeśli... o nią dbasz i pilnujesz co najmniej tak dobrze jak gotówki. Możesz ją zgubić. Może się zdarzyć, że ktoś ci ją ukradnie albo po prostu gdzieś ci się zapodzieje. Wtedy trzeba kartę zastrzec jak najszybciej. W przypadku kradzieży dodatkowo zawiadom policję. To kłopotliwe, ale potrzebne.

Bank wydając kartę informuje o konieczności zastrzeżenia w przypadku jej utraty. Daje ci ,,alarmowe" numery telefonów. Głupotą - tak to trzeba nazwać - jest wybieranie się w podróż bez zapisania tych numerów w wielu egzemplarzach i rozlokowania ich w kilku miejscach. Nie pisz tych numerów tylko na karteczce, którą chowasz w tym samym portfeliku co karty kredytowe i płatnicze. To niby oczywiste, bo gdy złodziej ukradnie ci portfel, to ,,w jednym akcie operacyjnym" buchnie i numery telefonów do banku - podstawę procedury ratunkowej...

Zapamiętaj: kilka kartek - na każdej numery alarmowych telefonów do banku, rozlokowane w samochodzie i bagażu. A dodatkowo - notatki w telefonie komórkowym i cała ,,baza danych" ważnych telefonów w poczcie e-mail. W razie kłopotów wybierz się do kafejki komputerowej albo skorzystaj z hotelowego internetu.

Ubezpieczenie - warto!

Karty zastrzegaj szybko, żeby uprzedzić złodzieja, który ma jeden cel: wyczyścić twoje konto. Kto mądry i korzysta z usług dobrego banku, pewnie ubezpieczy się na wypadek utraty karty. Jednak pamiętaj: każdy, a więc i ten nieubezpieczony, i ten mądry - musi zastrzec jak najszybciej kartę w swoim banku.

Ubezpieczyć transakcje też kartą warto. Niektóre banki przejmują odpowiedzialność nawet za czas (ściśle określony) przed zastrzeżeniem karty. To nie jest duży wydatek, a daje duży komfort psychiczny w podróży.

Połykacze kart
Zdarzają się też inne sytuacje, na przykład połknięcie karty przez bankomat. W takiej sytuacji należy wyjaśnić sprawę z bankiem lub firmą, do której należy bankomat. Jeśli nie władasz językiem, korzystamy z pomocy pilota imprezy turystycznej. Jeśli jedziesz przez świat solo, kontaktuj się z naszym bankiem na posiadane i - mam nadzieję - dobrze już zabezpieczone telefony alarmowe. Oczywiście nigdy nie zaszkodzi pogadać w obcym banku na migi.

Warto mieć ze sobą minimum dwie karty - w przypadku utraty jednej, druga uchroni cię przed wakacyjną biedą.

ZASTRZEŻONA? NIEWAŻNA!
Po zastrzeżeniu karty, nawet jeśli się odnajdzie, nie można już dokonywać przy jej pomocy transakcji. W takiej sytuacji po powrocie do kraju należy zwrócić się do banku o wydanie nowej karty.

DODATKOWA POMOC
Niektóre karty posiadają dodatkowe usługi, przydatne w przypadku zagubienia lub kradzieży za granicą. Do usług tego rodzaju można zaliczyć np. awaryjną wypłatę gotówki (użytkownik otrzymuje jednorazowo pewną kwotę pieniędzy) oraz wydanie karty zastępczej. Aby skorzystać z jednej z tych usług należy skontaktować się z bankiem lub organizacją płatniczą, we współpracy z którą karta została wydana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska