Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikając konserwowanego jedzenia zjadasz mniej trucizny

(oprac. staw)
Zdrowiu służą posiłki przygotowane przez nas samych i z produktów, o których wiemy skąd pochodzą
Zdrowiu służą posiłki przygotowane przez nas samych i z produktów, o których wiemy skąd pochodzą
Im bardziej przetworzoną żywność kupujemy, tym bardziej narażamy się na skutków działania szkodliwych związków.

Długa lista zagrożeń

Naukowcy w Wielkiej Brytanii odkryli, że każda z przebadanych przez nich osób miała w organizmie przeciętnie 27 szkodliwych związków. Część z nich trafia do naszego organizmu wraz z coraz bardziej przetworzonym pożywieniem.

Długa lista zagrożeń

- Lista stosowanych konserwantów jest bardzo długa, a wiele z nich może przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych jelita grubego, trzustki, wątroby i żołądka - Anna Rogulska, dietetyk. - Do zup i gotowych dań dodawany jest w dużych ilościach glutaminian sodu (E621), którego unikać powinny osoby z chorobami nerek, nadciśnieniem i chorobami serca.

Wszystkie kryją się pod oznaczeniem: literą "E" i trzema cyframi. Litera "E" oznacza, że związek przyjęty został przez Unię Europejską. Natomiast liczba oznacza numer związku chemicznego, pod którym kryje się właściwa nazwa.

Wrogowie zdrowia

Wśród najbardziej niebezpiecznych związków wymienić należy przede wszystkim: benzoesan sodu (E211), występujący głównie w napojach gazowanych, produktach zbożowych i mięsnych, amarant (E123) występujący w winie, wódce i kawiorze, glutaminian sodu (E621) niezwykle popularna substancja smakowa dodawana często do dań gotowych, zup instant czy sosów. Wystrzegać należy się także: aspartamu (E951), azotanu potasu (E249), dwutlenku siarki (E220), pirosiarczynu, sodowego, siarczynu sodu i wapnia.

Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się także przy:
barwnikach takich jak czerń brylantowa, czerwień Allura AC, pomarańczowa żółcień S, tartrazyna.

Nie każdy składnik produktów oznaczony literą "E" to konserwant. W terminologii spożywczej przyjmuje się, że:
E 100 - E 199 - to barwniki i pigmenty
E 200 - E 269 - konserwanty
E 270 - E 399 - antyutleniacze i stabilizatory
E 400 - E 499 - substancje zagęszczające
Powyżej E 500 - dodatki trudne do zaklasyfikowania.

Efekt koktajlu

Wraz z pożywieniem dostarczamy równocześnie różnych środków chemicznych, które mogą stać się niebezpieczne w wyniku synergii, efektu koktajlu lub efektu uzależnienia. Zjawisko to występuje wówczas, gdy dwie szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje łączą się ze sobą w jakimś produkcie bądź w ludzkim organizmie, wytwarzając o wiele silniejszy skutek toksyczny niż łączne skutki oddziaływania każdej z nich z osobna.

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Liverpoolu odkryli podczas badań, że przyjmowanie wraz z pożywieniem jednocześnie glutaminianu sodu, błękitu brylantowego lub aspartamu i żółcieni chinolinowej powstrzymywały rozwój komórek nerwowych i zaburzały przesyłanie impulsów.

Jak ich unikać

Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim świadomy wybór produktów. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z treścią etykiety, dzięki czemu możemy ustrzec się od zakupu żywności, która w dłuższym okresie czasu może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Warto również pamiętać, że wśród całej gamy produktów dostępnych obecnie na rynku, znaleźć można również ekologiczne oferty, w których zamiast konserwantów zastosowano odpowiednią mieszankę zdrowych przypraw i ziół.

Czy jesz domowe posiłki? Podyskutuj na Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska