Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniom i studentom łatwiej będzie znaleźć pracę

Tomasz Gdula, NTO [email protected]
Umowa zlecenie to z punktu widzenia pracodawców najlepsza forma zatrudnienia osób do 26 roku życia. (fot. Mariusz Jarzombek, NTO)
Umowa zlecenie to z punktu widzenia pracodawców najlepsza forma zatrudnienia osób do 26 roku życia. (fot. Mariusz Jarzombek, NTO)
Jeśli rok 2010, zgodnie z prognozami ekonomistów, będzie czasem szybkiego rozwoju gospodarki, skorzystają na tym głównie młodzi.

Wszystko za sprawą ulg i innych ułatwień, przysługujących pracodawcom, dającym zatrudnienie uczniom i studentom. To po nich w pierwszej kolejności mogą sięgnąć firmy, gdy koniunktura pozwoli im na ponowny wzrost zatrudnienia, gdyż jest to opłacalne i pozwala redukować koszty pracy.

Główną zaletą powierzania służbowych obowiązków ludziom młodym jest możliwość uniknięcia obciążeń, związanych z uiszczaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i ZUS.

Nie trzeba ich bowiem płacić, gdy pracownikiem jest osoba studiująca, która nie przekroczyła 26 roku życia. Na takie odciążenie można jednak liczyć jedynie zatrudniając studenta na umowę zlecenie.

Czytaj też: Chcesz mieć niedrogiego pracownika? Zatrudnij ucznia albo studenta

Nie ma natomiast znaczenia czy pracownik studiuje w trybie dziennym, wieczorowym czy zaocznym, ani to, czy uczęszcza do uczelni publicznej lub niepublicznej. Krąg potencjalnych kandydatów do pracy jest więc spory i szczególnie we miastach będących ośrodkami akademickimi studentom niebawem powinno być łatwiej o pracę.

Dodatkową zaletą zatrudniania na umowę zlecenie jest brak rygorów, związanych z przepisami urlopowymi. Także gdy student w innym zakładzie pracy jest zatrudniony na zwykłą umowę o pracę, przedsiębiorca wiążący się z nim umową zleceniem nie musi opłacać składek ubezpieczeniowych.

Wyjątkiem od tej reguły jest jednak sytuacja, w której zleceniodawcą jest ten sam przedsiębiorca, który zatrudnia studenta na umowę o pracę. W takim przypadku umowa zlecenie jest w świetle prawa obarczona wszelkimi zobowiązaniami, wynikającymi ze stałego stosunku pracy.

Czytaj też: Pracodawcy nie będą musieli płacić praktykantom

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska